اتریوم در سال ۲۰۲۲

سرنوشت و برنامه‌های اتریوم در سال 2022 چه خواهد بود؟

بسیاری از پروژه‌های بزرگ دنیای ارزهای دیجیتال مانند امور مالی غیرمتمرکز، توکن‌های غیرقابل معاوضه و استیبل کوین‌ها از شبکه اتریوم آغاز شده‌اند. در این مقاله بررسی می‌کنیم که سرنوشت اتریوم در سال 2022 چه خواهد بود و چه پروژه‌های جدیدی بر بستر آن راه‌اندازی می‌شود.

چرا اکثر پروژه‌ها بر بستر بلاکچین اتریوم راه‌اندازی می‌شوند؟

اتریوم شبکه بلاکچینی است که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند و محیطی امن و بدون واسطه برای توسعه انواع مختلف پروژه‌ها و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ایجاد کرده است. در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ توکن‌های غیرقابل معاوضه و امور مالی غیرمتمرکز مهم‌ترین پروژه‌هایی بودند که بر بستر اتریوم توسعه داده شدند.

کاربرد گسترده بلاکچین اتریوم

اتریوم در حال حاضر به یک بستر مناسب برای سیستم‌های تجاری غیرمتمرکز مانند یونی سواپ تبدیل شده است. همچنین پلتفرم‌هایی مانند OpenSea بر بستر این شبکه بلاکچین فعالیت دارد و در زمینه خرید و فروش هنرهای دیجیتال کار می‌کند. به تازگی راهکار جدید لایه دو نیز برای حل مشکل هزینه بالای تراکنش ارائه شده و بسیاری از پردازش‌های شبکه روی زنجیره‌های کوچک‌تری مانند Arbitrum و Optimism انجام می‌شود. Reddit نیز در حال توسعه بر بستر راهکارهای لایه دو است تا مسیر را برای ایجاد شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز هموار کند.

برنامه‌های اتریوم در سال 2022

توسعه‌دهندگان به کمک این شبکه توانستند به مردم جهان نشان دهند بلاکچین می‌تواند چه مزیت‌هایی برای دنیا داشته باشد. البته هنوز بلاکچین به اوج شکوفایی نرسیده است و همچنان نیاز به پیشرفت و توسعه دارد. اتریوم در سال 2022 برنامه‌های بسیاری برای افزایش مقیا‌س‌پذیری و حل این مشکل خواهد داشت. ویتالیک بوترین و سایر توسعه‌دهندگان این شبکه قصد دارند با افزایش مقیاس‌پذیری عملکرد اجرایی شبکه را ارتقا دهند تا نیاز پروژه‌های مختلف برآورده شود و پتانسیل واقعی اتریوم مورد استفاده قرار بگیرد.

ویتالیک بوترین و همراهانش قصد دارند در سال 2022 روی تمرکززدایی فضای مجازی، بازی‌های کامپیوتری، مدیریت کسب و کارها و… کار کنند.

نقش اتر در اتریوم سال 2022

اتر کلید ورود به بلاکچین اتریوم است. با استفاده از اتر می‌توان با پروژه‌های مختلفی که بر بستر اتریوم توسعه داده شده‌اند کار کرد. کاربران برای فعالیت در هر پروژه باید با استفاده از اتر توکن انحصاری آن‌ها را خریداری کنند تا بتوانند هزینه‌های مورد نیاز برای استفاده از خدمات پروژه را بپردازند. این موضوع باعث شده است که اتر به مهم‌ترین دارایی دیجیتال برای بسیاری از پروژه‌های بلاکچینی و رمزنگاری شده تبدیل شود.

اتر در سال ۲۰۲۲

توکن بومی یک شبکه شبیه به سوخت برای ماشین است. بخشی از اترهای شبکه برای سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، بخشی از آن در شبکه در گردش است و با توکن‌های مختلف مبادله می‌شود و بخشی از آن هم در جهت استراتژی‌های بلاکچین اتریوم سوزانده می‌شود.

اتر قرار است در سال به عنوان سهام اتریوم خرید و فروش شود و در جهت افزایش امنیت شبکه هم مورد استفاده قرار بگیرد. اتر در صرافی‌های ارز دیجیتال هم به عنوان واحد کارمزد تراکنش‌ها در نظر گرفته شده است، زیرا این ارز دیجیتال با اکثر توکن‌های شبکه جفت است و می‌تواند با آن‌ها مبادله شود.

واحد مالی دنیای واقعیت مجازی چه خواهد بود؟

اگر برنامه‌های اتریوم در سال 2022 به عنوان پروتکل لایه اول موفق باشد و پروژه‌های ترکیب دنیای واقعی و مجازی هم با موفقیت به پایان برسد، تعریف پول کاملا با ارزهای فیات کنونی که محدودیت‌های بسیاری دارند، متفاوت خواهد شد. ترکیب دنیای واقعی و مجازی با تکنولوژی واقعیت مجازی و تجهیزات مربوط به آن انجام می‌شود. به گونه‌ای که شاید انسان‌ها دیگر به دستگاهی مانند تلفن‌های هوشمند یا رایانه برای دسترسی به اینترنت نیاز نداشته باشند و افزونه‌هایی از دنیای مجازی را در دنیای واقعی ببینند و بتوانند با آن در تعامل باشند.

در حال حاضر پروتکل‌هایی که بر مبنای افزایش سرمایه کار می‌کنند و حتی سرمایه‌گذاران سودشان را با واحد اتر می‌سنجند، نه با دلار یا استیبل کوین‌ها (ارزهای دیجیتالی که به پشتوانه یک واحد مالی توسعه داده شده‌اند). البته اینکه اتر به عنوان مقیاس سنجش مورد استفاده قرار می‌گیرد، باعث بی‌ارزشی ارزهای فیات، استیبل کوین یا دارایی‌های این‌چنینی نمی‌شود. اتر در حال حاضر تنها به عنوان یک واحد مالی مکمل شناخته شده است، اما در آینده می‌تواند به عنوان واحد مالی رسمی دنیای واقعی مجازی شناخته شود.

این پلن به اتریوم در سال 2022 منتهی نمی‌شود و طولانی مدت است، اما می‌تواند روی برنامه‌های کنونی اتریوم برای سال‌های آینده تأثیر داشته باشد.

دارایی‌ها در حال تغییر هستند

دارایی‌های دیجیتال مانند اتر و… در حال حاضر نسبت به تقاضا در بازار واکنش نشان می‌دهند و قیمتشان تا حد زیادی به این موضوع وابسته است. این موضوع باعث شده است که دارایی‌های دیجیتال نسبت به استیبل کوین‌ها و ارزهای فیات برای سرمایه‌گذاری و سودآوری بهتر باشند.

در حال حاضر بسیاری از سرمایه‌گذاران از اعضای شبکه بلاکچین هستند، اما اتریوم در سال 2022 و بعد از آن کاری خواهد کرد که اتر در پروژه‌های دیفای، توکن‌های غیرقابل معاوضه و فضای مجازی غیرمتمرکز هم مورد استفاده قرار بگیرد. آمار صرافی‌ها نشان می‌دهد که کاربران بلاکچین روزبه‌روز بیشتر با کاربردهای اتریوم آشنا می‌شوند و در حال خارج کردن توکن‌هایشان از صرافی‌ها هستند.

توکن‌سازی و مزیت‌های آن در بازار

دارایی‌های بسیاری در دنیا وجود دارد که به دلیل عدم نقدینگی نمی‌توان آن‌ها را معامله کرد. پلن اتریوم در سال 2022 این است که برای چنین دارایی‌هایی توکن ایجاد کند تا بتوان آن‌ها را در بستر بلاکچین معامله کرد. با ایجاد توکن می‌توان با امور مالی غیرمتمرکز تراکنش انجام داد، هر دارایی را با دارایی دیگر مبادله کرد، آن را به عنوان وثیقه نگه داشت یا آن را در یک لحظه با هر فردی در هر نقطه‌ای از جهان معامله کرد. با ایجاد توکن دارایی‌ها بیشتر شبیه به پول می‌شوند، نه انبارهایی که ارزش زیادی در آن‌ها مسدود شده است.

بازی‌های کریپتویی پلن بعدی اتریوم در سال 2022

بازی‌های رمزنگاری شده همین الان هم روشی برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال هستند. بسیاری از کاربران شبکه بلاکچین با انجام این بازی‌ها امرار معاش می‌کنند و حتی در کشورهایی از جمله فیلیپین درآمد حاصل از این بازی‌ها بخش مهمی از تولید ناخالص داخلی آن‌ها را تشکیل می‌دهد. اتریوم قصد دارد در سال 2022 ارتباط میان این بازی‌ها و امور مالی غیرمتمرکز را هم افزایش دهد.

کلام آخر

هنوز نمی‌توان قضاوت کرد که پلن‌های اتریوم در سال 2022 و بعد از آن چه مزیت‌ها و معایبی برای جهانیان ایجاد می‌کند. تنها موضوع مشخص این است که دنیا اقتصادی‌تر می‌شود و امور مالی بیشتر از الان در زندگی انسان‌ها تأثیر خواهند داشت.

قابلیت توکن‌سازی ممکن است توزیع ثروت را عادلانه‌تر کند، اما به همان میزان طمع نیز در امور مالی گسترش بیشتری پیدا می‌کند. چه خوب باشد چه بد، سیستم مالی ما در حال تغییر است؛ مثل زمانی که کارت‌های اعتباری وارد بازار شدند و بشر کم‌کم از پول نقد فاصله گرفت. پلن‌های اتریوم با داستان متاورس که از بین بردن مرزهای میان دنیای واقعی و مجازی است، مطابقت دارد و زندگی بشر را دستخوش تحولات گسترده می‌کند.

منبع

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست