هر آنچه لازم است درباره ایاس و قیمت آن بدانید

هر آنچه لازم است درباره ایاس و قیمت آن بدانید

ایاس (EOSIO یا EOS) ارز دیجیتالی است که برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ عرضه شد. ایاس بلاکچین منحصر به خود را دارد و یک کوین محسوب می‌شود. این ارز دیجیتال دو سال بعد از عرضه اولیه، به یکی از پنج رمزارز پایه برتر در جهان و رقیب قدرتمندی برای پیشتازان بازار، از جمله اتریوم، تبدیل شد.

در این مقاله تمام ویژگی‌های ایاس و عملکرد آن را بررسی خواهیم کرد. با مطالعه این مقاله به پاسخ تمام سوالات شما درباره الماس بازار ارزهای دیجیتال را پیدا می‌کنید.

ایاس در بازار ارزهای دیجیتال چه جایگاهی دارد؟

رمز ارز ایاس و بلاکچین آن نام مشترک دارند. اما بلاکچین EOS بیشتر از رمزارز آن، مورد توجه قرار گرفته است. زمانی که این بلاکچین فعالیت خود را آغاز کرد، جنجال‌های بسیاری در شبکه‌های بلاکچین به راه انداخت. زیرا معماری این بلاکچین بسیار خلاقانه بود و می‌توانست مشکل مقیاس پذیری را حل کند. در آن زمان مقیاس پذیری جزو مهم‌ترین مشکلات بازار ارزهای دیجیتال بود.

شبکه بلاکچین ایاس با سه هدف مهم راه‌اندازی شد:

 • پیشتبیانی از قراردادهای هوشمند.
 • سرعت بالا و کارمزد کم (مقیاس پذیر).
 • پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز (Dappها)

تاریخچه EOS و فازهای توسعه این ارز دیجیتال

بعد از ورود بلاکچین بیت کوین به دنیا و آشنا شدن متخصصان با ساز و کار آن، تغییرات بسیاری در ایده‌های مربوط به توسعه تکنولوژی به وجود آمد. چرا که تا آن زمان همه پلتفرم‌های ذخیره و تبادل اطلاعات به صورت متمرکز فعالیت می‌کردند. اما بلاکچین، درباره پلتفرم‌های غیرمتمرکز صحبت می‌کرد. اگر هنوز با ماهیت بلاکچین آشنا نیستید، توصیه می‌شود ابتدا مقاله «تکنولوژی بلاکچین و کاربرد آن در تراکنش‌ها و نقل و انتقالات مالی» را مطالعه کنید.

تاریخچه EOS و فازهای توسعه این ارز دیجیتال
تاریخچه EOS و فازهای توسعه این ارز دیجیتال

 

بلاکچین به بازار مالی محدود نشد و شرکت‌های تکنولوژی مختلف طرح‌هایی مبتنی بر بلاکچین ارائه دادند. یکی از ایده‌هایی که با تکنولوژی بلاکچین ارتباط داشت، برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) بود.

در سال ۲۰۱۷، دنیل لاریمر (Daniel Larimer) و برندن بلومر (Brendan Blumer) با همکاری یکدیگر بلاکچین ایاس را توسعه دادند. این بلاکچین هم مقیاس پذیر بود و هم از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کرد. همچنین امکان توسعه dappها هم روی آن وجود داشت. همه این ویژگی‌ها باعث شد که برخی از افراد این بلاکچین جدید را «قاتل اتریوم» بدانند.

عرضه اولیه ایاس یکی از ماندگارترین عرضه اولیه‌های تاریخ کریپتوکارنسی‌ است. چرا که ICO این رمز ارز تا یک سال ادامه داشت و توسعه دهندگان توانستند از این عرضه اولیه ۴ میلیارد دلار به دست آورند. این پرسودترین عرضه اولیه‌ای است که تا امروز در تاریخ ارزهای دیجیتال وجود داشته است.

دنیل لاریمر بعد از سه سال پروژه ایاس را ترک کرد و بلومر به تنهایی مدیریت توسعه آن را برعهده گرفت. اکنون ایاس در شرکت Block.one که بلومر آن را بنیانگذاری کرده، توسعه پیدا می‌کند.

EOS چگونه کار می‌کند؟

ایاس از مدل اجماع جدیدی به نام اثبات سهام محول شده (به اختصار DPoS) استفاده می‌کند. همین موضوع باعث شده است که مشکلات مقیاس پذیری اتریوم در EOS وجود نداشته باشد.

DPoS چیست؟

DPoS اصطلاحی تخصصی درباره ارزهای دیجیتال است. در این بخش، به صورت مختصر و کاربردی عملکرد الگوریتم اجماع را توضیح داده‌ایم.

DPoS چیست؟
DPoS چیست؟

 

این الگوریتم در سال ۲۰۱۴ ابداع شد و خالق آن‌ هم توسعه دهنده خلاق ایاس، دنیل لاریمر، بود. در این روش نودهای موجود در شبکه از میان خودشان چند نود را برای ساخت بلاک‌های بلاکچین انتخاب می‌کنند. برای این انتخاب رای گیری انجام می‌شود.

قدرت رای هرکسی به تعداد کوین‌هایی که در شبکه ذخیره کرده است (staking)، بستگی دارد. به عنوان مثال اگر شما ۲۰۰ کوین داشته باشید و من ۱۰۰ کوین، ارزش رأی شما برای انتخاب نود در DPoS بیشتر از من خواهد بود.

نودهایی که در رای گیری پیروز نشده باشند، منتظر رای گیری در پروژه‌های دیگر می‌مانند. هر نود انتخاب شده هم مسئول نودهایی است که به او رای داده‌اند. بنابراین به ازای هر بلوکی که تشکیل می‌دهد، پاداشی به او و رأی دهندگانش تعلق می‌گیرد.

اگر یکی از نودهای انتخاب شده عملکرد خوبی نداشته باشد، به رأی سایر نودها کنار می‌رود و نود دیگری جایگزین آن خواهد شد. DPoS یک الگوریتم اجماع کاملا دموکراتیک است!

مزیت‌های بلاکچین ایاس

در سفیدنامه EOS ویژگی‌ها و اهداف مختلفی برای این ارز دیجیتال نوشته شده است. برخی از این وعده‌ها عملی شدند، اما برخی از آن‌ها هنوز جای کار دارند، در ادامه به مزیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد بلاکچین EOS اشاره می‌کنیم.

 1. سرعت بالا

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که کاربران بلاکچین از آن انتظار دارند، سرعت بالای تایید تراکنش‌هاست. برای دستیابی به این مهم، باید سرعت تشکیل بلوک‌ها در بلاکچین زیاد باشد. الگوریتم اجماع DPoS سرعت تایید هر تراکنش را به ۰.۲۵ می‌رساند.

 1. کارمزد پایین

یکی از ویژگی‌های ایاس کارمزد بسیار کم آن است؛ تا حدی که می‌توان گفت خدمات این بلاکچین به صورت رایگان ارائه می‌شود. کاربرانی که با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز فعال روی ایاس کار می‌کنند، نیازی به پرداخت کارمزد برای انجام تراکنش یا استفاده از برنامه ندارند. در واقع هزینه توسعه این اپلیکیشن با استفاده از سهام‌گذاری‌های ایاس (staking) به دست می‌آید و به همین دلیل کاربران dappها کارمزدی پرداخت نمی‌کنند.

مزیت‌های بلاکچین ایاس
مزیت‌های بلاکچین ایاس

 

البته توسعه دهندگان Dappها می‌توانند پلن بیزینسی منحصر به فردی برای برنامه‌هایشان داشته باشند و از این راه درآمد کسب کنند. اما ایاس هیچ کارمزدی از کاربران دریافت نمی‌کند. توسعه دهندگان EOS بر این باورند که دریافت کارمزد زیاد، باعث دلسردی مردم نسبت به کار با برنامه‌های غیرمتمرکز می‌شود.

 1. امکان بروزرسانی و رفع باگ‌های برنامه‌ها

هر اپلیکیشنی چه متمرکز باشد و چه غیرمتمرکز، نیاز به بروزرسانی دارد. همچنین ممکن است باگ‌هایی داشته باشد که به مرور زمان کشف شوند. بنابراین باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را حل کرد. بلاکچین EOS امکان بروزرسانی برنامه‌ها را برای توسعه دهندگان آن‌ها فراهم کرده است. آن‌ها در این بروزرسانی‌ها می‌توانند باگ‌های موجود را نیز رفع کنند.

ویژگی‌ جالب دیگر درباره ایاس این است که باگ‌های یک برنامه نمی‌توانند روی کل شبکه بلاکچین اثر داشته باشند. این شبکه با فریز کردن برنامه‌ها و حساب‌های کاربری مشکوک،‌ از دسترسی آن‌ها به سایر قسمت‌های شبکه پیشگیری می‌کند.

 1. قابلیت پشتیبانی از تعداد بالای کاربران

اگر Dappها بخواهند جایگزین اپلیکیشن‌های امروزی شوند، باید روی بلاکچینی کار کند که ظرفیت زیادی برای پذیرش کاربران داشته باشد. به عنوان مثال در حال حاضر پلتفرم‌های متمرکز بزرگی چون اوبر وجود دارند که دست کم ده میلیون کاربر در آن‌ها فعال هستند. بنابراین اگر بلاکچینی با این ظرفیت وجود نداشته باشد، برنامه‌های غیرمتمرکز ظرفیت کافی برای برآورده کردن همه نیازهای موجود ندارند.

توسعه دهندگان ایاس بر این باورند که بلاکچین آن‌ها با استفاده از قابلیت‌هایی که برای مقیاس پذیری دارد، می‌تواند از میلیون‌ها کاربر پشتیبانی کند.

 1. مقیاس پذیری

مقیاس پذیری را می‌توان از دو جهت بررسی کرد؛ مقیاس پذیری عمودی و افقی. در ادامه هرکدام از آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

مقیاس پذیری عمودی

برخی از فعالیت‌ها باید با توجه به سلسله مراتب موجود در شبکه انجام شوند. دقیقا مانند یک ساختمان که برای رسیدن به آخرین طبقه آن، ابتدا باید وارد طبقه اول شوید، سپس طبقه دوم و همینطور ادامه دهید تا به طبقه آخر برسید.

مقیاس پذیری عمودی
مقیاس پذیری عمودی

 

سیستم ایاس برای مقیاس پذیر کردن پروسه‌های عمودی، منابع بیشتری به آن‌ها اختصاص می‌دهد. بنابراین هر مرحله از تایید تراکنش با سرعت بالاتری انجام می‌شود و در نهایت مقیاس پذیری کل پروسه بیشتر خواهد شد.

مقیاس پذیری افقی

مقیاس پذیری افقی درباره پروسه‌هایی صحبت می‌کند که عملیات موجود در آن‌ها باید به صورت موازی انجام شود. مانند یک اتوبان چهار بانده که در آن واحد چهار ماشین می‌توانند از یک نقطه عبور کنند.

ایاس برای مقیاس پذیری این پروسه‌ها، تسک‌ها را بین نودهای بیشتری توزیع می‌کند. در نتیجه تعامل میان نودهای تایید کننده بیشتر می‌شود و قراردادهای هوشمند با سرعت بیشتری تاییدیه دریافت می‌کنند.

آیا ایاس واقعا قاتل اتریوم است؟

قاتل اتریوم، لقبی است که به چند بلاکچین مختلف داده شده است، به طور کلی بلاکچین‌هایی که مقیاس پذیری خوبی دارند، به عنوان رقیب اتریوم شناخته می‌شوند؛ البته به شرطی که سایر قابلیت‌های اتریوم را هم داشته باشند.

مقیاس پذیری عمودی
مقیاس پذیری عمودی

 

ایاس یکی از بلاکچین‌های قاتل اتریوم بود که شروع قدرتمندی داشت. اما تاکنون نتوانسته اتریوم را به قتل برساند! یکی از علت‌هایی که باعث شکست ناپذیری اتریوم شده، این است که اکثر dappها روی این بلاکچین کار می‌کنند.

مقایسه ایاس و اتریوم

در ادامه دو بلاکچین را در جدول زیر باهم مقایسه می‌کنیم.

ایاس اتریوم
تاریخ بنیانگذاری ۲۰۱۵ ۲۰۱۷
بنیانگذار(ان) ویتالیک بوترین دنیل لاریمر و برندن بلومر
سود حاصل از عرضه اولیه ۱۸ میلیون دلار در همان زمان ۴.۱ میلیارد دلار در همان زمان
تعداد کوین‌های موجود برای عرضه هنوز محدودیتی ندارد یک میلیارد کوین (+۵% تورم سالیانه)
پرتوکل اجماع POW DPoS و BFT
زمان تشکیل هر بلاک ۱۵ تا ۲۰ ثانیه ۰.۵ ثانیه
سرعت انجام تراکنش ۱۵-۲۰ تراکنش در ثانیه ۴ هزار تراکنش در ثانیه
کارمزد متغیر (به حجم معامله و میزان شلوغی شبکه بستگی دارد).

نزدیک به صفر

ساخت حساب کاربری در بلاکچین ایاس

خرید و فروش ارز دیجیتال EOS مانند سایر ارزهای دیجیتال انجام می‌شود و دو راه برای آن وجود دارد. راه اول این است که از صرافی‌های ایرانی خرید کنید. در این صورت امکان خرید ایاس با استفاده از کارت‌های بانکی ایرانی هم وجود دارد. راه دوم هم این است که با استفاده از صرافی‌های داخلی، تتر یا بیت کوین بخرید و سپس آن را در صرافی‌های بین المللی به ایاس تبدیل کنید. بعد از آن هم می‌توانید EOS خریداری شده را به کیف پول‌های دیجیتال انتقال دهید.

ساخت حساب کاربری در بلاکچین ایاس
ساخت حساب کاربری در بلاکچین ایاس

 

اما برای فعالیت در بلاکچین ایاس نیاز به حساب کاربری هم دارید. با داشتن حساب کاربری علاوه بر خرید، فروش یا نگهداری EOS می‌توانید اقدامات دیگری چون سهامگذاری برای مشارکت در امنیت شبکه (شرکت در DPoS) را هم انجام دهید. همچنین می‌توانید قراردادهای هوشمند ایجاد کنید.

روش ایجاد حساب کاربری در ایاس

ایجاد حساب کاربری EOS‌ با سایر ارزهای دیجیتال متفاوت و کمی سخت‌تر است. همین دلیل ساده باعث شده که بسیاری از کاربران نتوانند با این بلاکچین و ارز دیجیتال کار کنند! اما در این بخش آموزش مرحله به مرحله ایجاد حساب کاربری در بلاکچین ایاس را توضیح داده‌ایم.

 1. نصب کیف پول

در وهله اول شما به کیف پولی نیاز دارید که از EOS‌ پشتیبانی کند. در ادامه نام بهترین والت‌های دیجیتال برای ایاس را آورده‌ایم.

 • والت اکسودوس (Exodus).
 • والت سیف پال (Safepal).
 • کیف پول اختصاصی انکر (Anchor)
 • کیف پول اختصاصی سیمپل ایاس (SimplEOS)

تمامی کیف پول‌های بالا از نوع نرم افزاری هستند. برای نصب هرکدام از والت‌ها، از سایت اختصاصی خودشان استفاده کنید.

بعد از نصب، وارد والت شوید و ارز دیجیتال EOS‌ را انتخاب کنید و گزینه Receive را بزنید.

 1. ساخت حساب کاربری

ساخت حساب کاربری در بلاکچین ایاس
ساخت حساب کاربری در بلاکچین ایاس

 

صفحه‌ای که ظاهر می‌شود از شما می‌خواهد بخشی از ارزهای دیجیتال خود را به EOS تبدیل کنید یا از صرافی‌ها این ارز دیجیتال را بخرید. اگر هنوز ایاس نخریده‌اید، این کار را انجام دهید و اگر قبلا خرید کرده‌اید، روزی گزینه «I already have EOS» کلیک کنید.

اگر EOS نخریده باشید، در صفحه بعد دو عبارت تحت عنوان نام کاربری و عبارت ممو دریافت می‌کنید. ممو یک عبارت بی‌معنی است. بعضی از کیف پول‌ها انتخاب نام کاربری را بر عهده خودتان می‌گذارند. اما برخی دیگر در ابتدای کار یک نام کاربری موقت به شما می‌دهند. بعدا می‌توانید این نام را تغییر دهید. عبارت ممو و نام کاربری برای واریز ایاس به کیف پول لازم می‌شوند.

 1. فعالسازی حساب کاربری

بعد از خریداری ایاس،‌ حساب کاربری شما فعال خواهد شد. به یاد داشته باشید که ساخت حساب تنها پروسه ایاس است که برای آن کارمزد پرداخت خواهید کرد. در واقع در ازای این هزینه شما بخشی از منابع بلاکچین ایاس (RAM، CPU و پهنای باند) را دریافت می‌کنید.

EOS account activation
فعالسازی حساب کاربری

 

بعد از ساخت حساب کاربری به راحتی می‌توانید تراکنش‌های خود را با استفاده از ایاس انجام دهید. بعد از تشکیل حساب دیگر به عبارت ممو نیازی نخواهید داشت و نام کاربری برای انجام تراکنش‌ها کافی است.

active EOS account
فعالسازی حساب کاربری

 

شما همچنین از طریق دو بخش Stake EOS و Unstake EOS می‌توانید در ایاس سهامگذاری کنید. بنابراین در امنیت این شبکه بلاکچین نقش خواهید داشت و می‌توانید یک نود در الگوریتم  DPoS باشید.

کلام آخر؛ آیا ایاس جایگزین اتریوم در بازار ارزهای دیجیتال خواهد شد؟

ایاس قابلیت‌های ایده‌آلی برای تبدیل شدن به بستر اصلی dappها دارد. اما از آنجایی که بیشتر از نیمی از برنامه‌های غیرمتمرکز روی اتریوم راه‌اندازی شده‌اند، شکست دادن آن کار سختی است. از طرفی اتریوم تنها رقیب EOS نیست و بلاکچین‌های دیگری نیز هستند که مقیاس پذیری قابل قبولی دارند. در نتیجه نمی‌توان پیشبینی کرد که پیروز میدان کدام بلاکچین خواهد بود و آیا واقعا اتریوم از بازی حذف می‌شود یا خیر. همه چیز را باید به زمان سپرد!

شما اکنون اطلاعات جامعی درباره بلاکچین ایاس و ارز دیجیتال مرتبط با آن دارید. البته این اطلاعات برای معامله ایاس کاربردی ندارند. اگر قصد خرید و فروش این ارز دیجیتال را دارید، باید از تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال استفاده کنید. اما اگر همچنان سوالی درباره ماهیت ایاس و عملکرد آن دارید، می‌توانید در بخش کامنت‌ها مطرح کنید. کارشناسان اکس مارتی پاسخگوی سوالات شما در این باره خواهند بود.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست