آیا بلاک چین و ارزهای دیجیتال آینده اقتصاد جهان را در دست دارند؟

آیا بلاک چین و ارزهای دیجیتال آینده اقتصاد جهان را در دست دارند؟

فناوری نوظهور بلاک چین که به دنبال صنعت تازه وارد ارز دیجیتال ایجاد شده است، رشد بسیاری داشته و سوالات گوناگونی را برای مردم ایجاد کرده است. در این مقاله قصد داریم نظرات کارشناسان درباره تأثیر این صنعت بر آینده اقتصاد جهان را مورد بررسی قرار دهیم.

زمانی که بیت کوین به جهانیان معرفی شد، کسی تصور نمی‌کرد که در آینده‌ای نزدیک به یکی از مهم‌ترین واحدهای پولی دنیا تبدیل شود، بسیاری از افراد صنعت ارزهای دیجیتال را مشابه ورود اینترنت به دنیا می‌دانند و می‌گویند که این صنعت نیز به اندازه اینترنت انقلابی است! همانطور که گوگل بعد از چند سال به یکی از غول‌های فناوری در جهان تبدیل شد، بیت کوین نیز توانست یکی از بازیگران اصلی اقتصاد جهان شود. بسیاری از کارشناسان آینده اقتصاد جهان را وابسته به بیت کوین و ارزهای دیجیتال می‌دانند.

چرا آینده اقتصاد جهان در دست ارزهای دیجیتال و بلاک چین است؟

محبوبیت ارزهای دیجیتال در بین مردم باعث شده است که بسیاری از افراد به استفاده از آن‌ها و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال روی ‌آورند و افزایش کاربرد این پول‌ها در بازار مالی جهانی، اقتصاد تمام کشورها را دستخوش تغییر می‌کند که در ادامه به مهم‌ترین علت‌هایی که باعث تأثیر رمز ارزها بر آینده اقتصاد جهان می‌شوند را توضیح داده‌ایم.

گرایش سرمایه گذاران به ارزهای دیجیتال

در ابتدای ورود بیت کوین و آلت کوین‌های دیگر به بازار، سرمایه گذاران به آن‌ها اعتماد نکردند و تنها برخی از افراد آن‌ها را خریدند، اما به مرور زمان سرمایه گذاران به ارزش آن‌ها پی بردند و شروع به معامله و سرمایه گذاری روی این ارزها کردند که رشد خوب چند رمز ارز محبوب نیز باعث تمایل افراد به خرید بیشتر شد. بیت کوین و اتریوم محبوب‌ترین ارزها برای سرمایه گذاری هستند. به همین دلیل پیشبینی می‌شود این دو رمز ارز بیشترین تأثیر را در آینده اقتصاد جهان داشته باشند.

برای اطلاعات بیشتر درباره گذشته ارزهای دیجیتال می‌توانید مقاله «تاریخچه ارزهای دیجیتال» را مطالعه کنید.

حذف واسطه‌ها

حذف واسطه‌ها
حذف واسطه‌ها

 

معاملات ارزهای سنتی تحت نظارت نهادهای مختلف هستند و این نهادها علاوه بر نظارت، سیاست‌های مالی مختلفی در نظر می‌گیرند و به طور کلی تراکنش‌های عموم مردم را کنترل می‌کنند. موسسات مالی به عنوان یک واسطه در معاملات مردم نقش دارند و هزینه این واسطه گری نیز از جیب طرفین معامله پرداخت می‌شود.

اما بلاک چین باعث شده است که معاملات به صورت نظیر به نظیر انجام شوند. بنابراین کنترل سرمایه شما کاملا در دست خودتان است و می‌توانید مستقیما با طرف دوم معامله کنید، البته این موضوع معایبی نیز دارد. مثلا بی‌اعتمادی طرفین معامله به یکدیگر یا افزایش احتمال کلاهبرداری از جمله معایب معاملات نظیر به نظیر است. بلاک چین اتریوم (بلاک چین اتریوم چیست و چگونه کار می کند؟) برای حل این مشکل قراردادهای هوشمند را طراحی کرده است، در آینده مقاله جامعی درباره قراردادهای هوشمند در اکس مارتی منتشر خواهد شد.

هزینه کم و سرعت بالا

برای معامله ارزهای فیات، شما باید هزینه تراکنش را پرداخت کنید و همچنین در برخی موارد خاص (مانند تراکنش‌های بین المللی) باید زمان زیادی منتظر تایید تراکنش بمانید. صرفه جویی در زمان و هزینه از دیگر مزیت‌های شبکه بلاک چین است، در حال حاضر اکثر کسب و کارها به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌روند.

هر چه فعالیت‌های آنلاین گسترش بیشتری پیدا کند، اهمیت سرعت تراکنش‌ها نیز بیشتر خواهد شد. در حال حاضر تنها سرویسی که می‌تواند سرعت کافی برای معاملات را فراهم کند، سرویس بلاک چین است، پس بدیهی است که ارزهای دیجیتال به عنوان پول اصلی و بازیگر نقش اول آینده اقتصاد جهان شناخته شوند.

ماینرهای ارز دیجیتال (در روش PoW) و اعتبار سنج‌ها (در روش PoS) تاییدکنندگان تراکنش‌های ارز دیجیتال هستند که سرعت بالایی دارند، البته شبکه‌های بلاک چین مختلف در تلاشند که راهکاری برای افزایش تعداد تراکنش‌ها در دقیقه پیدا کنند.

مناسب برای تراکنش‌های بین المللی

مناسب برای تراکنش‌های بین المللی
مناسب برای تراکنش‌های بین المللی

 

امروزه تراکنش‌های بین المللی کاربردهای بسیاری دارد و بسیاری از افراد معاملات برون مرزی انجام می‌دهند. برخی از افراد برای کار به کشورهای خارجی مهاجرت می‌کنند و می‌خواهند بخشی از درآمدشان را برای خانواده‌شان در کشور خودشان بفرستند. اگر این گروه‌ها بخواهند از ارزهای فیات برای تراکنش‌های بین المللی خود استفاده کنند، زمان و هزینه بسیاری را برای تبادل پول در صرافی‌ها از دست می‌دهند، اما به کمک ارزهای دیجیتال به راحتی می‌توانند پول خود را به حساب دیگران انتقال دهند. این ارزها در کشورهای مختلف کاربردی هستند و نیازی به تبدیل شدن ندارند، سهولت تراکنش‌های بین المللی از دیگر ویژگی‌هایی است که باعث تأثیر بلاک چین بر آینده اقتصاد جهان می‌شود.

مزیت‌های ارزهای دیجیتال در آینده اقتصاد جهان

اگر تراکنش‌های مالی آینده تماما بر پایه بلاک چین و با استفاده از ارزهای دیجیتال انجام شود، مزیت‌های بسیاری خواهد داشت. در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

  • هویت محرمانه: همه چیز در فرایند بلاک چین کاملا محرمانه است، یعنی هویت طرفین معامله مشخص نیست و این موضوع به خصوص برای افرادی که تراکنش‌هایی با مبلغ بالا انجام می‌دهند، اهمیت دارد.
  • امنیت: شبکه‌های بلاک چین امنیت بسیاری دارند و تقریبا غیر قابل هک هستند، البته این در صورتی است که کلیدهای خصوصی حساب‌های ارز دیجیتال شما در اختیار افراد ناشناس قرار نگیرد.
  • شفافیت: غیر متمرکز بودن شبکه بلاک چین باعث می‌شود که تمامی معاملات به صورت کاملا شفاف انجام شوند. هیچ واسطه‌ای برای تغییر در تراکنش‌ها وجود ندارد.

آیا کشورهای مختلف با بلاک چین و ارزهای دیجیتال همراه هستند؟

آیا کشورهای مختلف با بلاک چین و ارزهای دیجیتال همراه هستند؟
آیا کشورهای مختلف با بلاک چین و ارزهای دیجیتال همراه هستند؟

 

با وجود اینکه ارزهای دیجیتال در حال تغییر حال و آینده اقتصاد جهان هستند،  اما هنوز بسیاری از کشورها این موضوع را قبول نکرده‌اند، حتی بسیاری از آن‌ها در حال مبارزه با پیشرفت صنعت رمز ارزها هستند! در ایران نیز مقاومت نسبی در برابر استفاده از این ارزها وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر درباره ممنوعیت ارزهای دیجیتال در ایران می‌توانید مقاله موجود در لینک را بخوانید.

اما پیشرفت و اهمیت بلاک چین و ارزهای دیجیتال آینده به اندازه‌ای است که هیچ حکومتی نمی‌تواند مانع آن شود، چرا که تنها راه برای مقابله با این صنعت، حذف آن از بازار جهانی است. این کار نیز به اندازه دیدن تصادفی یک نهنگ در خیابان‌های نیویورک غیر ممکن است!

نظرات کارشناسان درباره آینده اقتصاد جهان و بلاک چین

در این بخش نظرات فعالان و کارشناسان حوزه ارزهای دیجیتال و بازارهای مالی را درباره موضوع مورد بحث، مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بابی لی (مدیرعامل کیف پول دیجیتال بالت)

او می‌گوید که ارزهای دیجیتال یک کلاس مالی جدید هستند و بدیهی است که در آینده اقتصاد جهان تغییرات چشمگیری ایجاد می‌کنند. او برای تفهیم این موضوع مثال‌هایی از گذشته می‌زند و می‌گوید: در گذشته برای معاملات از طلا و نقره استفاده می‌شد، کلاس مالی جدید پول‌های کاغذی بودند که به عنوان ارز مورد استفاده قرار گرفتند. بعد از آن سهام‌ها برای سرمایه گذاری و خرید و فروش وارد بازار شدند. جدیدترین کلاس مالی حال حاضر نیز ارزهای دیجیتال هستند.

او دلایلی نیز برای اهمیت استفاده از ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد و می‌گوید: حکومت‌ها برای حفظ قدرت خود، اقدام به چاپ پول می‌کنند و این موضوع باعث تورم و آسیب رسیدن به اقتصاد می‌شود. استفاده از ارزهای دیجیتال این امکان را از حکومت‌ها می‌گیرد و آینده اقتصاد جهان با ثبات‌تر خواهد شد. به همین دلیل رمز ارزها پیروز رقابت با ارزهای فیات خواهند بود.

دا هونگفی (بنیانگذاری NEO و Onchain)

او برای پیشبینی تأثیر بلاک چین در آینده اقتصاد جهان، به DeFi اشاره می‌کند، او می‌گوید که وجود DeFi نشانی بر تداوم حیات بلاک چین است و باور دارد کاری که بیت کوین شروع کرده است را DeFi ادامه می‌دهد. این شبکه بازدهی بی‌نظیر و کاربرد بسیاری دارد و امکان انجام معاملات به صورت کاملا شفاف را برای مردم فراهم می‌کند.

او انتظار دارد که مردم در آینده بیشتر به سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال روی آورند. به همین دلیل جوامع مختلف نیز با ارزهای دیجیتال سازگار می‌شوند و آینده اقتصاد جهان به سوی استفاده از این ارزها روی می‌آورد.

دنیل IV هم بنیانگذار Nervos

برخی از کشورها مانند چین می‌خواهند به کمک تکنولوژی نظارت کاملی بر بازار مالی جهان داشته باشند، در این صورت کشورهای بزرگ توانایی ایجاد تغییر در آینده اقتصاد جهان را خواهد داشت. اما استفاده از بلاک چین و DeFi مانع از دخالت مستقیم حکومت‌ها در اقتصاد جهانی می‌شود، به همین دلیل شرایط عادلانه‌تر خواهد شد. این موضوع برای مردم مزیت‌های بسیاری دارد.

IV بر این باور است که در آینده بلاک چین نیز مانند اینترنت فراگیر می‌شود و همه از آن استفاده خواهند کرد. او کاربرد این شبکه را به آینده اقتصاد جهان محدود نمی‌داند و می‌گوید بر جنبه‌های مختلف زندگی تأثیر می‌گذارد.

Discus Fish (بنیانگذار سایت F2Pool و والت Cobo)

امروزه توجه‌ها به سمت اقدامات سهامدارن خرد علیه موسسات مالی وال استریت رفته است، شاید تنها رابین هود بتواند خرید و فروش سهامداران خرد را متوقف کند! Discus Fish می‌گوید که اتفاقات اخیر وال استریت باعث شده است که اهمیت ارائه خدمات مالی به صورت غیر متمرکز بیشتر مشخص شود. او بر این باور است که مردم کشورهای در حال توسعه بیشتر به خدمات مالی غیر متمرکز نیاز دارند.

در واقع با استفاده از DeFi و بلاک چین می‌توان به مردم این مناطق تجربه‌ای از معاملات شفاف و بدون نظارت شخص سوم را ارائه داد. در واقع مردم می‌توانند برای انجام فعالیت‌های بانکی و مالی سرویس‌هایی را انتخاب کنند که خدمات مورد نیازشان را ارائه می‌دهد و به چند سرویس مشخص محدود نخواهند بود.

Discus Fish بر این باور است که تأثیر ارزهای دیجیتال و بلاک چین بر آینده امور مالی سنتی بسیار بیشتر از تأثیری است که بر سیستم بانکداری خواهد گذاشت. به همین دلیل او نیز این صنعت را انقلابی در آینده اقتصاد جهان می‌خواند.

کلام آخر: همه کارشناسان به تأثیر بلاک چین و ارز دیجیتال در آینده اقتصاد جهان اعتقاد دارند

کلام آخر: همه کارشناسان به تأثیر بلاک چین و ارز دیجیتال در آینده اقتصاد جهان اعتقاد دارند
کلام آخر: همه کارشناسان به تأثیر بلاک چین و ارز دیجیتال در آینده اقتصاد جهان اعتقاد دارند

 

اقتصاد جهان در حال تغییر بود و شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن روی کسب و کارها سرعت این تغییرات را بیشتر کرد. ارزهای دیجیتال نیز وارد بازار شده‌اند که بمانند و تبدیل به پول آینده جهان شوند، به همین دلیل است که همه افراد باید با این ارزها آشنایی داشته باشند و بخشی از سرمایه خود را در سبد ارزهای دیجیتال ذخیره کنند. این کاری است که بسیاری از سرمایه گذاران به نام جهان انجام داده‌اند.

صرافی اکس مارتی در آینده‌ای نزدیک فعالیت خود را آغاز می‌کند و می‌تواند بهترین راهنمای شما برای خرید ارز دیجیتال باشد. اما اکنون نیز شما می‌توانید با مطالعه مجله اکس مارتی اطلاعات خود را درباره این بازار بالا ببرید. دانش کافی اهمیت بسیاری برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال دارد. به کمک این دانش و مهارت شما نیز می‌توانید بخشی از آینده اقتصاد جهان را تشکیل دهید!

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست