ارز دیجیتال لایت کوین از نظر تکنیکال

درباره ی ارز دیجیتال لایت کوین بیشتر بدانید!

افزایش قیمت بیت کوین به قیمت های بالغ بر 50 هزار دلار عملا حواس بسیاری را متمرکز این بیت کوین و بسیاری از روند کلی بازار خارج و تنها درگیر بازار بیت کوین شدند. افزایش قیمت چند صد درصدی دوج کوین عملا حواس ها را دوباره به کلیت بازار برگرداند و نشان داد که در بازار همیشه موقعیت های خوبی برای سرمایه گذاری وجود دارد. لزوما قرار نیست همه سود بازار را از بیت کوین بخواهیم! یکی از این موقعیت ها مسلما می تواند ارز دیجیتال لایت کوین باشد. ( لایت کوین چیست)

ارز دیجیتال لایت کوین چیزی شبیه به بیت کوین است. با این تفاوت که بسیار سریع تر از آن عمل می کند و البته باید قبول کرد که از نظر بنیادی از بیت کوین ضعیف تر است. این چیزی است که در لوگوی ارز دیجیتال لایت کوین هم می توانیم آن را به خوبی مشاهده کنیم. در واقع انتخاب لوگوی نقره ای در برابر لوگوی طلایی بیت کوین به خوبی نشان دهنده این است که ارز دیجیتال لایت کوین قرار است تراکنش هایی ساده تر، سریع تر و البته با ارزش پایین تری را برای ما انجام دهد.

این موضوع به خوبی توسط جامعه و فعالان بازار ارزهای دیجیتال درک شد و به نظر می رسد قیمت فعلی لایت کوین که به نوعی همراه با بیت کوین تا حدودی خود را بالا کشید و نزدیک به سقف تاریخی خود شد نشان از این می دهد که جایگاه کنونی ارز دیجیتال لایت کوین کاملا درست است و دقیقا منطبق بر ارزش ذاتی آن می باشد.

بنیاد در بلاک چین
بنیاد در بلاک چین

 

بنیاد در بلاک چین

اما بگذارید کمی بنیادی تر به ارز دیجیتال لایت کوین نگاه کنیم. توجه داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال تماما بر اساس کاربرد ساخته شده است.

اگر بخواهیم کمی بهتر بگوییم دنیای بلاک چین (بلاک چین چیست) تنها بر اساس کاربرد است. یعنی تمامی ارزها اعم از کوین ها و توکن ها صرفا زمانی ارزشمند هستند که کارایی و کاربری داشته باشند، همین بیت کوین که به ارزشی بالغ بر 50 هزار دلار رسیده است تنها پشتوانه ای که دارد کارایی آن است. حال اگر به هر دلیل بیت کوین کارایی خود را از دست بدهد این 50 هزار دلار ارزش در یک آن تبدیل به صفر می شود.

بیت کوین به لطف ایلان ماسک و شرکت تسلا کاربری مهمتری برای خود پیدا کرد. از این رو در بازار بیش از گذشته ارزشمند شد، شاید امروز چندان توجهی به این موضوع در بازار نشود و در میان ارزهای میانی بازار و یا کوچکتر بتوان ارزهای خوش بنیاد و قوی را پیدا کرد که توجهی به آن ها نمی شود اما به طور کلی یادتان باشد اگر می خواهید در این بازار به صورت طولانی مدت حضور داشته باشید باید سعی کنید که مفهوم ” کاربری ” را درک کنید و به بنیاد ارزها توجه داشته باشید.

چرا ارز دیجیتال لایت کوین؟
چرا ارز دیجیتال لایت کوین؟

 

چرا ارز دیجیتال لایت کوین؟

ارز دیجیتال لایت کوین سعی کرده است بنیادی شبیه به بیت کوین داشته باشد و جا پای آن بگذارد، این موضوع شاید کمی عجیب باشد که چرا وقتی بیت کوین داریم بخواهیم از لایت کوین استفاده کنیم. اما کاربری لایت کوین برای امروز نیست. ارز دیجیتال لایت کوین زمانی خودش را نشان خواهد داد که بیت کوین تبدیل به یک ارز جهانی شود و به نوعی جایگاه خودش را به عنوان یک ارز مبادلاتی تثبیت کند.

در این وضعیت بیت کوین چیزی شبیه به طلا می شود، سوال اصلی اینجاست که آیا ما برای انجام مبادلات روزمره خودمان از طلا استفاده می کنیم؟ نه! طلا بسیار ارزشمند است و همه ما به آن احترام می گذاریم اما این دلیل نمی شود که در طول روز از آن در مبادلات خودمان استفاده کنیم. علت روشن است، نیازها ما بسیار ارزش پایین ترین نسبت به طلا دارند.

ارز دیجیتال لایت کوین دقیقا اینجا به کار می آید. جایی که بیت کوین به قدری ارزشمند شود که نتوان از آن به عنوان یک عامل خرید و فروش استفاده کرد. این بار لایت کوین وارد میدان می شود و تبدیل به یک ارز قابل استفاده در جامعه می شود، پس عملا لایت کوین یک نوع کوین برای آینده است.

اگر بخواهیم جایگاه لایت کوین در آینده را بیان کنیم، می توانیم رده دوم بازار ارزهای دیجیتال را برای آن بدانیم. چرا که نقره همیشه در رده دوم است!

از نظر بنیادی نیز بر اساس نمودار FCAS به نظر می رسد که لایت کوین موقعیت خوبی دارد و می توان به آن اعتماد کرد. البته هرچه کاربری لایت کوین بیشتر شود این موقعیت بالاتر می رود. هنوز چند کوین مهم پیش روی این ارز وجود دارد تا خودش را به رتبه دوم برساند. چیزی که شاید در آینده ای نه چندان دور محقق شود.

ارز دیجیتال لایت کوین از نظر تکنیکال
ارز دیجیتال لایت کوین از نظر تکنیکال

 

ارز دیجیتال لایت کوین از نظر تکنیکال

بحث تکنیکال همیشه جذابیت های خاص خودش را دارد، وقتی به نمودار ارز دیجیتال لایت کوین نگاه می کنیم، چیزی شبیه به همان چیزی را می بینیم که در غالب کوین ها به خصوص در بیت کوین وجود دارد. یک جهش قیمتی در سال 2018 و یک جهش قیمتی بزرگ در سال 2020!

این روندی است که رخ داده است، اما نکته بسیار مهم این است که در جهش قیمتی سال 2018 تقریبا تمام بازار با هم رشد کرد و این رشد مخصوص یک یا چند کوین و توکن نبود. در آن سال همه بازار رشد کرد و همه با هم نیز یک سقوط آزاد را تجربه کردند. اما در سال 2020 و ابتدای سال 2021 داستان کمی متفاوت تر بود.

بیت کوین در اواسط سال 2020 شروع به رشد کرد و تا انتهای سال 2020 این رشد خود را ادامه داد، فعالان بازار معتقد بودند که بیت کوین می تواند سقف قبلی خود در 20 هزار دلار را بشکند و با یک پولبک دوباره به آن برگردد و یک کف جدید در 20 هزار دلار بسازد. در واقع غالب کارشناسان معتقد بودند که قیمت بیت کوین با 20 هزار دلار تثبیت می شود، اما ایلان ماسک معادلات را بهم زد و با اعلام این خبر که با بیت کوین می توان خودروهای تسلا خرید و بیت کوین یک ارز با ارزش است عملا مانع از پولبک قیمتی شد و حرکت بیت کوین را طی چند مرحله به 50 هزار دلار رساند.

نکته جاب اینجاست که قیمت سایر کوین ها و توکن ها امروز بر اساس بیت کوین 20 هزار دلار است، در کلام ساده در صعود ابتدایی بیت کوین تمام بازار با آن هم جهت بودند، اما  به سبب این که بیت کوین رفتار غیر قابل پیش بینی نشان داد عملا بسیاری از کوین ها و توکن ها در همان قیمت باقی مانند و برخی روند نزولی به خود گرفتند و تقریبا هیچ کوین یا توکنی در بازار وجود نداشت که بتواند با قیمت 50 هزار دلاری بیت کوین حرکت کند.

همه عقب مانند، حتی ارز دیجیتال لایت کوین
همه عقب مانند، حتی ارز دیجیتال لایت کوین

 

همه عقب ماندند، حتی ارز دیجیتال لایت کوین

داستان از این قرار است که بیت کوین به کمک ایلان ماسک تقریبا از تمام بازار جدا شد و تمام همبستگی بازار با بیت کوین از بین رفت و نمی توان نظر قطعی بر بازگشت این همبستگی داد اما با حرکت بعدی ماسک که باعث شد دوج کوین(دوج کوین چیست) شروع به رشد کند به نظر می رسد ایلان ماسک قصد دارد بازار را به بیت کوین برساند. زیرا او به خوبی می داند بیت کوین بدون کلیت بازار پشتوانه ای ندارد و بازار نیز بدون بیت کوین رهبری ندارد. اتریوم (اتریوم چیست) و سایر ارزها هر اندازه که مهم و کارآمد و بزرگ باشند نمی توانند جای بیت کوین را بگیرد.

از این رو با حرکت دوج کوین تقریبا بازار به خودش آمد و کم کم کوین ها و توکن های پیشتاز شروع به حرکت کردند. به نوعی کلیت بازار منتظر سقوط بیت کوین بود و خبرهایی مبنی بر خروج نهنگ ها از بیت کوین مدام شنیده می شد. اما با شروع حرکت دوج کوین تقریبا این فشار روانی از روی بیت کوین برداشته شد و این حرکت باعث شد که قیمت بیت کوین تثبیت شود. پس تعجبی ندارد که چرا ماسک سراغ ارزی به جز بیت کوین رفته است، زیرا او به خوبی می داند اگر بازار نتواند خودش را به بیت کوین برساند عملا بیت کوین طبق پیش بینی ها سقوط می کند و این چیزی نیست که او بخواهد.

با شروع حرکت دوج کوین و توجه فعالان به کلیت بازار ارز دیجیتال لایت کوین نیز شروع به حرکت کرد و توانست از بحران خارج شود و عملا سقف قبلی خود را بشکند و به نوعی به همبستگی با بیت کوین برسد. البته مسلما این همبستگی به اندازه قبل نیست و فاصله زیادی بین ارز دیجیتال لایت کوین و بیت کوین 50 هزار دلاری وجود دارد.

آینده ارز دیجیتال لایت کوین
آینده ارز دیجیتال لایت کوین

 

آینده ارز دیجیتال لایت کوین

اما سوال اصلی اینجاست که در نهایت آینده ارز دیجیتال لایت کوین کجاست؟ تا چه اندازه می توانیم به این ارز دیجیتال امیدوار باشیم و آیا سرمایه گذاری در سقف قیمتی که امروز قرار دارد عقلانی است یا خیر؟

با توجه به تمام چیزهایی که گفتیم چند  سناریوی مهم می توان برای آینده ارز دیجیتال لایت کوین و سرمایه گذاری در کوتاه مدت، بلند مدت و میان مدت برای آن داشت.

اگر بازار این بار بدون دخالت شخصیت های برجسته مانند ماسک بخواهد به روند خود ادامه دهد عملا بیت کوین در قیمت حاضر کف سازی کرده است و بعید است سقوط یا صعود خاصی را تجربه کند. اما ما بقی بازار هنوز بر اساس قیمت 20 تا 30 هزار دلاری بیت کوین قرار گرفته است. پس عملا تا زمانی که بیت کوین در قیمت 50 هزار دلار استراحت می کند می توان امیدوار بود که بازار از جمله ارز دیجیتال لایت کوین سعی کنند خودشان را به قیمت 50 هزار دلاری برسانند. یعنی تقریبا یک سود 100 درصدی! البته این داستانی است که ممکن است در میان مدت رخ بدهد و مسلما در کوتاه مدت همچنین اتفاقی را نمی توان پیش بینی کرد.

اما در حالی که ایلان ماسک یا مابقی افراد بخواهد در بازار دستکاری داشته باشند و با قدرت خودشان بازار را جهت بدهند عملا هیچ پیش بینی نمی توان کرد. به هر حال امروز ایلان ماست خودش را پدرخوانده دوج کوین می داند، زیرا بزرگ ترین سرمایه گذار این کوین شده است، پس می توان انتظار هر چیزی را داشت. اما این دستکاری ها و ایجاد جو های اقتصادی عملا برای کوتاه مدت و میان مدت می تواند تاثیر خودش را بگذارد. اما در حالت بلند مدت بازار همیشه روند خودش را طی می کند و همانطور که در بالاتر گفتیم روند عادی و معمولی بازار در بلند مدت این است که ارز دیجیتال لایت کوین به رتبه دوم برسد و به عنوان جایگزین و نایب بیت کوین شناخته شود. اما سوال اصلی و نسبتا بی جواب این است که ” چقدر بلند مدت ؟ ”

ارز دیجیتال لایت کوین
ارز دیجیتال لایت کوین

 

پایان سخن از هر آن چیزی که گفتیم

به طور کلی می توان ارز دیجیتال لایت کوین را در دسته ارزهای خوش بنیاد و مهم بازار دانست که می تواند روزی به جایگاه های بهتری هم برسد. امروز که این مقاله نوشته می شود ارز دیجیتال لایت کوین در رده دهم قرار دارد و قیمتی حدود 9 میلیون تومان با ارز 22 هزار تومانی دارد. اما به نظر نمی رسد این قیمت برای مدت زیادی بتواند دوام بیاورد و احتمالا با شیب نسبتا ملایمی این قیمت در هفته های آینده افزایشی خواهد بود.

توجه داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال مانند تمام بازارهای اقتصادی دیگر وابستگی زیادی به اخبار دارد، اما این اخبار در بازار پر نوسان ارزهای دیجیتال می تواند حکم یک گرداب را داشته باشد. مهمترین اخباری که شما باید این روزها آن را دنبال کنید، اخبار شخصی به نام ایلان ماسک است. این فرد به تنهایی توانسته است کلیت بازار ارزهای دیجیتال را در دستان خود بگیرد و به نوعی کاری کند که بازار به سمتی برود که او می خواهد. از این رو سعی کنید این فرد را دنبال کنید اما برعکس بازی کنید.

در کلام ساده تر ایلان ماسک به خوبی می داند که اکنون هزاران و شاید میلیون ها نفر دنبال کننده دارد که منتظر کوچکترین حرکت او هستند. از این رو او حرکتی می کند که این افراد را به سمتی بکشد که خودش می خواهد. یادتان باشد ذات بازارهای اقتصادی و سرمایه ای این است تا زمانی که کسی ضرر نکند کس دیگری سود نمی کند. مسلما ایلان ماسک به دنبال یک سود خواهد بود و به هیچ عنوان دلش به حال من و شما نسوخته است. از این رو وقتی دیدید او حرکتی را انجام می دهد و به نوعی می خواهد شما پیرو او باشید بازی برعکس انجام دهید. حرکتش را دنبال کنید اما آن را تکرار نکنید. تنها بازی و رفتار او را نگاه کنید. گاهی سود های چند صد در صدی هم می تواند تله ای بزرگ برای ضرر های هزار درصدی باشد. پس برای درک موقعیت ارز دیجیتال لایت کوین و آینده بازار کمی هوشیارتر باشید. یادتان باشد هیچ کس در این بازار دلش نمی خواهد شما سود کنید!

وبسایت رسمی لایت کوین

نویسنده : مرتضی ملک جاری

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست