دوج کوین

ایلان ماسک و دوج کوین، همواره در صدر خبرها

به گزارش Bitcoinist ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا که اخیرا با توییت‌های جنجال برانگیزش، سر و صدای زیادی را در دنیا به پا کرده است، دلیل علاقه خود به دوج کوین (دوج کوین چیست) را اعلام کرد. ماسک چندین ماه پیش حمایت خود را از این سکه و به طور کلی، رمزارزها، اعلام کرد و گفت که شرکت تسلا از این پس سیستم پرداخت با بیت کوین را راه‌اندازی می‌کند.

وی در هفته‌های گذشته اعلام کرد که به دلیل اینکه فرآیند ماینینگ بیت کوین، بسیار انرژی بر و برای کره زمین مضر است، این رمزارز را از سیستم معاملات و خرید این شرکت حذف کرده است. این خبر باعث افت سنگین در قیمت بیت کوین و همچنین سایر آلت کوین‌ها شد و اعتراضات زیادی به ماسک وارد کرد.

ایلان ماسک  و دوج کوین، خیرخواه یا منفعت طلب؟

به تازگی ایلان ماسک با ادامه دادن به تبلیغ و ترویج دوج کوین، از جامعه رمزارزها درخواست توسعه ایده‌های جدید در GitHub را کرده است. زمانی که از او سوال شد که چرا دوج کوین را به سایر آلت ‌کوین‌ها ترجیح می‌دهد؟ پاسخ داد: دوج، meme (الگوهای رفتاری خاص، جهت رساندن پیام‌های اجتماعی) و سگ دارد، در حالی که دیگران ندارند! (اشاره به اینکه دوج کوین در ابتدا کوینی بود که برای شوخی و زیر سوال بردن رمزارزها ساخته شد)

با توجه به قیمت کنونی، به نظر می‌رسد که ماسک پاسخ‌های طعنه آمیزی می‌دهد. اما با توجه به مفهوم memes به عنوان یک جذابیت برای ارزها، آیا او چیزی را می‌داند که ما نمی‌دانیم؟

از زمان سقوط قیمت بیت کوین، علاقه جامعه رمزارزها به ایلان ماسک به شدت افت کرده و انتقادات زیادی به وی وارد شده است. با این وجود وی همچنان یکی از شرکت‌کنندگان فعال در جامعه رمزارزها است. به عنوان مثال دیروز مشخص شد که ماسک درگیر بحث و تبادل نظر با ماینرهای آمریکایی درباره ماندگاری طولانی مدت استخراج رمزارزهاست.

به درستی یا نادرستی، بسیاری از افراد او را مقصر حوادث دوهفته اخیر می‌دانند و معتقدند که در بازار رمزارزها، ترس و عدم اطمینان ایجاد کرده است. در واقع این افت شدید بازار به دلیل بیانیه جدید ماسک درباره عدم پذیرش بیت کوین برای خرید ماشین‌های تسلا بود.

احساسات عمومی به حدی درباره ماسک شدید شد که وی را از قهرمان، به فردی شرور در دیدگاه مردم تبدیل کرد. در یک پست که به تازگی در Reddit منتشر شده، یکی از کاربران نوشت:

“من هیچ نظری درباره این ماجرا ندارم، ولی همیشه از خودم می‌پرسم که چرا همه مردم به ایلان ماسک شبیه یک فرد مصون از خطا و پیشگو نگاه می‌کنند؟ او همچنان فردی است که نظرات خودش را دارد.”

آنچه در این زمینه تحلیل‌گران فاندامنتال را متحیر کرده، علاقه و نظرات ماسک درباره دوج کوین است. در توضیحی که درباره این علاقه از وی خواسته شد، گفت که دلیل این علاقه بخاطر سگ‌ها و ماهیت طنزگونه دوج کوین و الگوهای رفتاری آن است. با این وجود همچنان عده‌ای از علاقه‌مندان و هواخواهان رمزارزها هستند که از پذیرش دوج کوین به عنوان یک رمزارز قانونی و مشروع سر باز می‌زنند.

اما با توجه به طراحی آگاهانه میم‌های مالی، آیا ماسک از این جمعیت پیشی می‌گیرد؟

میم‌ها به عنوان ارز

در رابطه با میم‌های آگاهانه مالی، جیمی چانگ، مدیر محصولات StonkDuel، ارتباطی بین میم‌ها و آنچه که او “بنیادی از جوامع بومی اینترنت” می‌نامد، ایجاد کرد. AKA به معنی تبادل ارزش است یا همان چیزی که برخی آن را ویژگی رمزارزها می‌نامند.

وی می‌گوید:

“نهایتا بازارهای مالی پدیده جذابی شدند. شاید جذاب نه، اما صرفا یک پدیده مورد توجه فرهنگی. یک پدیده خنده آور. پدیده‌ای مورد توجه در شبکه‌های اجتماعی و محافل طنز”

 

چانگ گفت: این میم‌ها (الگوهای رفتاری) بودند که زمینه جنبش WallStreetBets را فراهم کردند، زیرا مردم در اوایل سال جاری به دنبال مجازات صندوق‌های حفاظتی فروش کوتاه (short-selling) بودند.

در این میان، هر روزه افردی هستند که روی سکه‌های AMC، GME و Dogecoin سرمایه‌گذاری می‌کنند و سود بسیار زیادی را در مدت کوتاهی بدست می‌آورند، اتفاقی که در زمان پیش از میم‌ها، حداقل در معاملات متوسط افراد خرده پا نمی‌افتاد.

“بنابراین جامعه رمزارزها مجبور شدند برای معرفی هویت خود به روش‌های دیگری روی بیاورند و برای این‌کار به “واحدهای اتمی فرهنگ” متکی شدند و از آیکون‌های بومی اینترنت به عنوان چهره دیجیتالی خود به جهان (عمدتا در Discord و Twitter) استفاده کردند.”

نتیجه گیری

با توجه به اتفاقات اخیر در حوزه ارزهای دیجیتال، شاید نیاز باشد تا یک بازنگری دوباره از تصویر رمزارزها به عنوان پول وجود داشته باشیم. در هفته‌های اخیر شاهد ضربه‌های متعدد به این بازار بودیم و این اتفاقات ناگوار، فضای ناامنی را برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است.

هیچکس نمی‌داند، شاید افرادی همچون ایلان ماسک در صدد سواستفاده از قدرت و جایگاهشان در بازار برای منافع شخصی باشند و اگر مردم و سرمایه‌گذاران، به نظرات این فرد، همچون هزاران دیدگاه دیگر نگاه کنند، امکان کمتر کردن این آثار مخرب بسیار بیشتر است.

نکته بسیار مهمی که این روزها کمتر به آن توجه می‌شود این است که اگر مردم همواره حد ضرر را برای معاملات خود فعال می‌کردند، امروز شاهد این حجم از تمام شدن سرمایه در بازار نبودیم. ‌با توجه با تلاطم و سقوط شدید بازار در مدت اخیر، شاید بهتر باشد تا فعلا دست نگه داریم تا بازار ثبات خود را دوباره بدست آورد و به روزهای طلایی خود بازگردد.

نویسنده : بهزاد واثق

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست