۶۲ درصد از موسسات در یک سال گذشته، سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را آغاز کرده‌اند

۶۲ درصد از موسسات در یک سال گذشته، سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را آغاز کرده‌اند

سازمان‌ها و نهادهای مختلف در سراسر جهان قصد دارند برای افزایش درآمد خود سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را آغاز کنند. از ماه‌های قبلی شاهد ورود گسترده سرمایه‌گذاران بزرگ به بازار ارزهای دیجیتال بودیم. حتی بسیاری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بین المللی، امکان سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را برای کاربران خود فراهم کردند که همین موضوع نشان از پیشرفت گسترده صنعت ارزهای دیجیتال دارد. خبر امروز نیز به دنبال افزایش استقبال سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی از ارزهای دیجیتال منتشر شده است.

نظرسنجی مدیران سازمان‌ها درباره سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

نظرسنجی که به تازگی در این باره انجام شده است، نشان می‌دهد ۶۲ درصد از سرمایه‌گذاران سازمانی به دنبال ورود به بازار ارزهای دیجیتال و خرید انواع کوین و توکن هستند.

این نظرسنجی نشان داد که تاکنون ۶۲ درصد از شرکت‌ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی در کشورهای مختلف، با ارزهای دیجیتال ارتباطی نداشته‌اند؛ اما قصد دارند تا یک سال آینده روی ارزهای دیجیتالی چون بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند. نتیجه این نظر سنجی در روز سشنبه ۶ مهر منتشر شد و در آن ۵۰ نفر از مدیران بزرگ‌ترین شرکت‌ها در کشورهای مختلف از جمله آمریکا، انگلستان، فرانسه، آلمان و امارات شرکت کردند. این نظر سنجی در ماه‌های قبلی نیز به صورت آنلاین انجام شده بود.

درصد نتایج نظرسنجی

نتایج این نظرسنجی نشان داد مهم‌ترین دلیل سرمایه گذاری سازمان‌ها در ارزهای دیجیتال، افزایش ارزش سرمایه در بلند مدت است؛ حدود ۴۷ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی به این موضوع اشاره کردند.

درصد نتایج نظرسنجی
درصد نتایج نظرسنجی

 

حدود ۴۴ درصد از شرکت‌کنندگان نیز گفتند که اکنون اعتماد بیشتری به بازار ارزهای دیجیتال دارد و تصور می‌کنند این ارزها می‌توانند بخشی از دارایی‌های سازمانشان را تشکیل دهند. آن‌ها گفتند هرچه تعداد سازمان‌هایی که ارز دیجیتال خریداری می‌کنند، بیشتر می‌شود، اعتماد آن‌ها نیز بیش از پیش به سمت این بازار جلب خواهد شد و احتمال سرمایه گذاری در آن افزایش پیدا می‌کند.

۴۱ درصد از شرکت کنندگان نیز به قانونگذاری‌ها اشاره کردند و گفتند اکنون که نظارت بر فعالیت ارزهای دیجیتال بیشتر شده و مقامات و قانونگذاران به این بازار توجه نشان داده‌اند‌ و قوانین مناسب تصویب می‌کنند، راحت‌تر می‌توانند سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را انجام دهند. آن‌ها بیان کردند عدم وجود نهاد نظارتی و قانون مشخص یکی از دلایلی بوده که تاکنون روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری نکرده بودند.

۳۴ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی گفتند ارزهای دیجیتال می‌توانند یک مانع کاربردی در برابر تورم باشند و از افت ارزش سرمایه‌های سازمانشان پیشگیری کنند. این موضوع نیز یکی از مهم‌ترین علت‌های محبوبیت ارزهای دیجیتال هم در میان مردم و هم در میان سرمایه‌گذاران بزرگ است.

سخنان برگزار کننده نظرسنجی درباره نتیجه نهایی

هنری هاول، مدیرعامل آژانس توسعه کسب و کار نیکل، برگزار کننده اصلی این نظرسنجی بود. او گفت در اینکه بازار ارزهای دیجیتال در حال تبدیل شدن به جریان اصلی در بخش‌های سازمانی و مدیریت ثروت است، تردیدی وجود ندارد.

او بر این باور است که افزایش پذیرش بازار ارزهای دیجیتال در میان مردم و سرمایه‌گذاران سازمانی دلایل مختلفی دارد. یکی از علت‌های این موضوع عملکرد خوب بازار ارزهای دیجیتال در دوران پاندمی کرونا بود؛ زمانی که بسیاری از بازارهای سرمایه خوابیدند و کسب و کارهای زیادی به تعطیلی کشیده شدند، بازار ارزهای دیجیتال با قدرت به رشد خود ادامه داد. مشارکت شرکت‌ها در صنعت رمزنگاری، توسعه و بهبود زیرساخت‌ها و قانونگذاری و نظارت بر فعالیت ارزهای دیجیتال در سطح بین المللی از دیگر علت‌هایی است که باعث افزایش پذیرش ارزهای دیجیتال در میان عموم شده است.

رفتار سازمان‌ها در برابر افت قیمت ناشی از اخبار چین

بعد از اینکه به واسطه صحبت‌های مقامات چینی، قیمت ارزهای دیجیتال پایین‌تر آمد؛ موسسات به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال و خرید در کف قیمت پرداختند. آمار نشان می‌دهد که از ۱۳ تا ۱۷ هفته گذشته، میزان خروج از بازار بسیار کم بوده است. اما در سه هفته متوالی کنونی شاهد ورود گسترده به بازار ارزهای دیجیتال هستیم. آمار همچنین نشان می‌دهد که در هفته گذشته حدود ۹۵ میلیون دلار سرمایه وارد بازار ارزهای دیجیتال شده است.

رفتار سازمان‌ها در برابر افت قیمت ناشی از اخبار چین
رفتار سازمان‌ها در برابر افت قیمت ناشی از اخبار چین

 

ارزهایی که بیشترین حجم خرید را داشته‌اند بیت کوین در رتبه اول با حجم ۵۰.۲ میلیون دلار و اتر در رتبه دوم با حجم ۲۸.۹ میلیون دلار بوده است. البته تمایل خریداران نسبت به بازار بیشتر از این بوده و سایر ارزهای دیجیتال هم در حجم زیادی خریداری شده‌اند. کاردانو خرید ۳.۹ میلیون دلاری، سولانا خرید ۲.۶ میلیون دلاری و  پولکادات خرید ۲.۴ میلیون دلاری را تجربه کرده‌اند. صندوق‌هایی که از چند دارایی پشتیبانی می‌کردند نیز به اندازه ۶.۴ میلیون دلار ورود سرمایه داشته‌اند.

محدودیت‌های چین

گرایش چین نسبت به ارزهای دیجیتال در جهت عکس سایر کشورهاست. مقامات چینی در هفته‌های گذشته درباره تلاش برای سرکوب ارزهای دیجیتال در کشورشان صحبت کرده بودند. اکنون مشخص شده است که شرکت‌های پرداختی و موسسات مالی این کشور از استفاده از ارزهای دیجیتال محروم هستند. سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال نیز پیش از این ممنوع اعلام شده بود. تجربه نشان داده است که محدودیت‌های چین، برای مدت کوتاهی باعث افت قیمت بیت کوین و آلت کوین‌ها می‌شود، اما بعد از مدتی دوباره روند صعودی بازار ادامه پیدا می‌کند.

کلام آخر

نظرسنجی اخیر باز هم مهر تاییدی بر افزایش پذیرش سازمان‌ها و نهادها از صنعت رمزنگاری زد. مجموعه CoinShares آماری از اروپا منتشر کرده و در آن نشان داده است که بسیاری از موسسات از اواسط سپتامبر به مدت پنج هفته به صورت متوالی مشغول خرید ارزهای دیجیتال بوده‌اند.

نظرسنجی‌های گذشته نشان می‌دهد بزرگ‌ترین مانع سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال توسط مردم و سازمان‌ها، عدم وجود نظارت بوده است. البته موانع دیگری نیز وجود دارد که درباره آن‌ها صحبت شده است؛ امنیت ارائه‌دهندگان خدمات ذخیره ارزهای دیجیتال، نوسان قیمت و عدم وجود قوانین برای پیگیری‌های لازم از جمله این موانع بوده است.

ارزهای دیجیتال در حال حاضر به موضوعی جدی در سراسر جهان تبدیل شده‌اند و قانونگذاران و مقامات کشورهای مختلف را وادار به تصمیم‌گیری درباره آن‌ها کرده‌اند. مقامات برخی از کشورها مانند امارات و السالوادور با این ارزها موافقت کرده‌اند و طرح‌هایی برای توسعه آن‌ها دارند. اما مسئولان برخی از کشورها از جمله چین، به صورت کامل با صنعت رمزنگاری بین الملل مخالفند و تلاش می‌کنند با توسعه ارز دیجیتال ملی کشور خودشان، همچنان سیستم مالی را متمرکز و کنترل‌شده نگه دارند.

نویسنده: فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست