استخراج بیت کوین

ایران برای کاهش اثر تحریم‌ها از استخراج بیت کوین استفاده می‌کند

استخراج بیت کوین و سایر رمزارزها از طریق فرایندی ایجاد می‌شوند که در آن رایانه‌های قدرتمند برای حل مسائل پیچیده ریاضی با یکدیگر رقابت می‌کنند. این فرآیند انرژی زیادی می‌طلبد و اغلب متکی به برق تولید شده توسط سوخت‌های فسیلی است که ایران از این سوخت‌ها غنی است.

استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال یکی از راه‌های کسب درآمد در تمام دنیاست. ماینرها یا استخراج‌کنندگان از نرم‌افزارهای خاصی استفاده می‌کنند تا فرآیند ماین را انجام داده و بیت کوین، یا دیگر رمزارزها را به عنوان پاداش دریافت کنند. به دلیل غیرقابل پیگیری بودن، قابلیت معامله با تمام جهان و عدم نیاز به تبدیل پول واحد در صرافی، خرید و فروش رمزارزها و معاملات با ارزهای دیجیتال از پرطرفدارترین نوع معاملات در جهان است.

استخراج بیت کوین
استخراج بیت کوین

 

استفاده ایران از استخراج بیت کوین برای دور زدن تحریم‌ها

بر اساس مطالعات جدید Elliptic، که یک شرکت تجزیه و تحلیل بلاکچین و انطباق با جرایم مالی است، ایران از استخراج بیت کوین برای دور زدن و کاهش تأثیر تحریم‌های اقتصادی که ایالات متحده و سایر کشورها از سال 2006 بر این کشور اعمال کرده‌اند، استفاده می‌کند.

طبق این مطالعات، ایران 4.5 درصد از توان استخراج جهانی بیت کوین را در اختیار دارد و از این رمزارز برای صادرات ذخایر انرژی و سوخت‌های فسیلی خود به صورت غیر مستقیم استفاده می‌کند. طبق آمارهای به دست آمده از شرکت تحلیلی بلاکچین Elliptic، در سطحی که هم‌ اکنون استخراج در ایران انجام می‌شود، تولید بیت کوین، درآمدی نزدیک به 1 میلیارد دلار در سال برای ایران به ارمغان می‌آورد. بر اساس این مطالعات، برق مورد نیاز ماینرها در ایران معادل 10 میلیون بشکه نفت خام سالانه این کشور است، که چیزی حدود 4 درصد از کل صادرات نفت ایران در سال 2020 می‌باشد.

ایالات متحده آمریکا تقریبا تحریم‌های کاملی را علیه ایران اعمال کرده و این تحریم‌ها شامل ممنوعیت هرگونه واردات، از جمله واردات محصولات نفتی، بانكی و حمل و نقل در ایران می‌شود. در نتیجه، دولت ایران به استخراج بیت کوین به عنوان روشی جایگزین برای فروش سوخت‌های فسیلی خود در بازارهای جهانی روی آورده است که کشور می‌تواند از این روش بهره‌مند شود و به نظر می‌رسد در انجام این‌کار موفق هم شده است.

زیرساخت‌های کهن الکتریکی ایران تلاش کرده‌اند تا با افزایش بار ناشی از استخراج بیت‌کوین سازگار شده و این کار را تمام توان انجام دهند. هزینه برق در ایران نسبتاً ارزان است و همین امر باعث افزایش علاقه به استخراج رمزارزها شده است. به گفته Elliptic، شرکت‌های استخراج چینی به این موضوع علاقه‌مند شده و حتی برای انتقال ایمن تأسیسات خود به این کشور با ارتش ایران همکاری کرده‌اند.

اگرچه مشخص کردن آمار دقیق این موضوع بسیار دشوار است، اما تخمین‌های مبتنی بر اطلاعات بدست آمده از استخراج‌کنندگان بیت کوین توسط مرکز مالی جایگزین کمبریج تا آوریل 2020 و همچنین ادعاهای شرکت تولید برق تحت کنترل دولت ایران در ژانویه نشان داده که ماینرها در ایران تا 600 مگاوات برق مصرف کرده‌اند.

ایران چگونه استخراج بیت کوین را انجام می‌دهد؟

در سال 2019 ایران استخراج دارایی‌های رمزارزها را رسماً به رسمیت شناخت، اما بعدها یک سیستم صدور مجوز ایجاد کرد که ماینرها را ملزم به احراز هویت خود، پرداخت تعرفه بالاتر (اما هنوز بسیار کم) برای برق و فروش بیت کوین استخراج شده خود به بانک مرکزی ایران می‌کند. متعاقباً هزاران مزرعه استخراج غیرمجاز بیت کوین، از جمله مساجدی که برق رایگان دریافت می‌کردند، شناسایی و تعطیل شدند.

در نتیجه، دولت ایران با دور زدن تحریم‌های اقتصادی از طریق فرآیند استخراج رمزارزها، اساساً سوخت‌های فسیلی (نفت، گاز و …) خود را در بازارهای جهانی می‌فروشد. هزینه ماینرها در ایران با بیت کوین پرداخت می‌شود که پس از آن می‌توان با پرداخت هزینه واردات به وسیله بیت کوین، از محدودیت‌های پرداخت از طریق موسسات مالی ایران جلوگیری کرد.

بر اساس مطالعه‌ای که اخیراً توسط یک اتاق فکر وابسته به دفتر رئیس جمهور ایران منتشر شده است، استفاده از دارایی‌های رمزارزها برای دورزدن تحریم‌ها انجام شده و این کار تقریباً به یک سیاست رسمی برای دولت ایران تبدیل شده است.

در این میان، موسسات مالی، به ویژه موسساتی که تازه شروع به ارائه خدمات در زمینه رمزارزها کرده‌اند، باید در مورد خطر تحریم‌هایی که در نتیجه استخراج بیت کوین از ایران با آن روبرو هستند، چاره‌ای بیندیشند. اگر ایران 4.5 درصد استخراج جهانی بیت کوین را در اختیار داشته باشد، در هرگونه معامله بیت کوین، 4.5 درصد احتمال وجود دارد که هزینه‌ای که فرستنده ارسال می‌کند، به یک ماینر ایرانی پرداخت شود. موسسات مالی باید مراقب خروج رمزارزها توسط ماینرهای ایرانی که سود خود را از بازار خارج می‌کنند، باشند.

کمپین‌های مختلفی برای خنثی کردن این فعالیت مجرمانه در حال راه اندازی است. ماراتون، یک شرکت استخراج بیت کوین در آمریکای شمالی، به تازگی اولین استخر استخراج بیت کوین سازگار با  OFAC(نوع خاصی از استخرها که پایگاه داده‌ای مخصوص کاربران ثبت شده در آن دارند و افرادی خارج از آن لیست نمی‌توانند در این استخر شرکت کنند) را راه اندازی کرده است که اکنون فقط معاملات سازگار با این استخر می‌توانند در آن استخراج انجام دهند.

نتیجه گیری

علاوه بر اینکه بسیاری از کشورها، صادرات و واردات به ایران را محدود و یا لغو کرده‌اند، بسیاری از صرافی‌های بزرگ و معتبر جهان از جمله بایننس هم ایران را تحریم کرده و اجازه معامله به افرادی که با IP ایران وارد این صرافی‌ها می‌شوند را نمی‌دهند.

مشخص نیست که ایران تا چه زمانی بتواند از این شیوه استفاده کرده و تحریم‌های اقتصادی را دور بزند، ولی نکته‌ی مورد توجه این است که دنیای بلاکچین به قدری وسیع و در حال پیشرفت است که بعید نیست تا آینده‌ای نزدیک دیگر این کشور نتواند از این طریق وارد بازارهای جهانی شود. باید دید که آمریکا و دیگر کشورهایی که از خرید و فروش با ایران امتناع می‌کنند، برای حل این مسئله چه راهی در پیش می‌گیرند.

همچنین باید دید که در صورتی که ایران نتواند از طریق استخراج رمزارزها به بازارهای جهانی نفوذ کند، دولت این کشور چه راه حل جایگزینی را برای دورزدن تحریم‌های اقتصادی اعمال شده در پیش خواهد گرفت.

مترجم : بهزاد واثق

منبع : Bitcoinist

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست