ارزهای رمزپایه

این طور به نظر می رسد که دولت ایران تلاش می کند تا پرداخت به وسیله ارزهای رمزپایه که در خارج از ایران استخراج شده را ممنوع اعلام کند

به گزارش Cointelegraph این طور به نظر می رسد که دولت ایران تلاش می­کند تا پرداخت به وسیله ارزهای رمزپایه ای که در خارج از ایران استخراج شده را ممنوع اعلام کند. اجرای ممنوعیتی که بسیار سخت به نظر  می­رسد و  ممکن است در واقع بخشی از یک استراتژی اصلی­ برای دور زدن تحریم­ها باشد.

در تلاشی گسترده، جهت بی اثر کردن تحریم ها، احتمالا دولت ایران یکی از اولین نمونه های حمایت از رمز ارزها را دنبال خواهد کرد.

بر اساس  یک توییت منتشره از خبرگزاری ایران اینترنشنال، بانک مرکزی ایران روز چهارشنبه ضمن اعلام بخشنامه  هیئت وزیران مبنی بر اینکه ارزهای رمزپایه معامله شده در کشور بایستی در خود کشور استخراج شده، یا در آینده استخراج شوند، از ممنوعیت مبادله دارایی ارزهای رمزپایه در خارج از کشور به دست آمده­اند خبر داد.

در حالی که بسیاری از صاحبنظران این حوزه بیان کرده­اند که اجرای این تقریباً غیرممکن خواهد بود، فاطمه فنی زاده وکیل و مشاور بلاکچین، عنوان کرد که این ممنوعیت در وهله اول ممکن است برای بانک ها و نهادهای ارزی که از رمز ارزها برای پرداختهای مربوط به امور واردات استفاده می­کنند مشکل ساز شود.

بعید میدانم که این سیاست در سطح خرد اعمال شود. پلتفرمهای مبادلات ارزی به راحتی نخواهند توانست به کار خود ادامه بدهند. به جای حل صورت مسئله به بانکها و دفاتر نمایندگی فارکس اجازه میدهد که ارزهای رمزپایه ای که در ایران استخراج شده را در  نقل و انتقلات بین المللی استفاده کنند ایران به شبکه جهانی سویفت وصل نیست.”

مصوبه بانک مرکزی ایران در ارتباط با ارزهای رمزپایه

در اواخر ماه آوریل، بانک مرکزی ایران آیین نامه ای را مصوب نمود که به بانکها و سایر موسسات پولی- مالی این مجوز را می­دهد که برای امور مربوط به پرداخت واردات از ارزهای رمزپایه استفاده کنند.

طبق این آیین نامه موسسات فوق الذکر قادر خواهند بود از ارزهای رمزپایه ای که در ایران با مجوز رسمی استخراج شده­اند برای انجام خریدهای خارجی خود استفاده کنند. به نظر می رسد این آیین نامه جدید برای این صادر شده تا اطمینان حاصل کند که فقط ارزهای رمزپایه استخراج شده از مزارع مورد تایید دولت، برای انجام واردات مورد استفاده قرار می­گیرد.

ارزهای رمزپایه
ممنوعیت استفاده از ارزهای رمزپایه

 

از سال 2019 تا به اکنون نهادهای نظارتی بیش از هزار مجوز تاسیس برای مزارع استخراج رمزارزها صادر نموده­اند، به عنوان مثال، مزرعه 6000 دستگاهی تحت نظارت دولت ترکیه.

قوانین جدید احتمالا بخشی از استراتژی دور زدن تحریم های گسترده­ای است که سالهاست در دست تهیه و اقدام است. یک موسسه تحقیقات ایرانی تحت عنوان مرکز تحقیقات مجلس جهت دور زدن تحریم های فلج کننده اقتصادی از سال 2018 پیشنهاد استفاده از رمز ارزها را ارائه نموده بود، در جایی از یکی از گزارشها این موسسه عنوان شده که دارایی های دیجیتال قابلیت استفاده برای تجارت بین الملل را دارا هستند.

” طبق نظر کارشناسان، یکی از روشهای پیشگیری از تاثیرات منفی تحریم های ناعادلانه، استفاده از ارزهای رمزپایه جهت انجام معاملات خارجی است.”

علیرغم اینکه در ماههای اخیر دولت ایران سعی بر ایجاد یک مسیر پرداختی جدید با  استفاده از ارزهای رمزپایه داشته، روابط دولت ایران با دارایی های دیجیتال در طی چند ماه گذشته پر فراز ونشیب بوده. در ماه ژانویه، مقامات، اتهام قطعی سراسری برق را به گردن مجموعه های غیرقانونی استخراج ارزهای رمزپایه انداختند، هرچند که کارشناسان ابراز میکنند که  به احتمال زیاد زیرساخت های فرسوده و قدیمی مقر اصلی این جریانات بوده اند.

مترجم : رضا سبزه ئی

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله علت ممنوعیت ارز دیجیتال در ایران مراجعه نمایید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست