کاربرد بلاک چین در شرکت‌های بزرگ جهان

همه ما کاربرد بلاک چین را با بیت کوین می‌شناسیم. اما این فناوری کاربردهای بسیار گسترده‌تری دارد و شرکت‌های بزرگی در سراسر دنیا از آن استفاده می‌کنند، البته بلاک چین نیز مانند ارزهای دیجیتال در ابتدای مسیر خود است و بدون شک در آینده‌ای نه چندان دور ابعاد مختلف زندگی بشر را در بر می‌گیرد.

هر کدام از توسعه دهندگان بلاک چین اهداف گوناگونی را دنبال می‌کنند، به عنوان مثال اتریوم به دنبال ایجاد شبکه‌ای مانند اینترنت اما به صورت غیرمتمرکز است. به همین دلیل علاوه بر توسعه ارزهای دیجیتال روی Dapp (اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز) نیز کار می‌کند.

در این مقاله به کاربرد بلاک چین و شرکت‌هایی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند، پرداخته‌ایم و ۱۰ شرکت برتری که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند را معرفی خواهیم کرد.

کاربرد بلاک چین در کدام حوزه‌هاست؟

شرکت‌های بسیاری از بلاک چین استفاده می‌کنند، چرا که استفاده از این تکنولوژی امکانات مختلفی را در اختیارشان قرار می‌دهد. یکی از جذابیت‌های تکنولوژی block chain این است که در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارد.

در ابتدای ورود بلاک چین به دنیا تصور می‌شد که تنها برای عملیات بانکی و تراکنش‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اما رفته رفته کاربرد آن در صنایع مختلف (املاک، پزشکی و سلامت، حمل و نقل و…) بیشتر شد، حتی پیشنهاد شده است که از این فناوری در حوزه سیاست و انتخابات نیز استفاده شود!

اگر هنوز نمی‌دانید بلاک چین دقیقا چگونه کار می‌کند و چرا در صنایع مختلف کاربردی است، توصیه می‌کنیم مقاله «بلاک چین چیست» را مطالعه کنید.

شرکت‌های بانکی و مالی که از بلاک چین استفاده می‌کنند

شرکت‌های بانکی و مالی که از بلاک چین استفاده می‌کنند.
شرکت‌های بانکی و مالی که از بلاک چین استفاده می‌کنند.

 

همانطور که گفتیم کاربرد بلاک چین در صنایع مختلف مشهود است، به همین دلیل ما حوزه‌های کاری شرکت‌ها را جداسازی کرده‌ایم و در این بخش مجموعه‌های مالی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند را نام می‌بریم.

شرکت Visa

شرکت ویزا یکی از سیستم‌های پرداخت آنلاین است که با اضافه کردن بلاک چین به خدمات خود توانسته توجه بخشی از بازار هدف خود را بیشتر جلب کند، تا امروز کاربرد بلاک چین برای شرکت ویزا به عنوان روشی برای نیچ مارکتینگ بوده است. یعنی تنها افراد خاصی که با بلاک چین کار می‌کنند، از این ویژگی ویزا استقبال کرده‌اند. ویزا در سال ۲۰۱۹ کاربرد بلاک چین را به خدمات خود اضافه کرد.

ویزا یکی از گسترده‌ترین کاربردها را در شبکه بلاک چین ایجاد کرده است و در تلاش است با پوشش گسترده‌تر این شبکه، تعداد کاربران را افزایش دهد، اکنون بیزنس‌های مختلف می‌توانند از طریق ویزا تراکنش‌های خود را با ارزهای دیجیتال انجام دهند.

صرافی‌های ارز دیجیتال

صرافی‌هایی چون بایننس کوین، کوین بیس و… مراکزی هستند که به صورت گسترده از بلاک چین استفاده می‌کنند، آن‌ها با شبکه‌های مختلفی سر و کار دارند و ارتباط بین ارزهای دیجیتال مختلف را برقرار می‌کنند. بنابراین مرکز اصلی معاملاتی ارزهای دیجیتال هستند و با بلاک چین‌ها سر و کار دارند.

همچنین بخوانید: ۴ تا از بهترین صرافی های ارز دیجیتال خارج از ایران در ۲۰۲۱

کاربرد بلاک چین در زنجیره تأمین

کاربرد بلاک چین در زنجیره تأمین
کاربرد بلاک چین در زنجیره تأمین

 

زنجیره تأمین در صنایع مختلف وجود دارد، از صنایع مواد غذایی گرفته تا خودروسازی و… . در ادامه شرکت‌هایی که در زنجیره تأمین خود از بلاک چین استفاده می‌کنند را نام برده‌ایم.

De Beers

این شرکت در حوزه استخراج و فروش الماس فعالیت دارد و از سیستم بلاک چین با نام Tracr برای مدیریت زنجیره‌های تأمین خود استفاده می‌کنند، کاربرد بلاک چین در De Beers به این مورد محدود نمی‌شود و آن‌ها با استفاده از Tracr الماس‌ها را از زمان استخراج تا رسیدن به فروشگاه کنترل می‌کنند. بنابراین خریداران می‌توانند اطمینان داشته باشند که الماس خریداری شده واقعا از برند De Beers است.

وال مارت

وال مارت بزرگ‌ترین هایپر مارکت زنجیره‌ای در آمریکا به شمار می‌رود. این مجموعه نیز از کاربرد بلاک چین در زنجیره تأمین خود استفاده می‌کند، نام پلتفرم مورد استفاده توسط این شرکت Hyperledger Fabric است. به کمک این پلتفرم خریداران می‌توانند بررسی کنند که یک محصول توسط چه برندی در چه زمانی تولید شده است.

این کار به سازمان غذا و دارو نیز کمک می‌کند تا در مدت کوتاهی منشأ مواد غذایی آلوده و غیر بهداشتی را پیدا کند استفاده از Hyperledger Fabric به خصوص برای محصولات وارداتی اهمیت بسیاری دارد و حتی از ورود غیرقانونی این محصولات به کشور پیشگیری می‌کند.

فورد

فورد از دیگر شرکت‌های محبوبی است که می‌توانیم کاربرد بلاک چین را در آن مشاهده کنیم، فورد و شرکتی به نام IBM برای بررسی زنجیره تأمین خود از بلاک چین استفاده می‌کنند. به عنوان مثال کبالت یکی از مواد اولیه‌ای است که فورد برای ساخت خودروهای خود از آن استفاده می‌کند، به کمک بلاک چین این کمپانی می‌تواند کبالت را از زمان استخراج ردیابی کند. بنابراین اطمینان حاصل می‌شود که مرغوب‌ترین نوع کبالت وارد کارخانه فورد شده و برای ساخت ماشین‌ها به کار رفته است.

بلاک چین چه کاربردی در صنعت سلامت دارد؟

بلاک چین چه کاربردی در صنعت سلامت دارد؟
بلاک چین چه کاربردی در صنعت سلامت دارد؟

 

در قسمت قبل گفتیم که سازمان غذا و دارو به کمک سیستم بلاک چین وال مارت می‌تواند مواد غذایی غیر بهداشتی را شناسایی کند، این موضوع به نوعی کاربرد بلاک چین در حوزه بهداشت و سلامت نیز محسوب می‌شود. اما شرکت‌های مختلف به شیوه‌های متفاوتی از این شبکه استفاده کرده‌اند که در ادامه آن‌ها را نام برده‌ایم.

Change Healthcare

Change Healthcare نام یک سازمان درمانی است، این سازمان در حال تلاش برای راه‌اندازی یک شبکه درمان هوشمند است. البته بلاک چین هنوز در Change Healthcare به صورت گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است، آن‌ها قصد دارند با استفاده از این شبکه بیماران را مدیریت کنند. یعنی نوع بیماری و روند درمان هر بیمار در شبکه بلاک چین ثبت می‌شود و پزشک می‌تواند با توجه به وضعیت پرونده به بیمار رسیدگی کند.

بدیهی است که استفاده از بلاک چین به جای پرونده‌های کاغذی یا فایل‌های ذخیره شده روی سیستم مزیت‌های بسیار بیشتری دارد.

FDA

سازمان غذا و داروی ایالات متحده نیز در حال کار روی پروژه اضافه کردن بلاک چین برای توسعه خدمات است. آن‌ها قصد دارند از این شبکه برای ایجاد یک بایگانی امن برای اطلاعات بیماران استفاده کنند، چرا که در حال حاضر اطلاعات خصوصی درباره بیماران امنیت زیادی ندارد. هر کسی می‌تواند به سراغ پرونده پزشکی آن‌ها برود و این اطلاعات را به دست آورد. به همین دلیل FDA قصد دارد اطلاعات بیماران نظیر  آزمایش‌های بالینی، اطلاعات ژنتیک افراد و پرونده پزشکی آن‌ها را در بلاک‌های بلاک چین ذخیره کند.

کاربرد بلاک چین در صنعت انرژی

کاربرد بلاک چین در صنعت انرژی
کاربرد بلاک چین در صنعت انرژی

 

حتی نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها و… نیز می‌تواننداز بلاک چین استفاده کنند.

TenneT

TenneT نام یک شرکت انتقال برق در آلمان و هلند است. در این کشورها تقاضا برای عرضه برق بیشتر از میزان تولید آن است، این موضوع تأمین برق در این کشورها را با مشکل مواجه می‌کند. به همین دلیل TenneT قصد دارد به کمک بلاک چین مصرف کنندگان را کنترل کند، در نتیجه می‌تواند اطلاعات جامعی درباره جزئیات مصرف برق در کشور به دست آورد و در نتیجه می‌تواند میان عرضه و تقاضا هماهنگی ایجاد کند.

شرکت ملی نفت ابوظبی

کاربرد بلاک چین در شرکت ملی نفت ابوظبی شفاف‌سازی اقدامات است، این شرکت در حال حاضر برای کنترل روند کار در داخل مجموعه از بلاک چین استفاده می‌کند. اما قصد دارد در آینده‌ای نزدیک کاربرد آن را توسعه دهد و به استفاده از آن برای مدیریت زنجیره تأمین برسد. سایر کاربردهای بلاک چین در صنعت نفت و پالایشگاه‌ها عبارت است از؛

 • هماهنگی حسگرهای موجود در پالایشگاه‌ها و میدان‌های نفتی.
 • شفاف سازی عملکرد میدان‌ها و پالایشگاه‌ها.
 • فروش نفت و سایر فراورد‌ه‌ها با استفاده از قراردادهای هوشمند.
 • مدیریت زنجیره تأمین پالایشگاه‌ها.

ترکیب اینترنت اشیاء و بلاک چین

ترکیب اینترنت اشیاء و بلاک چین
ترکیب اینترنت اشیاء و بلاک چین

 

ترکیب این دو تکنولوژی نوظهور جذابیت بسیاری دارد و می‌تواند خدمات بزرگی به بشر ارائه دهد. بسیاری از شرکت‌ها در حوزه‌های مختلف در حال ایجاد چنین ترکیبی هستند، اما در ادامه ما شرکت‌هایی را نام می‌بریم که همین حالا هم از این ترکیب استفاده می‌کنند.

Van Dorp

این شرکت در حوزه اینترنت اشیاء فعالیت دارد، کاربرد بلاک چین در این شرکت در خانه‌های هوشمندی است که توسط آن ساخته می‌شود، در واقع در پروژه‌های خانه هوشمند این کمپانی، قسمت‌های مختلف خانه از اینترنت اشیاء استفاده می‌کنند، سپس با استفاده از تکنولوژی بلاک چین به یکدیگر متصل خواهند شد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های ارتباط دستگاه‌های مختلف توسط بلاک چین، افزایش چشمگیر سطح امنیت خانه‌های هوشمند است.

به طور کلی دستگاه‌های مورد استفاده در اینترنت اشیاء می‌توانند بسیار کاربردی باشند، اما امنیت بالایی ندارند. بلاک چین این نقطه ضعف را پوشش می‌دهد، البته کاربرد بلاک چین و اینترنت اشیاء هنوز گسترده نشده است. به همین دلیل نمی‌توان مثال‌های زیادی برای آن ارائه داد.

سیستم‌های مسافرتی و بلاک چین

سیستم‌های مسافرتی و بلاک چین
سیستم‌های مسافرتی و بلاک چین

 

شرکت‌های مسافرتی و ایرلاین‌های کشورهای مختلف به استفاده از بلاک چین روی آورده‌اند و برخی از آن‌ها به استفاده از این شبکه برای پذیرش ارزهای دیجیتال کفایت کرده‌اند. اما برخی دیگر به سراغ کاربردهای گسترده‌تری رفته‌اند.

کاربرد بلاک چین در ایرلاین‌ها

امارات، بریتانیا، سنگاپور و… از جمله کشورهایی هستند که خطوط هواییشان از بلاک چین استفاده می‌کند. کاربردهای این فناوری در ایرلاین‌ها را در ادامه نام برده‌ایم.

 • پیگیری مسافران و پیدا کردن مشتریان وفادار و ارائه خدمات ویژه به آن‌ها.
 • بررسی علاقمندی‌های مسافران و استفاده از آن‌ها برای توسعه صنعت گردشگری در کشور‌ها.
 • انجام سریع‌تر کارها و جابجایی ساده‌تر مسافران و پیشگیری از تأخیر در پروازها.

کاربرد بلاک چین در صنعت املاک و مستغلات

کاربرد بلاک چین در صنعت املاک و مستغلات
کاربرد بلاک چین در صنعت املاک و مستغلات

 

املاک و مستغلات از دیگر صنایعی هستند که از بلاک چین استفاده می‌کنند، در ادامه شرکت‌هایی که از این تکنولوژی به روش‌های مختلف بهره می‌برند را معرفی کرده‌ایم.

 • مدیریت دارایی Brookfield
 • Link REIT در هنگ کنگ
 • وست فیلد.

مزیت‌های کاربرد بلاک چین در حوزه املاک و مستغلات عبارت است از؛

 • کاهش هزینه‌های معاملات
 • پرداخت هزینه با استفاده از ارزهای دیجیتال
 • ایجاد بستر خودکار برای انجام معاملات.
 • پیگیری زنجیره تأمین در ساخت و ساز.
 • نوشتن اجاره نامه با استفاده از قراردادهای هوشمند.

کلام آخر؛ آیا بلاک چین نیز مانند اینترنت در زندگی بشر فراگیر می‌شود؟

کاربرد بلاک چین و اینترنت شباهت‌های بسیاری به یکدیگر دارد، شما در حال حاضر به هر کسب و کاری که فکر کنید، می‌توانید بین تجارت آن‌ها و اینترنت ارتباطی بسازید. حتی شغل ساده‌ای مانند نانوایی نیز می‌تواند به کمک اینترنت کار خود را توسعه دهد.

بلاک چین نیز چنین کاربردی دارد، شاید در سال‌های آینده مردم به جای اینترنت بلاک چین را بشناسند و از آن استفاده کنند، حتی حوزه جدیدی به نام بلاک چین مارکتینگ (به جای دیجیتال مارکتینگ) ایجاد شود که در آن همه چیز به الگوریتم‌های شبکه‌های بلاک چین وابسته است. برای اینکه پتانسیل واقعی این شبکه نشان داده شود، به چندین سال زمان نیاز داریم.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

منبع: 101Blockchains

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست