همه چیز درباره لایت کوین

لایت کوین چیست؟ همه چیز درباره Litecoin

امروزه بازار ارزهای دیجیتال بسیار داغ است و افراد بسیاری درباره ارزهای مختلف مانند بیت کوین، لایت کوین، اتریوم، ریپل و سایر موارد دیگر نظر می دهند. بازاری که تنها یک دهه از عمر آن گذشته است اما تا به امروز پیشرفت به سزایی داشته و معامله گران و سرمایه گذاران بسیار زیادی را در طی همین مدت کوتاه به سمت خود جذب کرده است.

در بازار کریپتوکارنسی، رمز ارزهای بسیار زیادی وجود دارد که هر یک از آن ها توسط افراد یا شرکت های مختلفی اختراع شده اند اما تعداد محدودی از آن ها توانسته اند موفق شوند و اعتماد سرمایه گذاران را جلب کنند. جالب است بدانید که در همین دهه گذشته بیش از دو هزار ارز دیجیتال مختلف اختراع شده است اما اکثر آن ها پروژه های شکست خورده و نیمه تمام هستند که به حال خود رها شده اند.

امروزه مردم درباره ارزهای دیجیتال متعددی با یکدیگر صحبت می کنند که یکی از معروف ترین آن ها، لایت کوین می باشد. لایت کوین یکی از رمز ارزهای پیشتاز و مدعیان بزرگ بازار کریپتوکارنسی می باشد که توانسته در سال های گذشته رقابت خوبی با سایر ارز ها داشته باشد.

همه چیز درباره لایت کوین
همه چیز درباره لایت کوین

 

لایت کوین چیست؟

پس از اختراع بیت کوین در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو که در مقاله تاریخچه ی ارزهای دیجیتال به آن اشاره شده، ارزهای مختلفی وارد بازار کریپتو شده اند که هر کدام از آن ها ویژگی های منحصر به فردی داشت و مدعی بودند که از دیگر ارزهای دیجتال بهتر هستند. معمولا عمده رقابت ارزهای دیجیتال بر سر ویژگی هایی از جمله سرعت در انجام تراکنش ها و ارزان بودن تراکنش های مالی بوده است.

یکی از ارزهایی که در طی این سال ها توانسته با ارزهای قدرتمندی مانند بیت کوین رقابت کند، ارز Litecoin می باشد. ارز Litecoin در سال 2011 یعنی 3 سال پس از ابداع بیت کوین وارد بازار شده است که قابلیت های بهتر و قوی تری نسبت به بسیاری از رمز ارز ها دارد. از جمله ویژگی های لایت کوین می توان به سریع بودن و ارزان قیمت بودن هزینه تراکنش های آن اشاره کرد.

سرعت شبکه ی بلاک چین ارز Litecoin  از بسیاری از رمز ارزهای دیگر بالاتر است، به طور مثال با مقدار زمانی که یک ماینر می تواند یک واحد بیت کوین استخراج کند، می توان حدود 45 واحد ارز Litecoin را استخراج کرد که نشانه سرعت بسیار بالای شبکه آن نسبت به بیت کوین می باشد، در واقع اختراع یک رمز ارز سریع و سبک تر از بیت کوین، یکی از بزرگ ترین اهداف اختراع لایت کوین بوده است.

 لایت کوین نوعی ارز دیجیتال با حالت همتا به همتا (peer to peer) می باشد که با استفاده از شبکه های بلاک چین فعالیت های خود را انجام می دهد، این ویژگی باعث از بین رفتن واسطه ها در ارائه خدمات توسط لایت کوین شده است.

علاوه بر موارد فوق، ارز Litecoin به لحاظ امنیتی بسیار قوی طراحی شده است و در شبکه های بلاک چین خود، امنیت بسیار بالایی را دارا می باشد. همین امر موجب اعتماد و استقبال بسیار زیاد سرمایه گذاران از لایت کوین شده است.

لایت کوین و بیت کوین
لایت کوین و بیت کوین

 

تاریخچه لایت کوین

چارلی لی یکی از کارمندان سابق شرکت گوگل بود که نسبت به موضوع بلاک چین علاقه شدیدی داشت و از طرفداران سخت آن به شمار می رفت، او معتقد بود بیت کوین نقص ها و عیب های متعددی مانند سرعت پایین در انجام معاملات و نحوه استخراج آن دارد.

همین عوامل و نقص های موجود در بیت کوین او را به فکر ساخت یک ارز دیجیتال بهتر نسبت به بیت کوین انداخت. او در سال 2011 توانست ارز Litecoin  را اختراع و روانه بازار کند.

البته لازم به ذکر است که چارلی لی برای ایجاد لایت کوین، هادر فورکی از بیت کوین را انجام داد، یعنی او برای ایجاد نسخه سبک تر و ارزان تر نسبت به بیت کوین، باید تغییرات اساسی و بنیادی در شبکه بلاک چین و پروتکل های آن ایجاد می کرد.

کارکرد ارز لایت کوین چگونه است؟

کارکرد شبکه های بلاک چین به دلیل استفاده از روش ها و دانش نوین، برای بسیاری افراد مبهم است و نحوه عملکرد آن را نمی توانند درک کنند، اما در طی متن زیر سعی شده است که نحوه عملکرد آن ساده و قابل درک توضیح داده شود.

Litecoin یک شبکه کاملا آنلاین می باشد که از آن می توان برای انتقال وجه استفاده کرد یعنی یک شخص می تواند برای پرداخت وجه به شخص دیگر از این شبکه استفاده نماید. البته توجه داشته باشید که سیستم های پرداختی ارز Litecoin  به هیچ وجه دارای ارزهای فیزیکی و اسکناس مانند دلار نیست و برای پرداخت وجه، کاربر باید واحد هایی از ارز لایت کوین را خریداری کند.

به عنوان مثال فرض کنید که شخصی قصد دارد مقداری وجه به شخص دیگری با استفاده از لایت کوین انتقال دهد. ابتدا باید هر دو آن اشخاص برای خود کیف پول های آنلاین داشته باشند. همان طور که می دانید هر کیف پول دارای آدرسی مشخص می باشد، لذا اگر شخصی بخواهد وجهی را به یک کیف پول انتقال دهد باید آدرس آن کیف پول آنلاین را داشته باشد.

حال که شخص اول آدرس کیف پول شخص دوم را دارا است، باید از طریق یک صرافی مقداری لایت کوین را خریداری کند و آن را به آدرس کیف پول شخص دوم انتقال دهد. لازم به ذکر است که پرداخت های لایت کوین غیر قابل برگشت می باشد و به همین جهت در صورت اشتباه در وارد کردن آدرس، وجه دیگر قابل برگشت نخواهد بود.

پس از صادر کردن وجه به کیف پول مقصد، درخواست انتقال وجه به بلاک چین لایت کوین ارسال می شود. همزمان با این درخواست چندین هزار درخواست دیگر نیز توسط افراد دیگر به این بلاک چین ارسال می شود. تمامی این درخواست ها، هر 2.5 دقیقه یکبار، در یک بلاک اضافه می شوند.

در طی این زمان، تعداد بسیار زیادی از ماینر ها که دارای قدرت پردازشی بسیار قوی هستند، معادلات سخت بلاک چین های لایت کوین را با سرعت و دقت بالا انجام می دهند و پس از حل آن معادلات، تمامی درخواست های موجود در آن بلاک توسط ماینر ها تایید می شود و به این ترتیب وجه مورد نظر به آدرس کیف پول شخص دوم واریز می شود.

نکته قابل توجه در این فرایند ها، عدم وجود سیستم متمرکز می باشد. همان طور که در متن فوق به آن اشاره شد، معاملات لایت کوین به صورت همتا به همتا می باشد، یعنی هیچ نهاد و سازمانی نمی تواند بر آن تراکنش ها نظارت داشته باشد. بنابراین تنها روش تایید درخواست ها و پرداخت تراکنش ها، توسط ماینر های داوطلب است که با حل معادلات موجود در هر بلاک، درخواست های آن را تایید می کنند.

ارز litecoin
ارز litecoin

 

ویژگی های منحصر به فرد لایت کوین

همان طور که در متن فوق نیز به آن اشاره شد، یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن ارز Litecoin، رفع و بهبود مشکلات موجود در سایر ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین است و تاکنون نیز در اثبات بهتر بودن خود نسبت به سایر رقبا کاملا موفق عمل کرده است.

یکی از مهم ترین قابلیت های ارز Litecoin ، سرعت بسیار بالای این ارز دیجیتال در انجام تراکنش های مالی می باشد. به طور کلی اگر بخواهیم سرعت آن را نسبت به بیت کوین مقایسه کنیم، این ویژگی کاملا مشهود است، زیرا سرعت تایید هر بلاک در بلاک چین بیت کوین، حدود 10 دقیقه به طول می انجامد در حالی که سرعت تایید بلاک ها در بلاک چین لایت کوین تنها 2.5 دقیقه می باشد که تفاوتی 4 برابری نسبت به هم دارند.

از دیگر قابلیت های خوب لایت کوین می توان به مقیاس پذیری بسیار بالای آن اشاره کرد، مقیاس پذیری یکی از معیار های مهم هر ارز دیجیتال محسوب می شود. یعنی در اکثر مواقع اگر بخواهند چند ارز دیجیتال را با یکدیگر از نظر کارایی و ارزشمندی مقایسه کنند، قطعا مقیاس پذیری نیز یکی از معیار های مهم محسوب می شود.

مقیاس پذیری به معنای آن است که یک شبکه بلاک چین در طول مدت یک ثانیه چه تعداد معامله را می تواند پردازش و تایید کند. هر چقدر تعداد کاربران شبکه بلاک چین یک ارز دیجیتال بالاتر رود، قطعا تعداد درخواست های زیادی نیز به شبکه منتقل می شود و همین عامل موجب کندی در اجرای معاملات خواهد شد.

لذا در صورتی که مقیاس پذیری شبکه بلاک چین بالا باشد، قطعا با شلوغ شدن تعداد کاربران شبکه بلاک چین تاخیر چندانی در سرعت آن حاصل نمی شود.

سرعت پردازش شبکه بلاک چین بیت کوین می تواند تنها 7 معامله را در یک ثانیه مورد پردازش قرار دهد در حالی که تعداد معامله های مورد پردازش لایت کوین در هر ثانیه 56 می باشد.

این ویژگی ها سبب شده است که بسیاری از کارشناسان و افراد خبره در این حوضه، لایت کوین را جزء 10 ارز دیجیتال برتر در بازار کریپتوکارنسی بدانند و صعود قیمتی خوبی را در آینده برای آن در نظر داشته باشند.

لایت کوین
لایت کوین

 

استخراج لایت کوین

امروزه استخراج ارزهای دیجیتال بسیار مرسوم شده زیر افراد می توانند به تنهایی و بدون نیاز به شخص سوم برای خود ارز دیجیتال استخراج و جمع آوری کنند و به نوعی منبع درآمدی برای خود ایجاد نمایند.

اما برای اینکه شروع به استخراج ارز Litecoin کنید، باید قبل از آن اطلاعات جامع و کاملی درباره نحوه انجام آن داشته باشید. امروزه از روش ها و ابزار های متعددی برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می شود. که در متن زیر، دو روش از مرسوم ترین آن ها اشاره شده است.

  1. استخراج انفرادی لایت کوین

یکی از روش های رایج استخراج لایت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر، روش انفرادی آن می باشد. در طی این روش، شخص به تنهایی و با استفاده از سیستم سخت افزاری خود می تواند ارزهای دیجیتال را استخراج نماید که البته نسبت به روش دیگر سخت تر است. تنها مزیت استفاده از این روش، تقسیم نکردن پاداش حاصل از استخراج می باشد.

نکته لازم به ذکر در رابطه با روش استخراج انفرادی این است که فرد نیازمند یک سیستم سخت افزاری با cpu یا همان پردازشگر بسیار قدرتمند است که بتواند از طریق آن معادلات بلاک چین ها را حل کند و پاداش حاصل از آن را دریافت نماید.

همچنین نکته دیگری که باید در نظر داشته باشد، ایجاد یک تهویه مناسب برای سیستم سخت افزاری است، همان طور که می دانید سیستم ها برای استخراج ارزهای دیجیتال نیازمند مصرف برق زیادی هستند که این عامل نیاز موجب گرم شدن سیستم می شود. لذا در صورتی که تهویه مناسبی برای سیستم سخت افزاری در نظر گرفته نشود، ممکن است دستگاه پس از مدتی از کار بیوفتد.

سیستم های سخت افزاری استخراج لایت کوین می تواند کامپیوتر یا لپتاپ با  cpuقوی باشد اما به دلیل تضعیف و از کار افتادن آن ها پس از مدتی، بهتر است که از آن ها استفاده نشود. برای انجام این کار دستگاه های مخصوصی به نام ماینر وجود دارد که از چندین cpu و فن های قوی تشکیل شده اند و عملکرد بهتری نسبت به سایر سیستم های سخت افزاری برای انجام استخراج دارند.

ارز litecoin
ارز litecoin

 

 

  1. متصل شدن به استخر استخراج ارز Litecoin

یکی دیگر از روش های رایج برای استخراج های ارزهای دیجیتال، ملحق شدن به استخر های استخراج می باشد. در واقع استخر از چندین ماینر یا سیستم های سخت افزاری تشکیل شده است که همه آن ها با هماهنگی یکدیگر در تلاش برای استخراج ارز دیجیتال هستند. پس از استخراج ارز نیز پاداش آن بین تمامی اعضای استخر تقسیم می شود.

استخر های استخراج لایت کوین متعددی وجود دارد که برای انتخاب یکی از آن ها باید به موارد زیر حتما توجه داشته باشید.

اولین معیار اندازه استخر است. هر چقدر که اندازه آن بزرگ باشد طبیعتا اعضای آن پاداش بیشتری به خاطر استخراج لایت کوین دریافت خواهند کرد، اما توجه داشته باشید که پاداش بین کاربران آن تقسیم می شود پس اگر تعداد آن ها زیاد باشد، پاداش کمتری خواهند گرفت.

هر استخر دارای کارمزد به خصوصی است لذا بهتر است قبل از ملحق شدن به آن از میزان کارمزد و نحوه دریافت آن مطلع شوید.

میزان اعتبار و مورد اعتماد بودن آن استخر نیز بسیار مهم است زیرا امروزه افراد زیادی قصد سوء استفاده از ارزهای دیجیتال را دارند.

کیف پول های ارز Litecoin

ارز لایت کوین نیز همانند بسیاری از ارزهای دیجیتال دارای کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری است که کاربران آن می توانند با استفاده از آن به معامله و خرید و فروش بپردازند، کیف پول های ارز دیجیتال در واقع همانند بانک برای هر فرد می باشند زیرا سرمایه های آن فرد در آن قرار می گیرد. هر شخص برای خرید و فروش یا انتقال ارز دیجیتال حتما باید کیف پول شخصی داشته باشد. ( در مقاله برترین کیف پول ها به کیف لایت کوین اشاره شده است)

اگر میزان سرمایه شما در بازار کریپتوکارنسی زیاد نیست و تعداد کمی لایت کوین در اختیار دارید می توانید از کیف پول های نرم افزاری استفاده نمایید. زیرا این کیف پول ها بر روی دسکتاپ و موبایل نصب می شوند و کاربران آن می توانند به راحتی تنها با اتصال به اینترنت، به ارزهای دیجیتال خود دسترسی پیدا کنند.

همچنین این کیف پول های نرم افزاری دارای رمز ورود هستند که امنیت را برای کاربران تضمین می کند تا افراد کلاهبردار نتوانند به موجودی آن دسترسی پیدا کنند. البته یکی از معایب کیف پول های آنلاین این است که در صورت ساده بودن رمز عبور کاربر، هکر ها می توانند با کرک کردن رمز عبور، به موجودی آن دسترسی پیدا کنند. لذا اگر از کاربران کیف پول نرم افزاری هستید باید حتما رمز عبور قدرتمندی برای آن در نظر بگیرید.

اگر چنانچه تعداد ارزهای دیجیتال بالایی دارید و سرمایه زیادی را صرف خرید آن ها کرده اید می توانید به منظور ایجاد امنیت بیشتر از کیف پول های سخت افزاری استفاده نمایید. این کیف پول ها، ارزهای دیجیتال را به صورت آفلاین ذخیره سازی می کنند و به نوعی مانند گاوصندق ها هستند. مدل های مختلفی از کیف پول های سخت افزاری موجود است که اغلب آن ها دارای قیمت بالایی هستند.

نحوه خرید لایت کوین

برای خرید لایت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری باید به سراغ صرافی ها بروید. البته لازم به ذکر است که برای خرید ارزهای دیجیتال باید از قبل مراحل ثبت نام و احراز هویت خود را انجام دهید، برای این کار می توانید به صورت حضوری در صرافی مورد نظر خود، اقدام به ثبت نام و احراز هویت نمایید.

اما اگر نمی توانید به صورت حضوری در صرافی ها اقدام کنید، می توانید از صرافی های آنلاین این مراحل را به طور کامل پشت سر بگذارید. پس از اتمام این مرحله شما می توانید با توجه به قیمت روز لایت کوین، تعداد واحدی از آن را از طریق صرافی خریداری کنید. توصیه می شود که حتما برای خرید ارزهای دیجیتال به سراغ صرافی های معتبر و با سابقه مراجعه کنید.

کلام آخر

اگر به دنبال سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال هستید و از دانش و تخصص کافی در این زمینه برخوردار نیستید بهتر است که قبل از خرید هر نوع ارز دیجیتال، با افراد خبره و متخصص در این زمینه مشورت کنید و تنها در صورت تایید آن ها سرمایه گذاری کنید. زیرا بازار ارزهای دیجیتال، بازاری با ریسک بالا و نوسانات لحظه ای می باشد و ممکن است در زمان نامناسب اقدام به سرمایه گذاری کنید.( توصیه می کنیم مقاله نکاتی که سرمایه گزاران رمز ارز باید بدانند را مطالعه کنید)

منبع:  Investopedia

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست