نظر روسای بانک مرکزی سوئد و مکزیک درباره معاملات بیت کوین

نظر روسای بانک مرکزی سوئد و مکزیک درباره معاملات بیت کوین

معاملات بیت کوین و آلت کوین‌ها یکی از بحث‌های داغ سیاستمداران در حال حاضر است. بعد از افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال و به دست آوردن مقبولیت توسط مردم، بازار ارزهای دیجیتال وارد مرحله جدیدی شد. شرکت‌های مختلف روی آن سرمایه‌گذاری کردند و وارد این بازار شدند. اما قانونگذاران بسیاری از کشورها با این بازار مخالف بودند و هنوز هم هستند. برخی از کشورها مانند السالوادور تاحدودی از چالش‌های قانونگذاری عبور کرده‌اند. اما کشورهای دیگر همچنان در این باره بحث می‌کنند. در این مقاله قصد داریم صحبت‌هایی که رییس بانک مرکزی سوئد و رییس بانک مرکزی مکزیک درباره معاملات بیت کوین داشته‌اند را بررسی کنیم.

رییس بانک مرکزی سوئد می‌گوید تجارت بیت کوین مثل تمبرهای تجاری است

استفان اینگوز (Stefan Ingves) در کنفرانس بانکی سود گفت: واحدهای مالی خصوصی دیر یا زود از بین می‌روند.

رییس بانک مرکزی سوئد می‌گوید تجارت بیت کوین مثل تمبرهای تجاری است
رییس بانک مرکزی سوئد می‌گوید تجارت بیت کوین مثل تمبرهای تجاری است

 

رییس بانک مرکزی سوئد بر این باور است که بیت کوین نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای ارزهای فیات مورد حمایت دولت‌ها باشد. او کاملا با معاملات بیت کوین مخالفت کرد و حتی با لحنی توهین آمیز گفت: افراد ممکن است با تجارت بیت کوین ثروتمند شوند؛ اما این کار درست مانند کسی است که با تجارت تمبر به ثروت برسد!

البته اینگوز تنها با بیت کوین مخالف است و آن را ضعیف می‌داند؛ اما محبوبیت آن در بین سرمایه‌گذاران موضوعی کاملا جدی برای او محسوب می‌شود. نگرانی درباره حقوق مصرف کنندگان در بازارهای مالی و پولشویی، اصلی‌ترین دغدغه‌های رییس بانک مرکزی سوئد است. او در ماه ژوئن اعتراف کرده بود ارزهای دیجیتال به اندازه‌ای رشد کرده‌اند که سیاستمداران، قانونگذاران و نهادهای نظارتی باید به آن‌ها توجه داشته باشند.

عملکرد بانک مرکزی سوئد با صحبت‌های اینگوز در تضاد است

علیرغم مخالفت اینگوز با معامله بیت کوین و به سخره گرفتن‌های او، بانک مرکزی این کشور در حال تأمین زیرساخت‌های لازم در حوزه تکنولوژی بلاکچین است تا بتواند پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی این کشور را توسعه دهد.

e-krona پروژه بلاکچینی سوئد است که با الگوریتم اثبات مفهوم (proof of concept) تحت بلاکچین کوردا کار می‌کند. آخرین اخبار پیشرفت این پروژه نشان می‌دهد که تست‌های شبیه‌سازی شده با دنیای واقعی موفقیت آمیز بوده‌اند و این پلتفرم عملکرد مناسبی در زمینه تراکنش‌های خرد بانکی از خود نشان داده است.

رییس بانک مرکزی مکزیک می‌گوید معاملات بیت کوین شبیه مبادله پایاپای است

دیاز دی لئون (Díaz de León) رییس بانک مرکزی مکزیک بر این باور است که نسبت بیت کوین با ارزهای فیات بانک مرکزی، مثل نسبت فلزات گرانبها با ارزهای فیات است.

رییس بانک مرکزی مکزیک می‌گوید معاملات بیت کوین شبیه مبادله پایاپای است
رییس بانک مرکزی مکزیک می‌گوید معاملات بیت کوین شبیه مبادله پایاپای است

 

رییس بانک مرکزی مکزیک بر این باور است که بیت کوین نمی‌تواند به عنوان یک واحد مالی معتبر در دنیا مورد استفاده قرار گیرد. مهم‌ترین دلیل او برای این صحبت، بی‌ثباتی بازار ارزهای دیجیتال بود. دی لئون گفت:

«هرکسی بیت کوین در ازای ارائه خدمات یا کالایی مبادله می‌کند، یک معامله پایاپای انجام داده است. زیرا آن‌ها یک کالا را در ازای یک کالای دیگر معامله کرده‌اند و در این میان هیچ پولی جاجا نمی‌شود».

رییس بانک مرکزی مکزیک همچنین گفت نوسان‌های روزانه بازار ارزهای دیجیتال یک خطر ذاتی هستند. البته افت قیمت بیت کوین درست زمانی که السالوادور این ارز دیجیتال را به رسمیت شناخته بود، تصادفا بر این حرف دی لئون مهر تایید زد.

رییس بانک مرکزی مکزیک گفت: مردم نمی‌خواهند قدرت خرید و دریافتی ماهانه‌شان از امروز تا فردا ۱۰ درصد رشد داشته باشد یا کاهش پیدا کند. این نوسان‌ها برای قدرت خرید مردم خوب نیست و به عبارتی می‌توانیم بگوییم ارزهای دیجیتال از نظر حفظ ارزش، امنیت ندارند.

مقامات مکزیک صراحتا مخالفت خود را با معاملات بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال اعلام کرده‌اند. قانونگذاران این کشور نیز اعلام کردند که هیچ یک از موسسات مالی این کشور مجاز به ارائه خدمات مالی عمومی  یا دارایی‌های مجازی با استفاده از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتر یا ریپل نیستند.

کلام آخر

در حالی که مقامات کشورهای مختلف در حال بحث بر سر پذیرش یا عدم پذیرش ارزهای دیجیتال هستند؛ این بازار به رشد خود ادامه می‌دهد.

بسیاری از مردم السالوادور با قانون جدید این کشور برای به رسمیت شناختن ارزهای دیجیتال موافق نبودند. به عنوان مثال بازنشستگان دوست نداشتند حقوقشان را با بیت کوین دریافت کنند. اما متخصصین حوزه ارزهای دیجیتال و افراد صاحب نامی چون چارلز هاسکینسون و ادوارد اسنودن بر این باورند سایر کشورها نیز به زودی باید اقدامی مشابه السالوادور انجام دهند و بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را به عنوان واحد مالی رسمی بشناسند.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست