الگوهایی که تریدرهای حرفه‌ای برای خرید ارز دیجیتال در کف قیمت به کار می‌برند

الگوهایی که تریدرهای حرفه‌ای برای خرید ارز دیجیتال در کف قیمت به کار می‌برند

یکی از مهم‌ترین چالش‌ها پیش روی تریدرها و به خصوص افراد تازه کار پیدا کردن بهترین زمان برای خرید ارز دیجیتال در کف قیمت است. کانال‌های صعودی سیگنال ثابتی از قدرت روند صعودی و سطح مطلوب برای باز کردن پوزیشن خرید در هنگام بازگشت را نشان می‌دهند.

تریدرها از ابزار مختلفی برای تشخیص زمان تغییر روند بازار ارزهای دیجیتال و خرید و فروش متناسب با روندهای جدید استفاده می‌کنند. «کانال قیمت» یکی از محبوب‌ترین الگوها برای تریدرهاست که بتوانند روندهای بازار را تشخیص دهند و در زمان مناسب به خرید ارز دیجیتال در کف قیمت بپردازند. در این مقاله به صورت کامل درباره این الگو صحبت می‌کنیم.

اصول اولیه کانال صعودی

یک کانال صعودی زمانی شکل می‌گیرد که بتوانیم نوسان قیمت را بین دو خط موازی با شیب رو به بالا قرار دهیم. خط روند اصلی الگو را با وصل کردن دو نقطه از پایین‌ترین سطوح قیمت تشکیل می‌دهیم و بعد از آن هم با اتصال دو نقطه اوج قیمت خطی موازی با خط روند اصلی می‌کشیم. خط دوم، خط کانال نام دارد.

خط روند اصلی، خط حمایتی است که قیمت به محض رسیدن به آن، دوباره افزایش پیدا می‌کند. خط کانال هم محدوده مقاومت را تعیین می‌کند و قیمت بعد از رسیدن به آن، سیر نزولی می‌گیرد. به طور کلی، قیمت در محدوده کانال در نوسان است. زمانی که قیمت در محدوده کانال افزایش پیدا می‌کند، اصطلاحا می‌گوییم کانال صعودی است.

اصول اولیه کانال صعودی
اصول اولیه کانال صعودی

 

در تصویر بالا دو نقطه‌ای که با دایره نارنجی رنگ مشخص شده‌اند، برای تشکیل خط روند اصلی به کار رفته‌اند. برای کشیدن خط کانال، دو راه داریم. راه اول این است که منتظر دو اوج قیمت بمانیم و با وصل کردن آن‌ها، خط کانال را بکشیم. راه دوم هم این است که خطی موازی خط روند اصلی رسم کنیم.

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، قیمت هنگام رسیدن به خط روند اصلی، دوباره بر می‌گردد و بعد از رسیدن به خط کانال، کاهش پیدا می‌کند. بنابراین تریدرها می‌توانند تشخیص دهند زمانی که قیمت نزدیک به خط روند اصلی است، می‌توانند خرید ارز دیجیتال در کف قیمت انجام دهند و زمانی که قیمت به خط کانال رسید، باید آن را بفروشند. نوسان قیمت در محدوده کانال از الگوی خاصی پیروی نمی‌کند و نوسان‌ها به صورت تصادفی رخ می‌دهد. معمولا خرید با توجه به خط روند اصلی، کم‌ریسک‌ترین فرصت‌ها را در اختیار معامله‌گران بازار ارز دیجیتال قرار می‌دهد.

شکست خط کانال صعودی و تغییر الگوی خرید ارز دیجیتال در کف قیمت

شکست خط کانال صعودی و تغییر الگوی خرید ارز دیجیتال در کف قیمت
شکست خط کانال صعودی و تغییر الگوی خرید ارز دیجیتال در کف قیمت

 

نمودار بالا که برای نمونه شکستن الگوی کانال صعودی ارائه شده، نمودار توکن FTX است. همانطور که می‌بینید، قیمت این ارز دیجیتال از دسامبر ۲۰۱۹ تا دسامبر ۲۰۲۰ تقریبا همیشه در داخل کانال نوسان داشته و تنها دو بار از آن خارج شده است. بنابراین اگر تریدری از این الگو استفاده می‌کرد، به راحتی می‌توانست زمان‌های مناسب برای خرید ارز دیجیتال در کف قیمت را پیدا کند و کم‌ریسک‌ترین فرصت‌ها را به دست آورد.

معمولا زمانی که قیمت از خط کانال بیشتر می‌شود، نشان می‌دهد که حرکت صعودی افزایش پیدا کرده و الگوی کانال صعودی باید بروزرسانی شود. اما در این مورد، دو تله صعودی ایجاد شده و بعد از شکستن خط کانال، دوباره قیمت به داخل کانال بازگشته است. این تله‌ها نشان می‌دهند هیچ الگویی در بازار ارزهای دیجیتال صد در صد درست نیست. به همین دلیل تریدرهای حرفه‌ای از هر ابزاری استفاده کنند، باز هم تعیین حد سود و حد ضرر را از یاد نمی‌برند.

اما همانطور که می‌بینید، قیمت در نهایت خط کانال را شکست. البته خریداران برای چند روز مجبور بودند قیمت را بالای خط کانال تثبیت کنند تا روند صعودی با قدرت بیشتری ادامه پیدا کند. نتیجه نهایی این بود که خط کانال، کانال صعودی کنونی به خط روند اصلی کانال صعودی بعدی تبدیل شد و اوج قیمت‌های قبلی به عنوان بهترین نقطه برای خرید ارز دیجیتال در کف قیمت شناخته شدند.

خط کانال
خط کانال

 

اگر شکست یک کانال صعودی ادامه داشته باشد، نشان می‌دهد که روند صعودی ادامه خواهد داشت و معمولا رالی قدرتمندی بعد از آن ایجاد می‌شود. هدف نهایی رالی صعودی را می‌توان با اضافه کردن ارتفاع کانال قبلی به سطح شکست آن، محاسبه کرد و کانال صعودی جدیدی تشکیل داد.

به عنوان مثال اگر در نمودار بالا، دقیق شویم، متوجه خواهیم شد که نوسان کانال صعودی آبی رنگ که ارتفاع کانال را مشخص می‌کند ۱.۱۵ دلار بوده است. این کانال در قیمت ۴.۷۰ دلار شکسته شده است. بنابراین احتمالا هدف بعدی رالی صعودی ۵.۸۵ دلار خواهد بود. اما باز هم بازار مطابق با پیشبینی تریدرها و فرمول‌های محاسباتی آن‌ها عمل نکرد و شیب صعودی آن عمودی شد و قیمت به ۱۰.۱۰ دلار رسید! این موضوع نشان داد هدف‌هایی که به کمک فرمول‌ها به دست می‌آیند، تنها به عنوان راهنما هستند و سایر شاخص‌های بازار و عوامل موثر بازار ارزهای دیجیتال نیز باید مورد توجه قرار بگیرند.

 شکست خط روند اصلی و سقوط قیمت در الگوی کانال صعودی

 شکست خط روند اصلی و سقوط قیمت در الگوی کانال صعودی
شکست خط روند اصلی و سقوط قیمت در الگوی کانال صعودی

 

بازار ارزهای دیجیتال قرار نیست همیشه صعودی باشد و خط روند اصلی کانال نیز قدرت ماورا طبیعی برای پیشگیری از سقوط قیمت ندارد. به همین دلیل حتی با این الگو هم نمی‌توان صد در صد مطمئن بود که خرید ارز دیجیتال در کف قیمت انجام شده یا باز هم کاهش بیشتری را تجربه خواهیم کرد.

نمودار بالا نیز متعلق به توکن FTX است. این ارز دیجیتال بعد از شکست کانال صعودی قبلی، دوباره یک کانال جدید تشکیل داد. ارتفاع این کانال بیشتر بود و FFT برای مدتی بین ۲۰ و ۶۳.۱۰ دلار داخل کانال نوسان داشت. اما بعد از مدتی صعود شدید این ارز دیجیتال جبران شد و قیمت تا زیر خط روند اصلی کانال صعودی جدید، کاهش پیدا کرد. خریداران تلاش کردند که قیمت را بازگردانند، اما موفق نشدند.

شکست خریداران در بازار، حجم فروش توکن را افزایش داد و روند نزولی آن آغاز شد. ارتفاع کانال صعودی جدید، ۱۴.۹۰ دلار بود و اولین نقطه‌ای که قیمت از آن سقوط کرد، ۵۰.۵۶ دلار بود. با کم کردن ارتفاع کانال از نقطه سقوط به این نتیجه می‌رسیم که احتمالا هدف نهایی روند نزولی FFT قیمت ۳۵.۶۶ خواهد بود. اما در این مورد نیز پیشبینی تریدرها درست از کار در نیامد و روند نزولی باز هم ادامه پیدا کرد و در نهایت قیمت به ۲۱.۸۹ دلار رسید. این موضوع نشان می‌دهد تریدرها به محض مشاهده خروج قیمت از خط روند اصلی کانال صعودی باید با احتیاط بیشتری عمل کنند و مراقبت پوزیشن‌هایی که باز کرده‌اند باشند.

همه شکست‌ها نشان از آغاز یک روند جدید نیست

در قسمت‌های قبلی نمونه‌هایی را دیدیم که با شکست خط کانال، روند صعودی قدرتمندی آغاز شد و با شکست خط روند اصلی، قیمت ارز دیجیتال به شدت سقوط کرد. این موضوع خرید ارز دیجیتال در کف قیمت را سخت‌تر می‌کند. اما مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که در بازارهای مالی از جمله ارزهای دیجیتال هیچ قطعیتی وجود ندارد و هیچوقت نمی‌توانیم به استنباط جامعی برسیم که همیشه جوابگو باشد.

همه شکست‌ها نشان از آغاز یک روند جدید نیست
همه شکست‌ها نشان از آغاز یک روند جدید نیست

 

به عنوان مثال بیت کوین از آوریل ۲۰۲۰ تا ژوئن ۲۰۲۰ در یک کانال صعودی حرکت کرد. قیمت این ارز دیجیتال در ۱۱ ژوئن به زیر خط روند اصلی کانال رسید؛ اما بعد از آن روند نزولی شروع نشد و بعد از مدتی دوباره به داخل کانال صعودی برگشت. در نهایت بیت کوین خط کانال را شکست و یک رالی صعودی آغاز کرد.

تریدرهای حرفه‌ای در کنار استفاده از ابزار کانال صعودی برای تشخیص بهترین زمان خرید ارز دیجیتال در کف قیمت، از شاخص‌های دیگری چون رفتار ارز دیجیتال پیش از رسیدن به خط روند اصلی یا خط کانال و شاخص‌های حمایتی نیز استفاده می‌کنند.

خلاصه‌ای از عملکرد کانال صعودی برای خرید ارز دیجیتال در کف قیمت

کانال‌های صعودی معمولا نشان از آغاز یک روند صعودی قدرتمندتر هستند. تریدرهای حرفه‌ای هنگامی که این الگو را در بازار می‌بینند، فرصت را غنیمت می‌شمارند و با رسیدن قیمت ارز دیجیتال مورد نظر به نزدیکی خط روند اصلی، پوزیشن خرید باز می‌کنند.

افزایش قیمت و شکستن کانال صعودی معمولا نشان از افزایش سرعت صعود قیمت است؛ اما در برخی موارد هم این شکست تنها یک تله صعودی است و قیمت دوباره به محدوده کانال باز می‌گردد. به همین دلیل تریدرهای حرفه‌ای معمولا منتظر یک بازآزمایی مجدد می‌مانند تا مطمئن شوند ارز دیجیتال مورد نظرشان موفق به شکست کانال صعودی کنونی شده است؛ سپس پوزیشن‌های جدید باز می‌کنند.

زمانی که قیمت یک ارز دیجیتال کاهش پیدا می‌کند و از کانال صعودی خارج می‌شود، نشان از پایان روند صعودی قیمت آن ارز دارد. اما پایان روند صعودی، لزوما به معنی آغاز روند نزولی نیست. گاهی اوقات ارز دیجیتال برای مدتی در قیمتی نزدیک به محدوده کانال، معامله می‌شود و با افزایش حجم و تجمع خریداران، دوباره سیر صعودی خود را از سر می‌گیرد.

کلام آخر

غیرقابل پیشبینی بودن یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بازارهای مالی است و این موضوع در بازار ارزهای دیجیتال بیشتر دیده می‌شود. زیرا این بازار هنوز به بلوغ نرسیده و از عوامل مختلفی تأثیر می‌پذیرد. تریدرها با استفاده از ابزارهای معاملاتی می‌توانند ریسک معاملات خود را به حداقل برسانند، اما این حداقل هیچوقت برابر با صفر نخواهد بود. خرید ارز دیجیتال در کف قیمت و فروش آن در اوج، هدف نهایی تمام تریدرهاست و فردی برنده خواهد شد حدس او برای کف و اوج قیمت بیشتر به واقعیت نزدیک‌تر باشد. در کنار تمام ابزارها، تجربه در معاملات بازار ارزهای دیجیتال و توجه به اخبار مهم، احتمال موفقیت شما را افزایش می‌دهد.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست