تسلا ممکن است پذیرش پرداخت با ارزهای دیجیتال را از سر بگیرد

تسلا ممکن است پذیرش پرداخت با ارزهای دیجیتال را از سر بگیرد

برند تسلا به تازگی گفته است که ارزهای دیجیتال می‌توانند یک جایگزین مناسب برای پول نقد باشند و پذیرش پرداخت با ارزهای دیجیتال برای هزینه خودروها به زودی از سر گرفته می‌شود.

کمپانی خودروسازی تسلا، بزرگ‌ترین تولید کننده ماشین‌های الکتریکی در سراسر جهان، توسط ایلان ماسک مدیریت می‌شود. ماسک یکی از شخصیت‌های به شدت خبرساز در دنیای ارزهای دیجیتال است و بخاطر صحبت‌ها و اقدامات او تاکنون چندبار قیمت ارزهای دیجیتال مختلف نوسان پیدا کرده است.

گزارش تسلا درباره پذیرش پرداخت با ارزهای دیجیتال

شرکت تسلا اعتقاد خود به موفقیت ارزهای دیجیتال در بلندمدت را اعلام کرده و نوشت: «ما اعتقاد داریم ارزهای دیجیتال در آینده هم یک روش سرمایه‌گذاری و هم جایگزینی برای واحدهای مالی نقدی کنونی تبدیل خواهند شد».

سرگذشت ایلان ماسک، تسلا و ارزهای دیجیتال

تسلا بین ژانویه تا مارچ سال ۲۰۲۱ پذیرش پرداخت با ارزهای دیجیتال را آغاز کرد و به مدت چند ماه از مشتریان خود بیت کوین هم می‌گرفت. این اقدام شرکت تسلا تأثیر بسیاری در بازار بیت کوین و پذیرش آن توسط مردم و به خصوص اهالی ایالات متحده آمریکا داشت. تسلا در سه ماهه ابتدایی ۲۰۲۱ هم سهم ۱.۵ میلیارد دلاری از صندوق سرمایه خود را به بیت کوین اختصاص داد.

سرگذشت ایلان ماسک، تسلا و ارزهای دیجیتال
سرگذشت ایلان ماسک، تسلا و ارزهای دیجیتال

 

البته حمایت تسلا از بیت کوین بسیار کوتاه‌مدت بود؛ زیرا با انتقاداتی درباره استخراج بیت کوین مواجه شد. منتقدان می‌گفتند استخراج این ارز دیجیتال آسیب بسیاری به محیط زیست وارد می‌کند و همین موضوع دلیلی شد تا ایلان ماسک، پذیرش پرداخت ارزهای دیجیتال را محدود کند و به تجارت دلاری خود بازگردد.

اما ایلان ماسک باز هم نتوانست از پتانسیل ارزهای دیجیتال چشم‌پوشی کند و در ماه ژوئن اعلام کرد که اگر انرژی مورد نیاز برای حداقل نیمی از نرخ هش بیت کوین با استفاده از منابع تجدید پذیر تأمین شود، تسلا دوباره می‌تواند پذیرش پرداخت ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین را از سر بگیرد.

این صحبت ایلان ماسک درست زمانی منتشر شد که اخبار رسیدن حجم بازار تسلا به یک تریلیون دلار به گوش می‌رسید و تسلا قراردادی با ابر شرکت لیزینگ خودروی Hertz امضا کرده بود. در آن زمان قیمت سهام تسلا برای اولین بار در تاریخ فعالیت این شرکت از ۱۰۰ دلار عبور کرد.

صحبت‌های ایلان ماسک درباره شیبا اینو

خبرسازی‌های ایلان ماسک و کمپانی‌اش تسلا در این هفته به پذیرش ارزهای دیجیتال محدود نیست و توییت‌های او در آخر هفته گذشته هم خبرساز شده است.

صحبت‌های ایلان ماسک درباره شیبا اینو
صحبت‌های ایلان ماسک درباره شیبا اینو

 

سهام شیبا اینو تنها به این دلیل که ایلان ماسک اعلام کرد این ارز دیجیتال را در سبد سهام خود ندارد، ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد. ماسک در توییتر خود نوشت تنها ارزهای دیجیتال بیت کوین، اتر و دوج کوین را در سبد سهامش نگهداری می‌کند.

شیبا اینو

شیبا اینو توکن جدیدی است که به تازگی با الهام گرفتن از دوج کوین توسعه داده شده است و در روز قبل ۲۰ درصد کاهش قیمت داشت. بسیاری از افراد ایلان ماسک را به عنوان مدیرعامل فرضی دوج کوین هم می‌شناسند و با تصور اینکه شیبااینو هم نمادی مشابه با سگ دوج کوین دارد، بر این باور بودند که ایلان ماسک از این ارز کوچک هم حمایت می‌کند. به همین دلیل با شتاب زیادی آن را خریداری کردند. شیبااینو روزهای قبل رشد بیش از ۵۰۰ درصد رشد قیمت را تجربه کرده بود. اما به محض اعلام ایلان ماسک درباره اینکه شیبااینو خریداری نکرده است، روند اصلاحی به خود گرفت.

شیبا اینو
شیبا اینو

 

شیبا اینو پیش از روند اصلاحی یک اوج قیمت جدید در 0.000044 ثبت کرده بود و رشد‌های پانصد و هزار درصدی را تجربه می‌کرد.

فروشندگان پیش از اعلام ماسک، فروش را آغاز کرده بودند

تمام تقصیرهای روند نزولی شیبااینو بر گردن ایلان ماسک نیست. فروشندگان پیش از توییت او، در حال فروش دارایی‌های خود بودند تا سودهایشان را از بازار این ارز دیجیتال خارج کنند. اما بعد از توییت ماسک بود که کاهش ۱۰ درصدی با سرعت بیشتری اتفاق افتاد و قیمت توکن شیبا اینو به 0.000035 دلار رسید. بعد از آن هم بین 0.000035 و 0.000040 دلار معامله شد.

جالب است بدانید که واکنش‌ها نسبت به توییت ایلان ماسک متفاوت بود. برخی از اکانت‌ها مانند ShibaInuHodler در پاسخ به توییت ماسک نوشتند که او باید روی این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کند و آینده روشنی در انتظار توکن جدید خواهد بود.

نظر بنیانگذار اسپیس ایکس

ماسک همچنان از دوج کوین حمایت می‌کند. به دنبال این موضوع، بنیانگذار اسپیس ایکس در توییتر خود نوشت: «من با افراد زیادی صبحت کرده‌ام که برخی از آن‌ها در خط تولید تسلا کار می‌کردند و برخی دیگر عضو تیم سازنده سفینه‌های فضایی اسپیس ایکس بودند و اکثر آن‌ها دوج کوین نگهداری می‌کردند.

این افراد اقتصاددان یا فعالان حوزه تکنولوژی در سیلیکون ولی نیستند. به همین دلیل من احساس کردم که باید از دوج کوین حمایت کنم؛ زیرا این ارز دیجیتال در بین مردم هم محبوب است.

کلام آخر

تسلا و ایلان ماسک با خبرهای مختلف به دنیای ارزهای دیجیتال پیوند خورده‌اند. پذیرش پرداخت با ارزهای دیجیتال توسط تسلا و وجود دوج کوین در والت ایلان ماسک خبرهایی بود که طرفداران بازار ارزهای دیجیتال را بسیار خوشحال کرد. اما باید دید که آیا شیبا اینو بدون حمایت پدرخوانده فرضی خود، ایلان ماسک، هم می‌تواند در بازار جایگاه مناسبی به دست آورد یا تا چند سال آینده از بازار حذف خواهد شد.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست