ادعای جدید SEC بر علیه حامیان ریپل

SEC حامیان ریپل را به صدور “بیانیه‌های دروغین” علیه مقامات خود در رسانه‌های اجتماعی متهم کرد

حامیان ریپل – کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده که به SEC نیز معروف است، از سال گذشته شکایاتی را علیه شرکت XRP مطرح کرده بود. امریکا مدت‌هاست که در صدد نظارت بر فعالیت‌ها و معاملات رمزارزها است. سال گذشته اعضای SEC ادعا کرده بودند که ریپل 1.3 میلیارد دلار اوراق بهادار ثبت نشده در اختیار دارد و معتقد بودند که ریپل یک security است نه یک رمزارز و  باید تحت مقررات SEC فعالیت کند.

در دادگاهی که برای رسیدگی به این پرونده در 22 فوریه 2021 تشکیل شد، شرکت XRP توانست مدارکی ارائه کند که باعث پیروزی آن‌ها در دادگاه شد. اما SEC هنوز هم دست از اتهام زدن به این شرکت برنداشته و به تازگی ادعاهای جدیدی علیه حامیان ریپل مطرح کرده است. به نظر می‌رسد مجادله بین SEC و XRP همچنان ادامه دارد و هیچ‌ یک از دو طرف قصد توافق با هم را ندارند.

ادعای جدید SEC بر علیه حامیان ریپل

این کمیسیون بر این باور است که اگر اجازه تراکنش به ریپل داده شود، سیل طرفداران و حامیان ریپل، به شرکت اجازه انتشار شهادت نامه‌ای از سوی مقالات عالی رتبه دولتی را خواهد داد. دادخواهی مداوم بین Ripple Labs و کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در حالی ادامه دارد که نهادهای نظارتی ادعا می‌کنند که دارندگان توکن XRP با اظهارات دروغین، مقامات SEC را مورد هدف قرار داده‌اند.

از طرفی این حامیان بیان کرده‌اند: اجازه دادن به متهم (ریپل)، برای عزل مدیر هینمن، احتمالاً منجر به ارائه چندین ودیعه، توسط اشخاصی که تصور می‌شود سابقا قوانین مفاد ثبت دارایی‌ها (Security)، را نقض کرده‌اند، خواهد شد. این امر علاوه بر بروز مشکلاتی برای هینمن، دیگر افراد واجد شرایط را نیز برای اتخاذ جایگاه‌های عالی رتبه در SEC دچار دوگانگی و ترس خواهد کرد.

از همین رو یکی از موارد شکایت SEC علیه حامیان ریپل، ایجاد ترس از بدنامی بر اساس اظهارات دروغین این هواداران به مدیران اصلی SEC است. به گفته SEC، یکی از مدیران سابق این مجموعه نیز دچار این مشکل شده بود. این کمیسیون اظهار داشت که چنین اقداماتی علاوه بر جلب توجه بر مبنای ادعاهای بی پایه و اساس و سواستفاده از فضاهای مجازی، علاقه‌مندان را نیز از انتخاب جایگاه‌های خدمات عمومی باز خواهد داشت.

این زنجیره اتفاقات پس از شکایت SEC علیه شرکت  Ripple labs مبنی بر فروش دارایی ثبت نشده تحت عنوان نامرتبط، در دسامبر شروع شد. شروع این پرونده منجر به حذف ریپل از چندین صرافی معتبر آمریکایی شد. همچنین گارلینگ هاس (Garlinghouse)، بیان داشت که در مارچ گذشته، ریپل موافقت کرد که از درخواست همکاری با شرکت پرداخت‌های بین‌المللی MoneyGram صرف نظر کند.

روند و علیت شکایت اصلی SEC از Ripple labs

بطور کلی شکایت SEC علیه ریپل بر مبنای Security (یک سبک از دارایی ثبت شده شخصی، برای خرید و فروش عمومی)، بودن توکن ریپل است. در این پرونده SEC ادعا می‌کند که توکن ریپل یک Security است و به همین دلیل، پیش از فروش باید تحت عنوان یک دارایی Security ثبت شود. اما ریپل مخالف این ادعاست و ریپل را یک ارز دیجیتال عمومی می‌داند.

در پاسخ به دادخواست SEC، ریپل ادعا کرده است که XRP بیشتر به بیت کوین (BTC) یا اتر (ETH) شباهت دارد. سازمان تنظیم مقررات هر دو دسته آن‌ها را به جای اوراق بهادار (Commodity) طبقه بندی کرده است. اعضای ارتش XRP (لقب حامیان و کاربران فعال ریپل)، همچنین ظاهراً بیشتر فعالیت‌های آنلاین خود را در مورد پرونده SEC با ریپل، بر روی هینمن متمرکز کرده‌اند.

برخی از ایده‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی توسط حامیان ریپل، در مورد رهبر SEC، گمانه زنی‌هایی مبنی بر تلاش اعضای کمیسیون بر پیشی گرفتن اقتصاد چین از اقتصاد ایالات متحده است. دیگر پیام‌ها در رابطه با درخواست‌ تحقیق و بازجویی از هینمن و ریاست سابق SEC، جی کلایتون است.

اعضای ارتش XRP همچنین کمپین‌ها و مبارزات آنلاینی را برای اجازه مبادله ریپل در صرافی‌های آمریکایی در حین دادخواست SEC آغاز کرده‌اند. در همین مدت، در ماه آوریل، قیمت XRP به بالاترین قیمت سالانه 1.78 دلار رسید و به مدت یک ماه بالاتر از سطح 1.00 دلار باقی ماند. در حال حاضر، قیمت ریپل 0.63 دلار است. در 30 روز گذشته توکن  XRP بیش از 35 درصد سقوط کرده است.

بیشتر بدانید : ریپل چیست؟

پیامدهای شکایات SEC علیه ریپل

ریپل مدت‌های زیادی است که زیر ذره‌بین SEC قرار دارد و گویی همچنان این بازی ادامه خواهد داشت. البته نتیجه نهایی پرونده ریپل با SEC، فقط در آینده این سکه تاثیرگذار نخواهد بود. بلکه روی سکه‌های بسیار زیادِ دیگری که شباهت ساختاری به ریپل دارند نیز به شدت تاثیرگذار خواهد بود. اگر ریپل نتواند در این پرونده‌ها با موفقیت خارج شود و SEC را برای ادامه فعالیت‌های خود متقاعد کند، ممکن است هدف بعدی SEC، سکه‌هایی با ساختار مشابه ریپل که در ایالات متحده فعالیت می‌کنند، باشد.

در این صورت احتمالا شاهد شکست خوردن و حتی خارج شدن سکه‌های زیادی از روند رقابتی بازار خواهیم بود. ریپل از سکه‌های معتبر با حجم بسیار بالای سرمایه است. همچنین حامیان ریپل نیز شرکت‌هایی با اعتبار و سابقه زیاد هستند، شاید به همین دلیل باشد که SEC تا کنون نتوانسته این سکه را از دور رقابت خارج کند. اما حتی مخالفان ریپل نیز آرزوی شکست این شرکت را ندارند زیرا عواقب احتمالی آن، دامن‌گیر کل بازار خواهد شد و این تازه شروع جنجالی SEC برای حذف سکه‌های مختلف خواهد بود.

فعلا فقط می‌توانیم منتظر بمانیم و ببنیم که شرکت ریپل برای فرار از این حواشی و خارج شدن از ذره‌بین SEC چه تدابیری می‌اندیشد و امیدوار باشیم که در انجام این تدابیر موفق باشد.

نویسنده : بهزاد واثق

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست