خبرهایی مبتنی بر تعطیلی صرافی های ارز دیجیتال در کره جنوبی به گوش می‌رسد

خبرهایی مبتنی بر تعطیلی صرافی های ارز دیجیتال در کره جنوبی به گوش می‌رسد

احتمال تعطیلی صرافی های ارز دیجیتال در کره جنوبی به این دلیل است که آن‌ها موفق نشده‌اند الزامات جدیدی که قانونگذاران برایشان تعیین کرده‌اند را اجرا کنند.

قانونگذاران کره‌ای برای اجرای الزامات جدید توسط صرافی‌ها ضرب الاجل مشخصی تعیین کرده بودند که اطلاعات نشان می‌دهد به زودی سر می‌رسد. اپراتورهای ارز دیجیتال برای کسب مجوز ادامه فعالیت باید حداکثر تا ۲۴ سپتامبر درخواست مجوز فعالیت خود را به کمیسیون خدمات مالی (FSC) کره جنوبی ارسال کنند.

افراد فعال در حوزه ارزهای دیجیتال و نمایندگان صرافی‌ها سعی کردند با الزامات جدیدی که قانونگذاران تعیین کرده‌اند، مخالفت کنند. اما هنوز بعد از چند سال موفق نشده‌اند به نتیجه خاصی برسند. این الزامات به اندازه‌ای سخت و غیرقابل اجراست که جامعه ارزهای دیجیتال انتظار دارد حدود ۴۰ صرافی ارز دیجیتال در کره جنوبی به تعطیلی کشیده شود؛ در حال حاضر ۶۰ صرافی ارز دیجیتال در کره جنوبی فعالیت می‌کنند.

چه چیزی باعث تعطیلی صرافی های ارز دیجیتال در کره جنوبی می‌شود؟

مسئله اصلی این است که قانونگذاران از همه صرافی‌های ارز دیجیتال خواسته‌اند شواهدی مبتنی بر استفاده از حساب‌های بانکی واقعی در بانک‌های کره برای انجام کارها نشان دهند و این موضوع علت اصلی اعتراض آن‌ها به الزامات قانونی جدید بود. استدلال FSC برای چنین الزامی افزایش حجم تقاضای مردم برای ارتقای امنیت و محافظت بیشتر از دارایی‌هایشان که در پلتفرم‌های ارز دیجیتال نگهدار می‌شود، بوده است.

چه چیزی باعث تعطیلی صرافی های ارز دیجیتال در کره جنوبی می‌شود؟
چه چیزی باعث تعطیلی صرافی های ارز دیجیتال در کره جنوبی می‌شود؟

 

نکته این است که تاکنون بانک‌های کره جنوبی در اکثر موارد از ارزیابی صرافی‌هایی که متقاضی ایجاد حساب در بانک‌ها بوده‌اند، خودداری می‌کنند و مشارکتی با آن‌ها ندارند. تنها صرافی‌هایی که موفق به افتتاح حساب در بانک‌های این کشور شده‌اند، چهار پلتفرمی هستند که به صورت رسمی با دولت کره جنوبی همکاری دارند. به نظر می‌رسد مشکل تعطیلی صرافی های ارز دیجیتال در کره جنوبی تنها گریبانگیر مجموعه‌های مستقل از دولت شده است.

در حال حاضر هم این چهار صرافی (Upbit، Bithumb، Korbit و Coinone) بیش از ۹۰ درصد حجم معاملات ارزهای دیجیتال کره جنوبی را به خود اختصاص داده‌اند. کارشناسان معتقدند الزامات قانونی جدید مسئولان در چند ماه گذشته برای این است که بازار رمزنگاری در این کشور همچنان در انحصار این چهار صرافی و تحت کنترل حکومت باشد.

نتیجه تعطیلی صرافی های ارز دیجیتال در کره جنوبی

همچنین پروفسور محقق رمز ارزها در دانشگاه کره بر این باور است که تعطیلی صرافی های ارز دیجیتال کره جنوبی باعث حذف کیمچی کوین‌ها از بازار می‌شود. کره‌ای‌ها به آلت کوین‌های کوچک‌تری که در پلتفرم‌های کوچک‌تر مبادله می‌شوند. گفته می‌شود که در برابر وون کره معامله می‌شوند.

این پروفسور می‌گوید:

با تعطیلی صرافی‌ها، وضعیتی شبیه به بانک برای ارزهای دیجیتال در کره ایجاد می‌شود. زیرا سرمایه‌گذاران نمی‌توانند دارایی‌هایشان را در هر صرافی که دوست دارند، نگهداری کنند. همچنین با از بین رفتن کیمچی کوین‌ها بسیاری از سرمایه‌گذاران سرمایه‌های خود را از دست می‌دهند و به فقر می‌رسند! من تعجب می‌کنم که آیا دولت کره جنوبی می‌تواند با عواقب این تصمیم روبرو شود؟

از آنجایی که معاملات آلت کوینی حجم زیادی از تراکنش‌های ارز دیجیتال در کره جنوبی را تشکیل می‌دهد، سازمان FSC به صرافی‌هایی که تعطیل خواهند شد توصیه می‌کند حداکثر تا ۱۷ سپتامبر به مشتریان خود اطلاع دهند تا آن‌ها بتوانند دارایی‌هایشان را خارج کنند. جالب‌تر آنکه این سازمان گفت حمایت از حقوق مشتریانی که دارایی‌هایشان را در صرافی‌های رو به تعطیلی نگهداری می‌کنند، در دستور کار آن‌ها قرار ندارد. به همین دلیل انتظار می‌رود بسیاری از سرمایه‌گذاران بخاطر مسدود شدن دارایی‌ها و ناتوانی در انجام معاملات متحمل ضررهای هنگفتی شوند. این شاید بدترین نتیجه تعطیلی صرافی های ارز دیجیتال در کره جنوبی باشد.

سختگیری‌های قانونگذاران کره‌ای دامن صرافی‌های بین‌المللی را هم می‌گیرد. صرافی بایننس طی یک اقدام پیشگیرانه در تابستان امسال معامله جفت ارزهای شامل وون کره را متوقف کرد تا مطمئن شود مقامات کره‌ای به فعالیت این صرافی ایراد نمی‌گیرند!

کلام آخر

این اقدام جدید حکومت کره به این خاطر است که مردم این کشور شور و شوق زیادی نسبت به معاملات ارزهای دیجیتال دارند و در این زمینه تقریبا غیرقابل کنترل هستند. مقامات این کشور نگرانند که سرمایه‌گذاران خرد، به خصوص نسل‌های جوان‌تر، حجم زیادی از سرمایه‌های خود را برای جبران محدودیت درآمد دریافتی‌شان، وارد بازار ارزهای دیجیتال کنند و این کار را برای مقابله با مشکلاتی چون درآمد محدود، بازار کار کساد و افزایش دائمی قیمت‌ها انجام دهند.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست