تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال ۵ شهریور برای ارزهای BTC, ETH, ADA, BNB, XRP, DOGE, DOT, SOL, UNI, LUNA

تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال ۵ شهریور برای ارزهای BTC, ETH, ADA, BNB, XRP, DOGE, DOT, SOL, UNI, LUNA

اولین نکته‌ای که در تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال توجه ما را جلب می‌کند، افزایش شدید سطوح حمایتی بیت کوین و آلت کوین‌هاست که نشان می‌دهد تریدرها در قیمت‌های پایین همچنان مشغول خرید هستند.

بر اساس گزارش‌های خرید جهانی بیت کوین، اکنون کمپانی‌های مختلف و شرکت‌های مدیریت دارایی ۶ درصد از سهم بیت کوین بازار را در اختیار دارند. گزارش‌های تفکیک داده نشان می‌دهد شرکت‌های ذخیره و مدیران دارایی بیت کوین ۴ درصد از سهم بازار، شرکت‌های دولتی حدود یک درصد و شرکت‌های خصوصی حدود ۰.۸۳ درصد از حجم بیت کوین‌های موجود را در اختیار دارند.

اطلاعات به شکل واضحی نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران همچنان ارزهای دیجیتال را به سبد سهام خود اضافه می‌کنند. شرکت Seek Ventures یکی از دارایی‌های میلیاردر مشهور،‌ سایمون نیکسون، است. آدام پروکتور مدیرعامل این شرکت گفت شرکت آن‌ها قصد دارد بودجه تخصیص یافته به ارزهای دیجیتال را افزایش دهد. زیرا مدیران این شرکت معتقدند ارز دیجیتال یک فضای سرمایه‌گذاری مهم برای آینده است.

تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال ۵ شهریور برای ارزهای BTC, ETH, ADA, BNB, XRP, DOGE, DOT, SOL, UNI, LUNA
تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال ۵ شهریور برای ارزهای BTC, ETH, ADA, BNB, XRP, DOGE, DOT, SOL, UNI, LUNA

 

این هفته نیز بازار رنگ سبز به خود گرفته بود و اکنون سوال تریدرها این است که آیا  با شکستن سد روانی ۵۰ هزار دلاری بیت کوین، خرید این ارز دیجیتال افزایش پیدا می‌کند؟ در این مقاله تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال و آنچه در هفته گذشته برای ده ارز دیجیتال برتر بازار رخ داد را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال برای BTC/USDT

مقاومت شدید بیت کوین در سطح ۵۰ هزار دلار و در تاریخ ۴ شهریور باعث شد برخی از سرمایه‌گذاران کوتاه مدت سود خود را از بازار خارج کنند.  در نتیجه این اتفاق، بیت کوین به زیر خط حمایتی الگوی گوه صعودی رسید. اما خرس‌ها نتوانستند از این حرکت سودی ببرند و قیمت را به حدی کاهش دهند که به زیر میانگین‌ها برسد.

تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال برای BTC/USDT
تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال برای BTC/USDT

 

خریداران موفق در ۵ شهریور موفق شدند قیمت را به بالای الگوی گوه برسانند. اگر این روند صعودی ادامه داشته باشد، جفت ارز BTC/USDT آرام آرام به سمت شکستن مقاومت بالایی ۵۰ هزار دلار پیش می‌رود و ممکن است این روند صعودی را تا ۵۰.۵ هزار دلار هم ادامه دهد. تثبیت در این محدوده و بالاتر از آن نشانه شروع یک روند صعودی جدید است.

با شروع روند صعودی جدید، قیمت بیت کوین تا رسیدن به خط مقاومت الگوی گوه ادامه پیدا می‌کند و در این نقطه با مقاومت شدید خرس‌ها روبرو خواهد شد. اگر قیمت بیت کوین از این سطح مقاومت کم‌تر شود، احتمالا روند صعودی این ارز دیجیتال در محدوده گوه ادامه پیدا می‌کند. اما شکستن خط مقاومت گوه باعث تسریع روند صعودی بیت کوین می‌شود و می‌توانیم منتظر باشیم بعد از مدت کوتاهی قیمت این ارز دیجیتال به ۶۰ هزار دلار برسد.

شاخص RSI در یک الگوی مثلث متقارن شکسته شد و نشان داد که خرس‌ها هنوز هم یک فرصت نهایی دارند. در صورتی که قیمت بیت کوین کاهش پیدا کند و از میانگین‌های متحرک هم کم‌تر شود، احتمال نزول آن تا ۴۲۴۵۱.۶۷ دلار زیاد است.

تحلیل تکنیکال هفتگی ETH/USDT

اتر در چند روز گذشته در محدوده بین ۳۰۰۰ تا ۳۳۳۵ دلار تثبیت شده است. میانگین متحرک نهایی ۲۰ روزه (۳۰۹۷) دلار به ثبات نسبی رسیده است و شاخص RSI  نیز کمی بالاتر از نقطه میانی قرار گرفته. این موضوع نشان می‌دهد عرضه و تقاضای موجود در بازار این ارز دیجیتال باهم تناسب دارند.

تحلیل تکنیکال هفتگی ETH/USDT
تحلیل تکنیکال هفتگی ETH/USDT

 

قیمت اتر در ۵ شهریور به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برگشت و اکنون خریداران تلاش می‌کنند قیمت آن را به بالای ۳۳۳۵ دلار برسانند. در صورت موفقیت، جفت ارز ETH/USDT در محدوده تثبیت شده باقی می‌ماند و احتمال افزایش قیمت تا ۳۶۷۰ دلار و بعد از آن هم ۴۰۰۰ دلار وجود دارد.

در مقابل، کاهش قیمت تا کم‌تر از ۳۰۰۰ دلار و تثبیت در این ناحیه نشان می‌دهد خرس‌ها موفق شده‌اند گاوها را شکست دهند. در این صورت بسیاری از سرمایه‌گذاران تلاش می‌کنند جلوی ضرر بیشتر را بگیرند و به همین دلیل فروش اتر افزایش پیدا خواهد کرد. این داستان تا جایی ادامه پیدا می‌کند که قیمت اتر به میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه (۲۳۶۶ دلار) که خط حمایتی بعدی آن است، برسد.

تحلیل بازار ارزهای دیجیتال برای جفت ارز ADA/USDT

تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد که کاردانو در حال آزمایش سطح بحرانی است که در عبور از آن شکست خورده بود. قیمت این ارز دیجیتال در ۱ شهریور به بالاترین سطح خود که قیمت ۲.۹۷ دلار بود، رسید. اما سه روز بعد، در ۴ شهریور، قیمت این کاردانو کاهش پیدا کرد و به سطح شکست ۲.۴۷ دلار رسید.

تحلیل بازار ارزهای دیجیتال برای جفت ارز ADA/USDT
تحلیل بازار ارزهای دیجیتال برای جفت ارز ADA/USDT

 

قیمت کاردانو در ۵ شهریور به ۲.۴۷ دلار برگشت و نشان داد که هنوز احساسات تریدرها نسبت به این بازار مثبت است و با هر افت قیمت، خرید افزایش پیدا می‌کند. اکنون گاوهای بازار یک بار دیگر شانس خود را امتحان می‌کنند تا قیمت جفت ارز ADA/USDT را به بالای ۲.۹۷ دلار برسانند.

اگر بخت با خریداران یار باشد، احتمال افزایش قیمت کاردانو تا ۳.۵ دلار هم وجود دارد. میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه این ارز دیجیتال به ۲.۲۹ دلار رسیده است و شاخص RSI در منطقه خرید بیش از حد قرار دارد؛ این دو مزیت مهم برای گاوها به شمار می‌رود.

اگر قیمت کاردانو از سطح فعلی یا مقاومت بالایی بعدی کم‌تر شود، نشان می‌دهد گاوها با شروع نوسان‌های قیمت پوزیشن‌های خریدشان را بسته‌اند. اگر قیمت کاردانو از میانگین متحرک ۲۰ روزه کم‌تر شود و در این ناحیه باقی بماند، احتمالا این ارز دیجیتال در چند روزه آینده اصلاح قیمت‌ شدیدتری را تجربه خواهد کرد.

تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال برای جفت ارز BNB/USDT

بایننس کوین در ۲۹ اردیبهشت بالاترین سطح قیمت خود که ۵۱۶.۵ دلار بود را تجربه کرد. این سطح اکنون به عنوان یک مقاومت قدرتمند عمل می‌کند. خریداران در ۴ شهریور تلاش کردند قیمت بایننس کوین را از این سطح مقاومت بالاتر ببرند؛ اما نتوانستند قیمت را در این نقطه حفظ کنند.

تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال برای جفت ارز BNB/USDT
تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال برای جفت ارز BNB/USDT

 

اگر خریداران بازار بایننس کوین تسلیم نشوند و به تلاش ادامه دهند، احتمالا می‌توانند قدرت را به دست بگیرند و در نهایت موفق خواهند شد مانع مهمی که بر سر راه افزایش قیمت BNB وجود دارد را از سر راه بردارند. در صورت موفقیت، احتمال افزایش قیمت جفت ارز BNB/USDT تا ۶۰۰ دلار وجود خواهد داشت.

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بایننس کوین افزایش پیدا کرده و به ۴۳۲ دلار رسیده است. شاخص RSI هم در منطقه مثبت قرار دارد و این نشان می‌دهد گاوها دو برگ برنده در دست دارند. اما در صورتی که گاوها از این برگ برنده‌ها به خوبی استفاده نکنند و قیمت بایننس کوین به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، دیگر نمی‌توانیم به رشد آن امید داشته باشیم. در این صورت قیمت جفت ارز BNB/USDT تا رسیدن به میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه (۳۶۲ دلار) کاهش پیدا می‌کند.

تحلیل تکنیکال جفت ارز XRP/USDT

قیمت XRP دوباره کاهش پیدا کرد و به نزدیکی سطح شکست ۱.۰۷ دلار رسید. این یک سطح حیاتی برای گاوهاست و باید از آن دفاع کنند؛ زیرا اگر قیمت از این مقدار هم کم‌تر شود، ریپل وارد یک سیر نزولی طولانی مدت خواهد شد و قیمت آن به سطح حمایت بعدی که میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه (۰.۸۶ دلار) است، خواهد رسید.

تحلیل تکنیکال جفت ارز XRP/USDT
تحلیل تکنیکال جفت ارز XRP/USDT

 

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱.۰۸ دلار) است و شاخص RSI نیز فقط کمی با نقطه میانی فاصله دارد و این یعنی احتمال اینکه گاوها قافیه را ببازند و کنترل بازار را از دست بدهند، وجود دارد.

اگر قیمت جفت ارز XRP/USDT بازگردد و از سطح فعلی بیشتر شود، احتمالا تا نزدیکی خط روند نزولی خود افزایش پیدا خواهد کرد. در این صورت قیمت ریپل تا رسیدن به سطح مقاومت بالایی ۱.۶۶ دلاری رشد می‌کند. اما اگر قیمت این ارز دیجیتال یک بار دیگر از خط روند نزولی پایین‌تر بیاید، خطر شروع یک روند اصلاحی جدید برای آن وجود دارد.

تحلیل تکنیکال DOGE/USDT

تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال برای دوج کوین نشان می‌دهد قیمت آن به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۲۸ دلار) رسیده و این یعنی عرضه دوج کوین بیشتر از تقاضای آن است. در حال حاضر گاوها تلاش می‌کنند قیمت این ارز دیجیتال را به بالای ۰.۲۹ دلار برسانند.

تحلیل تکنیکال DOGE/USDT
تحلیل تکنیکال DOGE/USDT

 

اگر قیمت جفت ارز DOGE/USDT موفق به شکستن خط روند نزولی خود شود، ممکن است نشان آغاز روند صعودی آن باشد و در نتیجه قیمت آن به ۰.۳۵ دلار برسد. اگر دوج کوین ۰.۳۵ دلار را تجربه کند، مسیر آن برای رسیدن به ۰.۴۵ دلار هموار خواهد شد. ۰.۴۵ دلار یک مقاومت بالایی برای دوج کوین است.

در مقابل، اگر قیمت دوج کوین از آنچه اکنون هست، کم‌تر شود، نشان می‌دهد خرس‌ها به شدت در حال مقاومت هستند و اجازه نمی‌دهند قیمت به ۰.۲۹ دلار برسد. در نتیجه پیروزی آن‌ها، قیمت دوج کوین می‌تواند تا ۰.۲۱ دلار هم کاهش پیدا کند. حمایت از این بازگشت قیمت باعث می‌شود دوج کوین برای چند روز بین ۰.۲۱ تا ۰.۲۹ دلار نوسان داشته باشد تا دوباره خرس‌ها و گاوها وارد رقابت جدیدی شوند.

تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال برای جفت ارز DOT/USDT

خبر این است که پولکادات نتوانست از سطح مقاومت بالایی ۲۸.۶۰ دلاری عبور کند و قیمت آن به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۲۴.۰۳ دلار) رسید. بازگشت قدرتمند از این سطح قیمت نشان می‌دهد گاوها در سطوح پایین‌تر جمع شده‌اند.

تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال برای جفت ارز DOT/USDT
تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال برای جفت ارز DOT/USDT

 

اگر جهش پولکادات ادامه پیدا کنند، گاوها وارد میدان می‌شوند و سعی می‌کنند قیمت این ارز دیجیتال را به سطح مقاومت بالایی ۲۸.۶۰ دلار برسانند. اگر قیمت به بالاتر از این سطح برسد، یک الگوی V شکل تکمیل می‌شود. در این صورت هدف بعدی جفت ارز DOT/USDT رسیدن به قیمت ۴۶.۸۳ دلار خواهد بود.

در مقابل اگر جهش قیمتی کنونی ادامه نداشته باشد، خرس‌ها تلاش می‌کنند قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند. در صورت موفقیت خرس‌ها، ممکن است قیمت پولکادات تا رسیدن به سطح حمایتی قدرتمند بعدی که ۱۸ دلار است، کاهش پیدا کند. در صورت رسیدن به این قیمت، جفت ارز DOT/USDT برای چند روز بین ۱۸ تا ۲۸.۶۰ دلار در نوسان خواهد بود؛ اما از این محدوده خارج نمی‌شود.

تحلیل تکنیکال SOL/USDT

تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال برای سولانا نشان می‌دهد کندل استیک این ارز در ۳ و ۴ شهریور دنباله بلندی داشته و این یعنی در سطوح پایین، خرید با قدرت بسیاری ادامه دارد. اگر بعد از این حرکت صعودی قدرتمند، یک اصطلاح جزئی را تجربه کنیم، یعنی هنوز قدرت در بازار وجود دارد و تریدرها پوزیشن‌هایشان را نمی‌بندند و در افت‌های جزئی نیز سولانا می‌خرند.

تحلیل تکنیکال SOL/USDT
تحلیل تکنیکال SOL/USDT

 

گاوها در ۵ شهریور موفق شدند قیمت SOL/USDT را به بالای ۸۲ دلار برسانند. در صورتی که قیمت در این سطح تثبیت شود، احتمال تداوم روند صعودی آن تا رسیدن به ۱۰۰ دلار وجود خواهد داشت. ۱۰۰ دلار یک سطح مقاومت روانی به شمار می‌رود.

افزایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۶۳ دلار) و قرار گرفتن شاخص RSI در منطقه خرید بیش از حد نشان می‌دهد بازار در دست گاوهاست. اما اگر گاوها کنترل بازار را از دست بدهند و قیمت سولانا از ۸۲ دلار بالاتر نرود، برای چند روز آینده در همین محدوده باقی خواهد ماند. خرس‌ها نیز کار سختی پیش رو دارند و اگر بخواهند روند صعودی SOL را متوقف کنند باید قیمت آن را به ۵۸.۳۸ و حتی کم‌تر از آن برسانند.

تحلیل تکنیکال UNI/USDT

یونی سواپ در ۲ شهریور ضعف بزرگی از خود نشان داد، قیمت آن شکست و به زیر میانگین‌های متحرک رسید. گاوها در ۳ و ۴ شهریور تلاش کردند این ضعف را جبران کنند و قیمت را به میانگین‌های متحرک برسانند. اما در رساندن قیمت به سطوح بالاتر عملکرد موفقیت آمیزی نداشتند.

تحلیل تکنیکال UNI/USDT
تحلیل تکنیکال UNI/USDT

 

گاوها همچنان در تلاشند قیمت UNI/USDT را به بالای میانگین‌های متحرک برسانند. در صورت موفقیت، احتمال رشد این ارز دیجیتال تا رسیدن به ۳۰ دلار وجود دارد. اگر گاوها همچنان بر مسند قدرت باقی بمانند و سطح مقاومت بالایی ۳۰ تا ۳۱.۲۵ دلار را بشکنند، یونی سواپ روند صعودی جدیدی را آغاز خواهد کرد.

در مقابل اگر گاوها پیروز میدان نباشند و قیمت UNI/USDT به میانگین‌های متحرک نرسد، روند کاهشی آن تا رسیدن به سطح حمایتی مهم ۲۳.۴۵ دلار ادامه خواهد داشت. اگر بازگشت قدرتمندی رخ دهد، ممکن است یونی سواپ برای چند روز در محدوده ۲۳.۴۵ تا ۳۰ دلار باقی بماند. میانگین متحرک این ارز دیجیتال به ثبات رسیده است و شاخص RSI هم در نزدیکی نقطه میانی قرار گرفته و این موضوع نشان از تثبیت چند روزه یونی سواپ دارد.

تحلیل تکنیکال جفت ارز LUNA/USDT

LUNA توکن پروتکل Terra است و از این هفته به لیست تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال وارد شده است. این ارز دیجیتال در چند روز گذشته عملکرد با ثباتی از خود نشان داده و در محدوده ۲۶ تا ۳۲ دلار در نوسان بوده است. البته گاوها در ۲۸ مرداد و ۲ شهریور موفق شدند قیمت این ارز دیجیتال را به بیشتر از ۳۲ دلار برسانند؛ اما نتوانستند قیمت را در محدوده بالاتر از این مقدار حفظ کنند.

تحلیل تکنیکال جفت ارز LUNA/USDT
تحلیل تکنیکال جفت ارز LUNA/USDT

 

قیمت جفت ارز LUNA/USDT در ۵ شهریور دوباره به سطح حمایتی مهم خود برگشت و گاوها دوباره باید تلاش کنند تا روند صعودی را از سر بگیرند. اگر قیمت به بالاتر از ۳۲ دلار برسد و در محدوده بین ۳۲ و ۳۴.۶۷ دلار تثبیت شود، ممکن است قیمت این جفت ارز باز هم به روند صعودی ادامه دهد و به ۴۳ دلار برسد.

افزایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۲۴.۴۴ دلار) و قرار گرفتن شاخص RSI در منطقه خرید بیش از حد نشان می‌دهد که مقاومت چندانی در مسیر روند صعودی LUNA وجود ندارد. البته اگر قیمت این ارز دیجیتال از سطح فعلی یا مقاومت بالایی بعدی کم‌تر شود یا به زیر سطح شکست در ۲۲.۴۰ دلار برسد، دیگر نمی‌توانیم نسبت به آن دیدگاه مثبتی داشته باشیم.

کلام آخر

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال به صورت هفتگی در مجله اکس مارتی منتشر می‌شود. این تحلیل‌ها صرفا اطلاعات و نظرات یک نفر هستند. به همین دلیل برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال نباید تنها به این اطلاعات استناد کنید. آنچه در اکس مارتی ارائه می‌شود صرفا برای افزایش اطلاعات شماست و برای خرید یا فروش هر ارز دیجیتالی باید اطلاعات کافی را به دست آورید و تحلیل‌‌های شخصی خود را انجام دهید. بررسی تمام اطلاعات و تحلیل نتایج و معامله بر اساس آنچه خودشان فکر می‌کنند، کاری است که معامله‌گران موفق انجام می‌دهند.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست