سبقت تاریخی حجم معاملات اتر از بیت کوین

اتریوم یا بیت کوین؟ کدام یک آینده کریپتوکارنسی­ها را دگرگون خواهد کرد؟

در دهه­های اخیر رشد بی­سابقه ارزهای دیجیتال هم از نظر حجم معاملاتی و هم از نظر قیمت بازاری، ابعاد مختلف دنیای تکنولوژی و همچنین صنایع مختلف اقتصادی را تحت تاثیر قرار داده است. اتریوم به عنوان شبکه­ای که قابلیت پشتیبانی از بازارهای آنلاین و اجرایی شدن قراردادهای هوشمند در بستر خود را دارد و بیت کوین که پیدایش آن زیرساخت مهمی را تحت عنوان بلاکچین به کاربران معرفی کرد و خود به ابزار معاملاتی قدرتمند و پرنفوذی در جهان تبدیل شد، هر دو به عنوان موتور پیشران اقتصاد ارز دیجیتال­ها مطرح شده­اند. حال پس از مدت­ها و برای نخستین بار، حجم معاملات اتر نسبت به بیت کوین در نیمه اول سال جاری(2021) رشد بیشتری را به ثبت رسانده است.

در این نوشتار به بررسی چون و چرا و دلایل این رخداد برجسته می­پردازیم.

اتریوم یا بیت کوین؟
اتریوم یا بیت کوین؟

 

اتفاقات جدید نیمه اول سال 2021

بازار ارزهای دیجیتال با شروع سال جدید میلادی با اتفاقات زیادی همراه بوده است که وقوع این اتفاقات باعث بیشتر شدن حجم سرمایه در گردش این بازار و محبوبیت آن در سراسر جهان شده است. از جمله مهم ترین اتفاقات نیمه اول سال 2021 می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اوج گیری قیمت­ها

سال 2021 را می­توان سال ورود ارزهای دیجیتال به عرصه عملی اقتصاد دانست. استفاده پی پال و ویزا به عنوان دو شرکت مطرح در حوزه پرداخت، از ارزهای دیجیتال و نیز حمایت ایلان ماسک از ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین و دوج کوین باعث جهش قیمتی در اکثر رمزارزها شد. البته روند صعودی قیمت­ها دائمی نبوده و بازار با اصلاح قیمتی روبه رو بوده است.

  • پذیرش کاربر

رشد بی سابقه تعداد صرافی­های ارز دیجیتال و فراگیر شدن خدماتی نظیر کیف پول دیجیتال، باعث روی­آوردن افراد زیادی جهت فعالیت در این بازار شده است. به طور مثال صرافی بایننس به عنوان بزرگترین صرافی فعال در حوزه ارزهای دیجیتال با داشتن قابلیت­های فراوان در پشتیبانی از تعداد بیشتری از ارزهای دیجیتال، نقش موثری در پذیرش تعداد زیادی کاربر به این بازار داشته است.

  • فعالیت­های تجاری

غیرمتمرکز بودن و همچنین امنیت و سرعت بالا در انجام تراکنش­های مالی و تجاری، باعث شده است که اکثر افراد و نهادهای خصوصی فعال در زمینه ارزهای دیجیتال و نیز بانک­ها و موسسات مالی، فعالیت­های تجاری خود را از طریق استفاده از ارزهای دیجیتال به پیش ببرند.

رویدادهای مهم حوزه بلاکچین و ارز دیجیتال
رویدادهای مهم حوزه بلاکچین و ارز دیجیتال

 

حجم معاملات اتر و بیت کوین در یک ماه گذشته( ماه جولای 2021)

بیت کوین و اتریوم به عنوان دو ارز دیجیتال مبتنی بر شبکه بلاکچین، هر دو از ارزش بازاری بالایی در بازار کریپتوکارنسی­ها برخوردارند. به طوری که تا لحظه نگارش این نوشتار، سهم بازار بیت کوین در حدود 45.9% و سهم بازار اتریوم در حدود 17.3% بوده است که بیش از نیمی از سهم بازار را به خود اختصاص داده­اند. در یک ماه گذشته ارزش کل معاملات بیت کوین در حدود 735 میلیارد دلار بوده که بیشترین حجم معاملات روزانه خود را در تاریخ 4 مرداد(25 جولای) به ثبت رسانیده است. در مقابل حجم معاملات اتر در یک ماه گذشته چیزی در حدود 526 میلیارد دلار بوده است. حجم معاملات اتر در بازه روزانه  ماه جولای برخلاف بیت کوین، نوسان کمتری را تجربه کرده  است.

بیشتر بدانید : اتریوم چیست ؟

پیشی گرفتن سرعت رشد حجم معاملات اتر از بیت کوین

Coinbase  با بررسی داده­های حاصل از فعالیت 20 صرافی بزرگ جهان، به مقایسه سرعت رشد حجم معاملات اتر و بیت کوین در نیمه اول سال 2021 پرداخته است. این گزارش حاکی از آن بوده که حجم معاملات اتر در این بازه زمانی نسبت به حجم معاملات بیت کوین سرعت رشد بالاتری را به ثبت رسانده است.

به طوری که حجم معاملات بیت کوین با رشد 489% از رقم 356 میلیارد دلار در ابتدای سال 2021 به 2.1 تریلیون دلار در ماه منتهی به جولای در سال جاری رسیده است. در حالی که حجم معاملات اتر با رشدی حدود 1461% از 92 میلیارد دلار در نیمه اول سال 2020 به 1.4 تریلیون دلار در نیمه اول سال جاری دست یافته است. این اولین دوره­ای است که حجم معاملات اتر از حجم معاملات بیت کوین پیشی گرفته است. با این وجود هنوز حجم معاملات و ارزش بازاری بیت کوین اختلاف زیادی در مقایسه با حجم معاملات اتر و ارزش بازاری آن دارد.

پیشی گرفتن حجم معاملات اتر از بیت کوین
پیشی گرفتن حجم معاملات اتر از بیت کوین

 

عوامل موثر در رخ دادن این سبقت تاریخی

دلایل زیادی در پیشرفت رشد و ارتقای حجم معاملات اتر در مقایسه با سایر رمزارزها وجود دارد. دلایلی که باعث استفاده بهینه از پلتفرم اتریوم در انجام تراکنش­ها شدند و روش­های قدیمی پرداخت را رفته رفته از پیش روی این ارز دیجیتال کنار زدند. در این­جا به برخی از این دلایل که در گزارش coinbase به آن اشاره شده بود، می­پردازیم:

  • افزایش استفاده در امور مالی غیرمتمرکز

چندین دهه است که افراد برای اموری مانند دریافت وام و انجام تراکنش­های مالی و تجاری خود مثل انتقال و ذخیره ارزش، از بانک­ها و موسسات مالی استفاده می­کنند. بانک­ها در این میان به عنوان یک واسطه عمل کرده و خدمات مالی متنوعی در اختیار کاربران بانکی قرار می­دهند. با این وجود در سالهای اخیر و به ویژه پس از سال 2017 و همزمان با ارتقا ساختار شبکه اتریوم و معرفی نسخه دوم اتریوم، توجهات به سمت استفاده بیش از پیش از آن جلب شده است. اتریوم با ساختار غیرمتمرکز شبکه خود و نیز توانایی پردازش بیش از یک میلیون تراکنش در ثانیه، قابلیت های زیادی را برای به کارگرفته شدن در امور مالی غیر متمرکز یا دیفای، از خود نشان داده است. همین مسائل باعث شده­اند که خود بانک­ها و موسسات مالی و نیز برخی از شرکت­های خصوصی بزرگ در امر پرداخت­های مالی، برای انجام امور غیرمتمرکز مالی و نیز سرعت بخشیدن به انجام و تایید تراکنش­های کاربران، از فناوری­های زیرساختی اتریوم بهره ببرند. همین امر باعث افزایش چشمگیر سرعت رشد حجم معاملات اتر در مقایسه با سایر رمزارزها شده است.

 

  • خوشبینی سرمایه­گذاران در انتقال شبکه به اثبات سهام

ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین برای استخراج و عرضه شدن از الگوریتم اثبات کار، در روند تایید تراکنش­ها استفاده می­کنند. ماینرها با استفاده از این الگوریتم در ازای تایید تراکنش­ها و افزایش ضریب امنیت شبکه، بیت کوین پاداش می­گیرند. این شیوه از استخراج ارز دیجیتال با مشکلاتی نظیر؛ پایین بودن سرعت استخراج، نیاز به پردازش­گرهای قدرتمند، هزینه­­های بالای استخراج و … روبرو هستند. اتریوم با به کاربردن روش اثبات سهام در عرضه ارز دیجیتال اتر گامی بلند در سرعت بخشیدن به انجام تراکنش­ها و معاملات برداشته است. به طوری که سرعت انجام تراکنش در شبکه اتریوم از تایید 45 هزار تراکنش در ثانیه به تایید بیش از یک میلیون تراکنش در ثانیه رسیده است که همین موضوع باعث شده که ارز دیجیتال اتر در رقابت با شیوه­های پرداختی نظیر پی ­پال و ویزا گوی سبقت را بدزدد.

بررسی سودآوری اتر و بیت کوین

دومین دارایی ارزشمند رمزنگاری شده( اتریوم)  در دوره 12 ماهه خود، رشدی برابر با 895% را به ثبت رسانیده است. در حالی که سودآوری اتریوم در بازه 6 ماهه منتهی به 30 ژوئن در حدود 210% ثبت شده است. در حالی که بیت کوین در بازه یک ساله خود رشدی برابر با 263% و در بازه 6 ماهه رشدی برابر با 18% را ثبت کرده است. این امر نشان دهنده وجود نوسان بالای قیمتی علیرغم ثبت قیمت­های بالا در بیت کوین نسبت به اتریوم است. همین عامل را می­توان یکی از علل رشد سریع­تر حجم معاملات اتر در مقایسه با بیت کوین دانست.

بررسی روند قیمتی اتر و بیت کوین

بالاترین قیمت بیت کوین در تاریخ 3 آوریل سال جاری رقم خورد. زمانی که این ارز دیجیتال به سقف تاریخی خود یعنی 65.899 دلار رسیده بود. در حال حاضر قیمت هر واحد بیت کوین در اطراف دامنه قیمتی 40 هزار دلار نوسان دارد. از طرفی در تاریخ 12 می 2021، ارز دیجیتال اتر با قیمت 4357 دلار بالاترین قیمت چند سال اخیر خود را تجربه کرد. وقوع اصلاح­های مکرر در روند قیمتی این ارز دیجیتال باعث شد که قیمت امروز آن در حدود 2330 دلار نوسان داشته باشد.

نویسنده : رضا عسگری

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست