کریپتونوت (CryptoNote)

فناوری کریپتونوت (cryptonote) چیست و چه تغییراتی در ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کند؟

بازار ارزهای دیجیتال تاکنون به رشد خوبی رسیده است. امروزه تکنولوژی‌های مختلفی از جمله کریپتونوت در تلاشند که عملکرد این ارزها را بهبود دهند، هدف اصلی این تکنولوژی، کاهش نظارت دولت‌ها بر تراکنش‌های مالی و پیشگیری از سوء استفاده‌های حکومت‌ها از ارزهای فیات است. در این مقاله توضیحات جامعی درباره کریپتونوت ارائه داده‌ایم.

کریپتونوت چیست؟

کریپتونوت فناوری جدیدی است که برای ارتقای عملکرد و پیشرفت ارزهای دیجیتال پایه ایجاد شده است. بیت کوین،  اتریوم  و  لایت کوین  از این فناوری استفاده می‌کنند،در اصل این تکنولوژی شبیه به فناوری‌های استاندارد ارزهای دیجیتال است. اما در هر صورت چند تفاوت اساسی بین آن‌ها وجود دارد که باعث برتری کریپتونوت می‌شود، اولین تفاوت بین آن‌ها خصوصی و ناشناس بودن فناوری کریپتونوت است.

یک بلاکچین متن باز با تراکنش‌های ناشناس

دفتر کل کریپتونوت ( CryptoNote ) نیز مانند بیت کوین است، یک دفتر جهانی غیرمتمرکز که متن باز است. سایر شبکه‌های بلاکچین از ارزهای دیجیتال مختلف پشتیبانی می‌کنند و امکان معامله آن‌ها به کمک این شبکه‌ها فراهم شده است. اما با کریپتونوت عملا غیر ممکن است که بفهمید ارسال کننده از چه ارزی استفاده کرده است و طرف مقابل کدام ارز را دریافت کرده است! تنها چیزی که در تراکنش‌های این تکنولوژی جدید مشخص می‌شود، مقدار تقریبی تراکنش انجام شده است.

کریپتو نایت (cryptonight) چیست؟

کریپتو نایت (cryptonight) چیست؟
کریپتو نایت (cryptonight) چیست؟

 

الگوریتم PoW (گواه اثبات کار) در کریپتونوت مبتنی بر هش کار می‌کند، این موضوع نیز جزو تفاوت‌های اصلی این تکنولوژی با بلاکچین‌های استاندارد رمز ارزهای پایه مانند بیت کوین است. بیت کوین برای تایید تراکنش‌های خود از سیستمی به نام SHA256 استفاده می‌کند. اما کریپتونوت تابعی به نام کریپتونایت ساخته است که مبتنی بر حافظه کار می‌کند.

کریپتونایت استفاده از دستگاه‌های اسیک که برای استخراج ارزهای دیجیتال به کار می‌روند را بسیار سخت می‌کند، این موضوع باعث توزیع پذیری بیشتر ارزهای دیجیتال می‌شود و در از بین بردن تمرکز آن‌ها در یک  ماینر، تأثیر بسزایی دارد. استفاده از کریپتونایت مزیت‌های دیگری نیز دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 • پیشگیری از پرداخت هزینه‌های مضاعف.
 • ایجاد موانعی برای تجزیه و تحلیل بلاکچین.
 • ایجاد برابری بین ماینرها برای تایید تراکنش‌ها (عملیات PoW)
 • ایجاد پارامترهای قابل انطباق برای ارزهای مختلف.

پروتکل کریپتونوت به گونه‌ای طراحی شده است که در برخی از ویژگی‌های خاص با پرتوکل‌های استاندارد تفاوت دارد و این موضوع باعث می‌شود توسعه دهندگانی که روی رمزنگاری ارزهای خود حساس هستند، به استفاده از این تکنولوژی روی آورند و به آن اعتماد کنند.

کدام یک از ارزهای دیجیتال از فناوری کریپتونوت استفاده می‌کنند؟

Monero
مونرو

 

با وجود اینکه تنها چند سال از ایجاد این فناوری می‌گذرد، اما برخی از رمز ارزها از آن استفاده می‌کنند، از بین ارزهای مختلف، سه ارز بایت کوین، مونرو و کاربو سه ارز مشهوری هستند که بر پایه کریپتونوت کار می‌کنند و از میان این سه، مونرو از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

در دسامبر ۲۰۱۷ ارزش بازار مونرو حدود ۴ میلیارد و ۸۷۳ میلیون دلار بود و هر کوین با قیمت ۳۱۴ دلار خرید و فروش می‌شد.  مونرو در این سال یازدهمین ارز دیجیتال دنیا بود و در همان زمان بایت کوین با ارزش بازار ۵۳۳ میلیون دلار، سی و یکمین رمز ارز بازار بود. با وجود اینکه اختلاف بین این دو ارز دیجیتال بسیار زیاد است، اما هر دوی آن‌ها جزو ارزهایی هستند که نرخ رمزنگاری بالایی دارند.

بنابراین از آنجایی که ارتقای حریم خصوصی باعث افزایش تقاضا و توسعه بازار یک ارز دیجیتال می‌شود، انتظار می‌رود مونرو و بایت کوین به کمک کریپتونوت بتوانند به محبوبیت بیشتری دست پیدا کنند.

سایر ارزهای دیجیتالی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند را در ادامه نام برده‌ایم.

 • دش کوین.
 • فانتوم کوین.
 • بولبری.
 • دیجیتال نوت.
 • دارک نت کوین.
 • پبل کوین.
 • کویزار کوین.

چرا ارتقای حریم خصوصی باعث افزایش محبوبیت کریپتونوت (CryptoNote) و ارزهایی که از آن استفاده می‌کنند، می‌شود؟

از زمانی که بیت کوین وارد بازار شد، افراد به حریم خصوصی آن توجه بسیاری داشتند و سعی می‌کردند در رمز ارزی سرمایه گذاری کنند که رمزنگاری قوی‌تری داشته باشد. این موضوع علت‌های مختلفی دارد که در ادامه به مهم‌ترین موارد آن اشاره می‌کنیم.

 • برخی از افراد ثروتمند، حجم زیادی ارز دیجیتال خرید و فروش می‌کنند، حریم خصوصی برای آن‌ها به جهت پیشگیری از هک شدن اهمیت دارد.
 • برخی از افراد به آزادی عمل اهمیت بسیاری می‌دهند و دوست ندارند دولت و ارگان‌های وابسته به آن، بر تراکنش‌های مالی آن‌ها نظارت داشته باشد. آن‌ها بر این باورند که معامله خصوصی، حق همه مردم است.

حریم خصوصی ارزهای دیجیتال

حریم خصوصی ارزهای دیجیتال
حریم خصوصی ارزهای دیجیتال

 

حریم خصوصی که ارزهای دیجیتال برای کاربران ایجاد کردند، بسیار قدرتمندتر از حریم خصوصی معاملاتی بود که با پول نقد انجام می‌شدند. چرا که در هر صورت پول نقد کاغذی است و در هر معامله‌ای رد پایی از کاغذ به جای می‌ماند! حریم خصوصی پول نقد نسبت به معاملات آنلاین بسیار بیشتر بود. در تراکنش‌های اینترنتی، تراکنش‌هایی با کارت بانکی و چک‌ها عملا هیچ حریمی برای مشتریان وجود ندارد! اما ردیابی معاملاتی که با پول نقد انجام می‌شود، دشوارتر خواهد بود.

حریم خصوصی ارزهای دیجیتال پایه مانند بیت کوین نسبت به پول نقد بیشتر است؛ اما هنوز جای بحث دارد، چرا که مشخص است یک تراکنش کدام حساب، با چه رمز ارزی و به چه حسابی پول انتقال داده است. کریپتونوت در تلاش است که این اطلاعات را نیز رمزنگاری کند و هویت همه معامله گران را ناشناس نگه دارد. ایجاد حریم خصوصی در این سطح چالش‌های بسیاری دارد؛ اما با وجود سختی‌های زیاد، غیر ممکن نیست!

معایب ارتقای حریم خصوصی

ایجاد حریم خصوصی و تراکنش‌های ناشناس بیش از اینکه برای مردم عادی منفعت داشته باشد، به نفع مجرمین است. آن‌ها در گذشته مجبور می‌شدند معاملات خود را با پول نقد انجام دهند و پولشویی کنند، اما به کمک معاملات ناشناس کریپتونوت و بلاکچین‌های مشابه( مقاله بلاک چین اتریوم) به راحتی کار خود را انجام می‌دهند. تراکنش‌های ناشناس باعث خرید و فروش آسان مواد مخدر، اسلحه و.. می‌شود، این موضوع همچنین دردسرهای بسیاری برای پلیس و مامورین قانون ایجاد خواهد کرد. چرا که ردیابی و پیدا کردن مجرمین و دستگیری آن‌ها سخت‌تر خواهد شد.

البته در برخی موارد، دستگاه‌های اجرای قانون با استفاده از ارزهای دیجیتال ترفندهایی برای دستگیری مجرمین به کار می‌برند، آن‌ها در سایت‌های دارک وب، معامله‌ای ایجاد می‌کنند و کلاهبرداران را پای این معاملات می‌کشانند و سپس با پیگیری حسابی که دریافت یا پرداخت داشته است، برای دستگیری آن‌ها اقدام می‌کنند. کریپتونوت با رمزنگاری حساب مبدأ و مقصد، این امکان را نیز از مامورین قانون سلب می‌کند! بنابراین باید چاره‌ای برای حل این مشکل اندیشید.

آیا کاربرد کریپتونوت در بازار ارزهای دیجیتال گسترده می‌شود؟

آیا کاربرد کریپتونوت در بازار ارزهای دیجیتال گسترده می‌شود؟
آیا کاربرد کریپتونوت (CryptoNote) در بازار ارزهای دیجیتال گسترده می‌شود؟

 

این فناوری بسیار نوپاست و به همین دلیل نمی‌توان درباره محبوبیت آن در آینده به درستی قضاوت کرد، از طرفی محبوبیت ارزهای دیجیتالی چون بیت کوین که از بلاکچین‌های قدیمی استفاده می‌کنند، بسیار زیاد است. این موضوع نشان می‌دهد مردم مشکل زیادی با حریم خصوصی ارزهای دیجیتال امروزی ندارند.

در صورتی که در سال‌های آینده یک پروفایل بیت کوین که مقدار زیادی ارز دیجیتال دارد، هک شود، ممکن است ارزهای دیجیتالی که از کریپتونوت استفاده می‌کنند، محبوب‌تر شوند. چرا که مردم بیشتر از اینکه به نوع رمز ارز خریداری شده توجه کنند، به امنیت و حفظ سرمایه‌شان اهمیت می‌دهند.

از طرفی باید به این موضوع دقت کنیم که کریپتونوت امکانات بسیار ویژه‌ای در اختیار کلاهبرداران و مجرمین قرار می‌دهد. ممکن است بسیاری از کشورها به همین دلیل استفاده از این فناوری را ممنوع کنند، بنابراین باید به زمان و بازار ارزهای دیجیتال اجازه دهیم تا محبوبیت کریپتونوت را مشخص کنند.

کلام آخر

کریپتونوت ( CryptoNote ) تغییرات چشمگیری در زمینه حریم خصوصی معاملات ارزهای دیجیتال ایجاد کرد، اما رفتار بازار به گونه‌ای است که هنوز نمی‌توان تشخیص داد که این مزیت می‌تواند باعث پیشگامی ارزهای دیجیتالی که از آن استفاده می‌کنند، شود یا خیر. البته می‌توان انتظار داشت که ارزهای دیجیتال بزرگ مانند بیت کوین و اتریوم نیز در آینده از این تکنولوژی استفاده کنند و همچنان در بازار پیشگام باشند. گرفتن رتبه اول بازار از بیت کوینی که ارزش بازار آن در حال حاضر 1 تریلیون دلار است، ساده نیست. اما می‌توان گفت مزیت کریپتونوت چیزی است که می‌تواند به یک ارز دیجیتال دیگر کمک کند تا از بیت کوین پیشی بگیرد.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

منبع: Worldcryptoindex

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست