همه‌ی نکاتی که باید درباره‌ی یوان دیجیتال بدانید

یوان دیجیتال — کشور چین همواره از پیشتازان عرصه صنعت بوده و اکنون دومین اقتصاد بزرگ جهان است. چین پس از موفقیت در پلتفرم‌های تجارت الکترونیکی مانند Alibaba ، Tencent و Baidu، در سال 2014 تصمیم به کشف مفهوم ارز دیجیتال مستقل برای خود و ساخت یوان دیجیتال گرفت. چین در مقایسه با بزرگترین اقتصادهای جهان، در تولید ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) پیشتاز است. این کشور در ماه سپتامبر، پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال (DC / EP) را به پایان رساند. DC / EP همان نسخه دیجیتالی یوان است.

بانک خلق چین (PBOC) در حال کار کردن روی یوان دیجیتال یا همان ارز دیجیتال بانک مرکزی است و هدف آن، جایگزینی برخی از وجوه نقد در گردش است. این پروژه‌ی ارز دیجیتال که توسط بلاکچین نیز پشتیبانی می‌شود، هفت سال زمان و بودجه طلبید. دولت چین عرضه‌ی آزمایشی این سکه را آغاز کرده، اما هنوز تاریخ انتشار قطعی آن را مشخص نکرده است. از ماه آوریل تاکنون، چین 500000 مشتری را در 11 منطقه این کشور مورد هدف این آزمایش قرار داده است.

یوان دیجیتال چیست؟

یوان دیجیتال چیست؟
یوان دیجیتال چیست؟

 

یوان دیجیتال که e-CNY، RMB دیجیتال و یا پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال (DC / EP) نیز نامیده می‌شود، شکلی مجازی از رنمینبی (واحد پول رسمی چین) است که توسط بانک چین صادر می‌شود. e-CNY، جایگزین رنمینبی نیست و چین قصد ندارد ارز فیات را به کلی از سیستم مالی حذف کند. بلکه می‌خواهند این ارز در کنار حساب‌های سپرده و سایر روش‌های پرداخت، در گردش مالی باشد. این ارز بر خلاف پول نقد، قابل دزدی نیست و نیازی به حمل در کیف ندارد.

این پول، نسخه‌ای دیجیتال از پول رسمی چین است که در یک بلاکچین مستقر شده است. بلاکچین همان فناوری دفتر کل غیرقابل دستکاری آنلاین است که رمزارزها، مانند بیت کوین و اتریوم از آن استفاده می‌کنند. با این حال این بلاکچین، مجاز و قانونی است، به این معنی که بانک مرکزی چین تصمیم می‌گیرد که چه کسی از آن استفاده کند.

e-CNY یک ارز مجازی با حمایت دولت است که می‌تواند کلیه‌ی حرکات مالی را ردیابی کند. با استفاده از این ارز، دولت می‌تواند تمام فعالیت‌های مالی اشخاص را دنبال کند و تمام جزئیات آن، از جمله چیزهایی که فرد خریداری می‌کند و حتی جایی که این خریدها انجام می‌شود را بررسی کند. علاوه بر این، عرضه‌ی این پول دیجیتالی، راهی برای بانک مرکزی است تا بتواند اسکناس‌ها و سکه‌های موجود در بازار را دیجیتالی کند.

بازار چین، در پرداخت‌های بدون نیاز به پول نقد، بسیار پیشرفته است و یوان دیجیتال راهی برای سرعت بخشیدن به این روند است. این پول در چین قانونی خواهد بود و هیچگونه بهره‌ای برای آن پرداخت نخواهد شد. پس از عرضه رسمی این پول دیجیتال، بانک‌های چین موظفند تا بخشی از دارایی خود را به شکل نسخه دیجیتالی یوان ارائه دهند.

بیشتر بدانید : بیت کوین چیست؟

یوان دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

پروژه e-CNY، در دو مرحله متفاوتِ توزیع و مصرف، وارد بازار می‌شود. مرحله توزیع، مرحله‌ای است که بانک مرکزی چین، این ارز را در بانک‌های سراسر کشور توزیع می‌کند. مرحله‌ی مصرف مرحله‌ای است که بانک‌ها، این پول دیجیتال را در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند. مصرف کنندگان این ارز، می‌توانند سکه‌ها و پول نقد خود را با یوان دیجیتال مبادله کنند.

دولت چین اکنون عرضه‌ی آزمایشی این ارز را آغاز کرده و میلیون‌ها دلار e-CNY را در اختیار بسیاری از شهرهای این کشور قرار داده است. این ارز دیجیتال از طریق یک اپلیکیشن، در بین کاربران توزیع شده است. کاربران این ارز باید اپلیکیشن را دانلود و نصب کنند تا بتوانند e-CNY را دریافت کنند. JD.com، یکی از بزرگترین سازمان‌های تجارت الکترونیک، با دادن امکان خرید محصول از طریق یوان دیجیتال به مشتریان خود، در این آزمایش شرکت کرده است.

مقامات چینی هنوز تاریخ دقیق ارائه‌ی این ارز را مشخص نکرده‌اند اما اعلام کردند که قصد دارند در المپیک زمستانی 2022 پکن نیز به طورآزمایشی از e-CNY استفاده کنند. اگر این آزمایش موفقیت آمیز باشد، احتمالا چین عرضه این ارز را گسترده‌تر خواهد کرد. در حال حاضر این کشور 200 میلیون یوان (30.7 میلیون دلار آمریکا) را به صورت دیجیتال به بازار عرضه کرده است.

این موضوع نشان می‌دهد که احتمالا نزدیک‌ترین تاریخ ارائه‌ی رسمی این ارز سال 2023 باشد، آن هم در صورتی که مشکلی در بروزرسانی، پردازش دیجیتال و مسائل امنیتی و عملکردی وجود نداشته باشد. در حال حاضر شرکت‌هایی مانند استارباکس، مک دونالد، Alibaba ، Tmall ، Subway، Tencent، Ant Financial و تعدادی رستوران و مغازه خرده فروشی، در این طرح آزمایشی شرکت کرده‌اند.

تفاوت یوان دیجیتال با رمزارزها چیست؟

تفاوت یوان دیجیتال با رمزارزها چیست؟
تفاوت یوان دیجیتال با رمزارزها چیست؟

 

یوان دیجیتال تفاوت‌های عمده‌ای با رمزارزهای پایه دارد. مهم‌ترین تفاوت این ارز با رمزارزها در وضعیت قانونی و حقوقی آن‌هاست. نسخه دیجیتالی یوان، یک پول قانونی است. e-CNY می‌تواند به عنوان یک مکانیزم پرداخت مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین این ارز، می‌تواند به عنوان نوعی پرداخت برای خسارت‌های قانونی مورد استفاده قرار بگیرد. این در حالی است که استفاده از معاملات رمزارزها در چین قانونی نیست.

دیگر تفاوت این ارز دیجیتال با رمزارزها متمرکز بودن آن است. رمزارزها غیر متمرکز هستند، به این معنی که عرضه و اقتصاد آن‌ها توسط یک شخص یا یک نهاد واحد کنترل نمی‌شود. در مقابل، بازار و عرضه‌ی یوان دیجیتال، کاملا تحت کنترل دولت چین قرار دارد و می‌تواند معاملات آن‌ها را ردیابی کند.

نقطه‌ی تمایز دیگر بین این ارز و رمزارزها، در قابل شناسایی بودن و پیگیری آن است. معاملات رمزارزها کاملا ناشناس هستند و کسی قادر به ردیابی این معاملات و دستیابی به اطلاعات اشخاص نیست. در حالی که یوان دیجیتالی اینگونه نیست. دولت چین قادر خواهد بود میزان استفاده از این ارز، معاملات آن و اشخاص مصرف کننده آن را کاملا ردیابی کند. البته دولت این کشور اعلام کرده که معاملات اشخاص، همچنان ناشناس باقی خواهند ماند و فقط در صورتی که معاملات مشکوک و غیر قانونی صورت بگیرد، دولت آن‌ها را پیگیری خواهد کرد.

مزایای یوان دیجیتال برای چین چیست؟

 • این ارز دیجیتال، به دولت چین امکان می‌دهد تا جریان معاملات مالی را از منظر اقتصادی به طور دقیق‌تری پیگیری کند و همچنین در برنامه‌ریزی تصمیمات مالی، بهتر عمل کند. این یک واقعیت است که زمانی که یک کشور، جریانات مالی را در چرخه‌ی اقتصادی خود بررسی می‌کند و از این فعالیت‌ها آگاه است، می‌تواند تصمیمات بهتری در زمینه مالی گرفته و جریان پول را بهتر کنترل کند.
 • با استفاده از یوان دیجیتال، دولت چین می‌تواند فرصتی برای افرادی که دسترسی به بانک‌ها ندارند فراهم کند تا بخشی از چرخه اقتصادی رو به پیشرفت باشند. چین بیشترین جمعیت افراد فاقد دسترسی به بانک‌ها را داراست و این ارز به این افراد کمک می‌کند تا بدون نیاز به بانک، بتوانند در فعالیت‌های اقتصادی مشارکت کنند.
 • یوان دیجیتالی می‌تواند ارزش پول چین را در بازارهای جهانی بالا ببرد. چین دومین اقتصاد بزرگ دنیاست و ورود این ارز می‌تواند ارزشی در مقایسه با دلار امریکا به آن بدهد و وضعیت پول چین را به عنوان یک ذخیره بین المللی بهبود بخشد. در حال حاضر دلار آمریکا، در 88 درصد شبکه اقتصاد بین الملی سهم دارد و این در حالی است که رنمینبی چین، تنها 4 درصد از اقتصاد جهانی را در دست دارد. با این حال، دیجیتالی شدن این ارز می‌تواند روش‌های پرداخت بین المللی را تغییر داده و به روشی تبدیل شود که معامله‌گران بین المللی مایل به استفاده از آن باشند.
 • این ارز علاوه بر جلوگیری از پرداخت‌های ناشناس، پولشویی و تامین مالی تروریسم، به کشورهای در حال توسعه یا تحریم شده توسط امریکا، امکان معاملات بین المللی را می‌دهد.
 • استفاده از این ارز دیجیتال باعث حذف واسطه‌ها از معاملات می‌شود. با عرضه‌ی این نوع پول دیجیتال، بانک‌ها به عنوان واسطه، حذف می‌شوند و مردم مستقیما با بانک مرکزی در ارتباطند. بنابراین معاملات کارآمدترند و سرعت انجام آن‌ها به شدت بالا خواهد رفت. همچنین، سطح جدیدی از انعطاف پذیری در سیستم توزیع مالی به وجود می‌آید، زیرا بانک مرکزی در مواقع بحرانی می‌تواند بلافاصله وارد عمل شده و پول مورد نیاز را وارد بازار کند.
 • یوان دیجیتال، با تحولات دیجیتال سازگار است. شرکت‌هایی مانند AliPay و WeChat پیشگام عرصه پرداخت‌های دیجیتال هستند و معاملات آن‌ها با سرعت بالایی انجام می‌شود. یوان دیجیتالی با این تحولات سازگار است و نیازهای دولت را تامین می‌کند. زیرا ردیابی ارزهای دیجیتال از طریق کدهای رهگیری، دستگاه‌های تلفن همراه و کدهای QR راحت‌تر از پول نقد است. علاوه بر این، این شرکت‌ها شاید ظاهرا معاملات را سریع انجام دهند، اما در نهایت در این پرداخت‌ها، معاملات بین بانکی، خریداران و فروشندگانی به عنوان واسطه وجود دارند. یوان دیجیتالی این واسطه‌ها را حذف کرده، هزینه‌ها را کاهش داده و سرعت معاملات را بهبود می‌بخشد. همچنین، شرکت‌های Alipay و WeChat Pay، توسط غول‌های این عرصه یعنی Alibaba و Tencent اداره می‌شوند. استفاده از نسخه دیجیتال یوان باعث افزایش رقابت در فضای پرداخت و کاهش خطرهای سیستماتیک می‌شود.

معایب و خطرات استفاده از یوان دیجیتال

معایب و خطرات استفاده از یوان دیجیتال
معایب و خطرات استفاده از یوان دیجیتال

 

بانک مرکزی بسیاری از کشورها به دنبال توسعه ارز دیجیتالی خود هستند. کشورهایی مانند کره و ژاپن، فاصله زیادی با چین در دستیابی به این تکنولوژی ندارند. همیچنین اتحادیه اروپا اعلام کرده که تا رسیدن به یورو دیجیتال، حدود 4 یا 5 سال باقی مانده است.

 • در رابطه با نسخه دیجیتال یوان، خطراتی متعدد وجود دارد. اولین مورد مربوط به پرداخت‌های بین المللی است. در حال حاضر در بیشتر معاملات بین ارزهای مختلف، از طریق پروتکل بانکی بین المللی SWIFT، از دلار آمریکا به عنوان واسطه استفاده می‌شود. این بدان معنی است که تقاضای قابل توجهی برای دلار آمریکا وجود دارد که مزایایی از جمله توانمند سازی دولت آمریکا برای گرفتن وام‌هایی با شرایط بهتر را برای این کشور به همراه دارد.

معاملات با استفاده از یوان دیجیتال نیازی به پروتکل SWIFT یا دلار امریکا ندارد و این امر به معنی کاهش استفاده از دلار در تجارت بین المللی است. شرکای جهانی چین، این امر را مورد بحث و نگرانی می‌دانند، زیرا به نظر آن‌ها ممکن است استفاده از ارز دیجیتال چینی باعث ایجاد ریسک‌های مالی غیرضروری شود و حرکات مضر در مبادلات مالی را افزایش دهد. البته چین می‌گوید در تلاش نیست تا دلار را با یوان دیجیتال جایگزین کند، بلکه “هدف این است که به بازار اجازه دهد” نحوه تسویه معاملات بین المللی را انتخاب کند.

 • دومین خطر پیش رو، این است که اگر بانک‌های مرکزی نتوانند تقاضای وجود پول دیجیتال را برآورده کنند، خودِ بازار دست به این کار خواهد زد. این کار باعث جایگزین شدن بانک‌های مرکزی با سازمان‌هایی خواهد شد که این پول را تولید و روانه بازار می‌کنند. در نهایت کنترل بانک مرکزی روی این ارزها از دست خواهد رفت.

سومین خطر ارزهای دیجیتال بانک مرکزی این است که اگر کشوری نتواند این ارزهای دیجیتال را بپذیرد یا سیستم‌های مالی خود را با آن‌ها هماهنگ کند، می‌تواند قدرت را در سیاست‌های مالی خود از دست بدهد. چه این سیستم‌های مالی غیرمتمرکز مانند بیت کوین باشند، چه سیستم‌های متمرکز مانند ارز diem که توسط فیسبوک عرضه می‌شود. به عبارت دیگر، اگر این نوع سکه‌های بدون حاکمیت (مانند diem) به طور گسترده‌ای در سیستم‌های پرداختی استفاده شوند، بانک‌های مرکزی در مدیریت اقتصادی خود و یا تغییر نحوه‌ی عرضه پول خود دچار مشکل خواهند شد.

آیا یوان دیجیتال جای رمزارزها را خواهد گرفت؟

مقامات چینی عرضه اولیه سکه‌های رمزارزها (ICO) را در سال 2017 در این کشور ممنوع اعلام کردند و بیان کردند که با معاملات رمزارزها برخورد خواهند کرد. این اقدامات چین به دلیل ترس از بی ثباتی مالی و خروج سرمایه از کشور انجام شد. چین تا ماه گذشته بیشترین قدرت هش جهانی بیت کوین را در اختیار داشت، اما دولت این کشور به تازگی و در بیانیه‌ای، استخراج رمزارزها را نیز غیر قانونی اعلام کرد.

این امر باعث شد که از ماه گذشته تاکنون، میزان هش بیت کوین در چین، تا نصف میزان گذشته، کاهش یابد. پیش از این ممنوعیت معاملات، حدود 93 درصد از معاملات بیت کوین در سال 2016 با استفاده از یوان چین انجام می‌شد. نسخه دیجیتالی یوان، بر اساس فناوری بلاکچین که در رمزارزها استفاده می‌شود، ساخته شده است اما با این تفاوت که متمرکز است و توسط دولت چین کنترل و عرضه خواهد شد.

دولت چین ارتباط خوبی با بیت کوین و رمزارزها ندارد و با وجود ممنوعیت‌های اعلام شده از طرف این دولت، هنوز هم بیش از نیمی از استخراج بیت کوین در جهان در چین انجام می‌شود. دلیل ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین علاوه بر ترس از بی ثباتی مالی، نگرانی‌های مربوط به انرژی مصرفی، وضعیت آب و هوا و تولید گازهای گلخانه‌ای بود. زیرا رایانه‌هایی که مسائل پیچیده ریاضی را حل می‌کنند، بخشی از فرایند تأیید در بلاکچین هستند و استخراج بیت کوین برای اجرای مدارهای مجتمع برنامه کاربردی (ASIC) به مقدار زیادی انرژی نیاز دارد.

پیش بینی می‌شود که این ارز دیجیتال محبوبیت زیادی در بین مردم چین کسب خواهد کرد. این محبوبیت دلایل متعددی دارد از جمله اینکه:

 1. این پول دیجیتال مانند ارز فیات چین ثبات دارد. عدم ثبات عامل مهمی است که مانع از پذیرش رمزارزهای پایه در چین می‌شود.
 2. توسط مرجع قانونی صادر می‌شود.
 3. مردم چین عادت دارند از کیف پول‌های دیجیتال استفاده کنند. در سال 2020، 4 پرداخت از هر 5 پرداخت در چین، بدون پول نقد انجام می‌شد.
 • 98٪ از پاسخ دهندگان نظرسنجی UnionPay معتقدند پرداخت‌ از طریق تلفن همراه امنیت بالایی دارد. اگرچه عرضه این ارز جدید باعث رقابت بین رمزارزها و یوان دیجیتال خواهد شد اما اعتقاد بر این است که پذیرش یوان دیجیتال تاثیر شدیدی بر بازار رمزارزها در چین نخواهد گذاشت.

میزان پذیرش یوان دیجیتال چقدر خواهد بود؟

در حال حاضر و در عرضه آزمایشی این پول، میزان پذیرش آن در بین کسب و کارهای مختلف زیاد بوده است. شرکت‌های چینی و حتی غیر چینی، در این آزمایش شرکت کرده‌اند تا خود را به عنوان اولین کسانی که از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی استفاده می‌کنند، معرفی کنند و مزیتی رقابتی در مقایسه با رقبای خود بدست آورند. به عنوان مثال JD.com، برای پرداخت‌های B2C در وب سایت خود، پرداخت‌های B2B به شرکت‌های شریک، تسویه حساب‌های بین بانکی و توزیع حقوق و دستمزد، از e-CNY استفاده می‌کند.

Bilibili که یک شرکت پخش و اشتراک ویدئو است، DiDi Chuxing که شرکتی مشابه Uber است و یک بستر حمل و نقل همراه است، Meituan Dianping، که مشابه آمازون است و بزرگترین پلتفرم عمده فروشی و تحویل چین برای محصولات این کشور است، از جمله شرکت‌های بزرگی هستند که داوطلب استفاده از یوان دیجیتال شده‌اند. با توجه به علاقه و جذب سازمان‌های بزرگ به این ارز دیجیتال، پیش بینی می‌شود که میزان محبوبیت و پذیرش e-CNY به عنوان واحدی برای معاملات بین المللی، افزایش یابد.

عرضه‌ی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و پیامدهای آن در تجارت

چین پیشگام ارائه‌ی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی است، اما کشورهای دیگر نیز در صدد رساندن خود به این قافله و پیشروی در آن هستند. روسیه نیز استفاده از رمزارزها را قانونی دانسته و برنامه‌ای جدی برای ارائه‌ی “روبل دیجیتال” دارد. روسیه همچنین، اولین وام بانکی با استفاده از رمزارزها را با همکاری بانک Expobank مستقر در مسکو و با استفاده از رمزارز Waves ارائه کرده است.

در همین حال به نظر می‌رسد که پیش بینی‌ها در مورد کاهش استفاده از دلار امریکا صحت دارد. استفاده از دلار امریکا در معاملات چین و روسیه در سال 2015 حدود 90 درصد بود. اکنون این عدد تقریبا به نصف رسیده است و تقریبا سالانه 10 درصد کاهش یافته است. به نظر می‌رسد تا سال 2025، تمام معاملات چین و روسیه از طریق یورو یا ارزهای دیجیتال صورت گیرد. چین در سال 2018، کشوری با بیشترین سهم در تجارت جهانی بود و از ایالات متحده پیشی گرفت. بنابراین دور از ذهن به نظر نمی‌رسد که استفاده از دلار امریکا رو به کاهش رفته  و علاقه به یوان دیجیتال به عنوان یک ارز قابل تجارت در معاملات بین المللی افزایش پیدا کند.

نظرات کارشناسان درباره نسخه دیجیتالی یوان

 • آگوستین کارستنز، مدیر کل بانک تسویه حساب‌های بین المللی گفت: “پتانسیل زیادی در استفاده از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی برای معاملات برون مرزی وجود دارد، زیرا آن‌ها می‌توانند معاملات ارزی و همچنین تسویه حساب‌ها را بسیار کارآمدتر کنند.” وی گفت کشورها می‌توانند از راه‌های مختلفی برای دستیابی به قابلیت همکاری بین المللی، از جمله سازگاری سیستم‌های مختلف و ایجاد پیوندهای اتصال بین سیستم‌های بین المللی تلاش کنند.
 • شن جیانگوانگ، اقتصاددان ارشد شرکت com Inc گفت: “اگرچه دیجیتالی شدن یوان می‌تواند سود زیادی در معاملات برون مرزی به همراه داشته باشد، اما عامل اصلی در تعیین نقش جهانی این ارز، این است که آیا چین کنترل خود را روی این دارایی کاهش می‌دهد یا خیر. برای داشتن یک ارز ذخیره جهانی، باید به خارجی‌ها اجازه دهید آن را ذخیره کرده و از آن استفاده کنند.”

شن در مصاحبه‌ای گفت كه چین همچنین باید به شهروندان خود اجازه دهد كه دارایی‌های خارجی بیشتری خریداری كنند، بازارهای مالی خود را بیشتر توسعه دهند و انعطاف پذیری بیشتری در نرخ ارز ایجاد كنند.

 • استفان چیو، استراتژیست نرخ ارز در آسیا و بلومبرگ گفت: “یوان دیجیتال وسیله‌ای برای کمک به کارایی سیاست‌های پولی و استفاده برون مرزی از آن با شرکایی است که بیشتر از اینکه خواستار معامله با اقتصاد بزرگی مانند ایالات متحده باشند، تمایل دارند با کالاها و خدمات چین تجارت کنند. البته چه این ارز دیجیتال وارد بازار شود و چه نه، از بین بردن تسلط دلار بر بازارهای جهانی چه به عنوان یک توافق تجاری و چه یک ارز ذخیره، کار ساده‌ای نیست.”
 • به گفته ژو ژیاوچوان، رئیس سابق بانک مرکزی چین، دلایل اصلی انگیزشی برای برنامه‌ریزی یک ارز دیجیتال، بر اساس استفاده‌های برون مرزی آن نبوده است. ژیاوچوان که پیش‌تر نیز بیان کرده بود مشکلات زیادی در استفاده برون مرزی از ارز دیجیتال وجود دارد، گفت که استفاده بین المللی این ارز می‌تواند بر روی استقلال سیاست‌های مالی تاثیر گذار باشد و کاربردهای غیر اخلاقی و مجرمانه به همراه داشته باشد.
 • کایل باس، مدیر ارشد سرمایه گذاری Hayman Capital Management، بیان کرد که بزرگترین تهدید برای غرب، ظهور یوان دیجیتال است و وی، e-CNY را به عنوان یک اسب تروجان توصیف کرده است که می‌تواند کشورهای توسعه یافته غربی را تضعیف کند. باس بعد از ظهر روز سه شنبه در مصاحبه با CNBC گفت: “من فکر می‌کنم چین می‌تواند در معاملات بین المللی و سرمایه‌گذاری‌ها، کشورهای دیگر را مجبور کند تا از این ارز استفاده کنند و ارزش پول دیجیتال خود را بالا ببرد، مگر اینکه ایالات متحده و کشورهای غربی آن را غیرقانونی اعلام کنند یا اساساً استفاده از آن را رد کنند.”

“من معتقدم یوان دیجیتال بزرگترین تهدیدی است که کشورهای غربی در 30 تا40 سال گذشته با آن روبرو بوده‌اند. این خطر به این دلیل است که به چین اجازه می‌دهد تا استبداد و استعمار خود را در خارج از این کشور نیز به کار بگیرد.”

 • پیتر تیل، بنیان‌گذار PayPal گفت که چین از بیت کوین به عنوان سلاحی مالی برای جایگزینی دلار استفاده می‌کند. تیل در سمینار بنیاد ریچارد نیکسون در ماه آوریل گفت که چین ترجیح می‌دهد دو ارز ذخیره داشته باشد که با دلار مقابله کنند.

تیل همچنین گفت:

“چین دوست ندارد كه بانک مرکزی ایالات متحده، ارز دیجیتال خود را داشته باشد، زیرا اگر امریکا ارز دیجیتال بانک مرکزی خود (دلار دیجیتال) را داشته باشد، اهرم‌های زیادی را در زمینه عرضه نفت ایران و چیزهایی از این قبیل به دست می‌آورد.”

آینده بیت کوین چیست؟

هنوز خیلی زود است که بخواهیم بگوییم این پول دیجیتال چه تاثیری بر قیمت بیت کوین خواهد گذاشت، زیرا این امر به موفقیت در تصویب و پذیرش یوان دیجیتال در معاملات جهانی بستگی دارد. اگر این ارز مورد توجه قرار گیرد، بسیاری از کشورهای دیگر ممکن است از این الگو پیروی کرده و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی خود را معرفی کنند. همچنین ممکن است شاهد دوره‌ای از ظهور ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) باشیم. حتی ممکن است بسیاری کشورها، به زودی سیاست‌های منع یا محدودیت استفاده از رمزارزهای پایه را، مانند چین آغاز کنند. در حال حاضر باید منتظر ماند و دید که یوان دیجیتال در داخل کشور چین چه عملکردی دارد و تفاوت‌های آن با روش‌های پرداخت مبتنی بر ارز فیات چیست.

نتیجه گیری

یوان دیجیتال توسط بانک مرکزی این کشور کنترل می‌شود و انتظار می رود این ارز دیجیتالی شده، ابزارهای جدیدی برای نظارت بر اقتصاد و مردم این کشور به دولت چین ارائه دهد. از سوی دیگر، طرفداران رمرزارزها همچنان با ارزهای دیجیتال بانک مرکزی مخالفند و معتقدند که این پول‌های دیجیتال هرگز نمی‌توانند جای رمزارزها را بگیرند. بحث و جدال بر سر این پول‌های دیجیتال شده و رمزارزها بسیار زیاد است. مقامات ایالات متحده در مورد بیت کوین و رمزارزها بسیار بدبین هستند، اما وزیر خزانه‌داری امریکا، جانت یلن و رئیس فدرال این کشور، جروم پاول، گفته‌اند که ایده‌ی ایجاد دلار دیجیتال را در حال بررسی قرار داده‌اند. اینکه آینده چه خواهد شد و آیا با ظهور ارزهای دیجیتال بانک مرکزی، رمزارزها جایگاه خود را از دست خواهند داد یا خیر، امری است که تنها با گذر زمان مشخص خواهد شد.

نویسنده : بهزاد واثق

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست