اتریوم ۲.۰ چیست و شناخت آن چه اهمیتی دارد؟

اتریوم 2 چیست و شناخت آن چه اهمیتی دارد؟

می‌دانید که  اتریوم  دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان است. اما چرا اتریوم 2 به بازار معرفی شده است؟ اصلا این نسخه دوم چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا قرار است جایگزین اتریوم اصلی شود؟ در این مقاله به تمام سوالات شما درباره این موضوع پاسخ خواهیم داد.

اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان است که در یک شبکه غیرمتمرکز بلاک چین کار می‌کند، معاملات این ارز دیجیتال به کمک قراردادهای هوشمند انجام می‌شود، هدف شبکه بلاک چین اتریوم ایجاد بستری مانند اینترنت است. البته به صورت غیر متمرکز! یعنی دیتاهای کاربران به جای ذخیره شدن روی سرورها، در شبکه بلاک چین ذخیره شوند. اتریوم برای دستیابی به این هدف باید تلاش بسیاری کند و سیستمش را ارتقا دهد و به همین دلیل است که امروزه در صنعت بلاک چین نام اتریوم ۲.۰ به گوش می‌خورد!

اتریوم 2 چیست؟

اتریوم ۲.۰  به نوعی یک بروزرسانی برای بلاک چین حال حاضر اتریوم است. این بروزرسانی برای افزایش سرعت، کارایی و همچنین مقیاس پذیری این شبکه ایجاد می‌شود، با استفاده از ایده‌های جدید شبکه می‌توان معاملات بیشتری در طول روز انجام داد و همچنین می‌توان گلوگاه‌ها (bottlenecks)‌ را مشخص کرد و آن‌ها را کاهش داد. شبکه اتریوم ۲.۰  با نام‌های ETH 2 یا Serenity نیز شناخته می‌شوند.

توسعه دهندگان در این شبکه تغییرات اساسی نسبت به شبکه بلاک چین قبلی ایجاد کرده‌اند. از جمله این تغییرات می‌توان به روش ماینینگ PoS اشاره کرد، روش استخراج PoS می‌تواند به اندازه PoW قدرتمند باشد  اما زمان و انرژی کم‌تری نیاز خواهد داشت.

تغییر دیگری که در شبکه اتریوم 2 ایجاد شده، شاردینگ است. در این روش زنجیره بلاک چین به قسمت‌های کوچک‌تری به نام «شارد» تقسیم می‌شود. این موضوع کار اعتبار سنج‌ها را راحت‌تر می‌کند. هر اعتبار سنج، شاردهای منحصر به خودش را بررسی می‌کند و مانع هر گونه دستکاری می‌شود.

اتریوم ۲ چگونه کار می‌کند؟

اتریوم ۲ چگونه کار می‌کند؟
اتریوم ۲ چگونه کار می‌کند؟

 

اعتبارسنج‌ها مهم‌ترین بخش این شبکه بلاک چین هستند، چرا که آن‌ها مسئولیت زیرساخت‌ها و نگهداری را بر عهده دارند. هر اعتبار سنج دارای دو کلید است که یکی از آن‌ها برای احراز هویت و دیگری برای برداشت به کار می‌رود، از کلید احراز هویت برای انجام عملیات مرتبط با بلاک چین استفاده می‌شود، وظایف اصلی اعتبارسنج‌ها عبارت است از؛

  • اضافه کردن بلوک به بیکن چین یا شارد چین.
  • تایید اعتبار بیکن و شاردینگ چین‌ها.
  • گزارش عملکرد مشکوک سایر اعتبارسنج‌ها.

برای انجام این عملکرد‌ها، کلید احراز هویت باید به صورت آنلاین باشد. کلید مربوط به برداشت نیز اقدامات مرتبط با وجوه را انجام می‌دهد و به همین دلیل نیازی نیست همیشه در دسترس باشد. البته امنیت آن باید به اندازه‌ای باشد که گویا یک شخص همیشه در حال کنترل وجوه است.

اگر قصد دارید به یک اعتبار سنج تبدیل شوید، باید ۳۲ اتریوم در بیکن چین ذخیره کنید. اعتبار سنج‌های اتریوم به تنهایی کار نمی‌کنند، آن‌ها معمولا به صورت گروهی که حداقل ۱۲۸ اعتبار سنج در آن وجود دارد فعالیت می‌کنند.

تفاوت اتریوم و اتریوم 2 چیست؟

یکی از تفاوت‌های اصلی آن‌ها این است که اتریوم با مکانیزم PoW و اتریوم 2 با مکانیزم PoS کار می‌کند. PoW فرایند ماینینگ پر مصرفی است که به محاسبات پیچیده‌تر نیاز دارد. در این روش، محاسبات پیچیده توسط سخت افزارهای ماینرها رمزگشایی می‌شوند، آن‌ها همچنین معاملات جدید را تایید می‌کنند و در ازای آن اتر دریافت خواهند کرد.

در روش PoS، اعتبارسنج‌ها جایگزین ماینرها خواهند شد. آن‌ها بر اساس زمان و میزان رمزنگاری‌هایی که در اختیار دارند، باید بلوک‌ها را تایید کنند. زمانی که چند اعتبارسنج یک بلوک را تایید می‌کنند، این بلوک به زنجیره بلاک چین اضافه می‌شود، اعتبار سنج‌ها به ازای تایید بلوک‌ها، دستمزد دریافت می‌کنند. PoS از جوانب مختلف مزیت‌های بیشتری نسبت به PoW دارد. محاسبات ساده‌تر برای تأمین امنیت بلاک چین و مصرف انرژی کم‌تر دو مزیت مهم PoW است.

چرا امنیت اتریوم 2 بیشتر است؟

چرا امنیت اتریوم ۲.۰ بیشتر است؟
چرا امنیت اتریوم ۲.۰ بیشتر است؟

 

مهم‌ترین دلیل این موضوع مقایس پذیری این شبکه است. اتریوم ۲.۰ دارای زنجیره‌ای از شاردهاست که که به کمک آن‌ها می‌تواند تا ده هزار تراکنش در ثانیه انجام دهد، اما اتریوم تنها از ۳۰ تراکنش در ثانیه پشتیبانی می‌کند. استفاده از شاردینگ همچنین باعث از بین رفتن تاخیر و ترافیک بالای شبکه می‌شود، در واقع معاملات به جای اینکه در زنجیره‌های پشت سر هم انجام شوند، در زنجیره‌های موازی انجام خواهند شد. این موضوع باعث شده است که سرعت اتریوم ۲.۰ به شدت بیشتر از اتریوم باشد.

هدف اصلی بروزرسانی شبکه اتریوم، افزایش سطح امنیت معاملات است. الان بسیاری از شبکه‌های PoS اعتبارسنج‌های کمی دارند. این موضوع باعث کاهش امنیت معاملات می‌شود. اتریوم ۲.۰ به حدود ۱۶۳۸۴ اعتبار سنج نیاز دارد که تعداد آن‌ها بسیار زیاد است. اما این تعداد اعتبار سنج باعث می‌شود این شبکه غیر متمرکزتر، امن‌تر و غیر قابل دستکاری باشد.

آینده اتریوم به چه صورت است؟

اتریوم بزرگ‌ترین شبکه بلاک چین است که از سال ۲۰۱۵ فعالیتش را آغاز کرده. در حال حاضر بیش از ۱۴۰۰ پروژه روی این شبکه انجام می‌شود. بروزرسانی‌ها نیز در سه فاز ۰، ۱ و ۲ صورت می‌گیرند.

فاز صفر در سال ۲۰۲۰ با راه‌اندازی بیکن چین انجام شد. بیکن چین فهرست اعتبار سنج‌ها را ذخیره می‌کند و متد PoS را توسعه می‌دهد. فاز یک، اضافه شدن شاردینگ به بیکن چین است، پیشبینی می‌شود این فاز در ۲۰۲۱ اجرا شود و احتمالا ۶۴ زنجیره کوچک شارد راه‌اندازی خواهد شد.

اتریوم ۱ جایی بین فاز اول و دوم به جای خود را به اتریوم 2 خواهد داد. در بین این دو فاز اقدامات مربوط به انتقال بین شبکه‌ها آغاز می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که Eth2 به اوراق قرضه ثابت یا سهامی با ارزش ویژه شبیه باشد. اعتبارسنج‌ها اکنون به راحتی می‌توانند وارد شبکه یا از آن خارج شوند و این موضوع منجر به شناور ماندن Eth2 شده است.

در فاز ۲، شاردها کاملا کاربردی خواهند بود و با قراردادهای هوشمند سازگاری پیدا می‌کنند. پیاده سازی فاز دوم اتریوم 2 برای سال ۲۰۲۱ یا ۲۰۲۲ برنامه ریزی شده است، در این سال‌ها نسخه نهایی و بروزرسانی اتریوم در دسترس مردم قرار می‌گیرد و سرعت و مقیاس پذیری این شبکه در آینده توجه سرمایه گذاران را جلب می‌کند.

جمع بندی

در این مقاله همه چیز را درباره اتریوم ۲.۰ بیان کردیم. این شبکه بلاک چین از همان ابتدا نیز برای پوشش دادن ضعف‌های بلاک چین بیت کوین به بازار آمد. بنابراین بدیهی است که مدام در حال بروزرسانی و ارتقا باشد تا بهترین خدمات را در زمینه ارزهای دیجیتال و سایر برنامه‌های غیر متمرکز ارائه دهد، باید تا زمان تکمیل فازهای اتریوم ۲.۰ منتظر بمانیم تا با کاربردهایی که در دنیای واقعی خواهد داشت، آشنا شویم.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست