اتریوم چیست؟ تاریخچه، روش کار و سرمایه گذاری در این ارز دیجیتال

اتریوم چیست؟ تاریخچه، روش کار و سرمایه گذاری در این ارز دیجیتال

با وجود اینکه بیت کوین پیشتاز صنعت ارزهای دیجیتال است، اما  اتریوم  دقیقا پشت سر آن قرار گرفته و رقابت شدیدی بین آن‌ها وجود دارد! اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری است که دومین  ارز دیجیتال  جهانی به نام اتر را عرضه می‌کند. جالب است بدانید که هدف اصلی این پلتفرم ایجاد شبکه اینترنت به صورت غیر متمرکز است. این موضوع تکنولوژی جهان را به انقلاب بزرگی دعوت می‌کند، در این مقاله اطلاعات جامعی درباره این پلتفرم و ارز دیجیتال آن ارائه خواهیم داد.

مختصر تاریخچه اتریوم

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) در سال ۲۰۱۲، ۱۷ ساله بود که پدرش او را بیت کوین آشنا کرد، او به شدت به این فناوری و مبحث ارزهای دیجیتال علاقمند شد. او شروع به نامه نگاری با سازمان توسعه دهنده بیت کوین کرد و پیشنهادات بسیاری برای توسعه و کاربرد بیشتر این ارز دیجیتال ارائه داد. اما این شرکت به پیشنهادات جذاب بوترین توجهی نکرد. به همین دلیل او در صدد ایجاد پلتفرم ارز دیجیتال منحصر به خودش برآمد!

ایده او ایجاد اتریوم بود و در سال ۲۰۱۵ وارد بازار ارزهای دیجیتال شد. بعد از ورود آن رشد قیمت چشمگیری پیدا کرد و ارزش بازار آن امروزه به 253 میلیارد دلار رسیده است. البته عرضه این ارز دیجیتال محدود است.

پلتفرم Ethereum  چیزی فراتر از یک ارز دیجیتال است و پتانسیل ایجاد تغییراتی در سطح جهانی را دارد. در ادامه این موضوع را بیشتر باز می‌کنیم.

اتریوم چگونه کار می‌کند؟

اتر ارزی است که توسط پلتفرم Ethereum عرضه می‌شود. برخی از افراد این دو را باهم اشتباه می‌گیرند. اما باید توجه داشته باشید که اتریوم یک سیستم است و اتر یک واحد پولی، برای کار با این پلتفرم باید اتر تهیه کنید. در واقع اتر پلتفرم Ethereum  را سوخت رسانی می‌کند و به همین دلیل با نام «سوخت گاز» نیز شناخته می‌شود! برای انجام هر تراکنش باید مقدار خاصی اتر استفاده شود، هرچقدر حجم تراکنش بیشتر باشد، مقدار اتر مورد نیاز نیز افزایش پیدا می‌کند.

تفاوت اتریوم و بیت کوین چیست؟

تفاوت اتریوم و بیت کوین چیست؟
تفاوت اتریوم و بیت کوین چیست؟

 

بسیاری از افراد زمانی که درباره یک ارز دیجیتال یا پلتفرم آن تحقیق می‌کنند، می‌خواهند تفاوت آن را با بیت کوین که مشهورترین ارز دیجیتال دنیاست، بدانند. ما نیز در این بخش اتریوم را با بیت کوین مقایسه کرده‌ایم.

ویژگی‌های بیت کوین

  • بیت کوین یک ارز دیجیتال است که با استفاده از بلاک چین امکان تراکنش‌های مالی را فراهم می‌کند. یعنی شما می‌توانید بدون نیاز به بانک، هزینه خدمات یا محصولاتی که خریداری کرده‌اید را بپردازید.
  • تعداد بیت کوین‌های موجود در بازار محدود است. به همین دلیل می‌تواند به عنوان یک سرمایه ارزشمند مانند طلا یا الماس تبدیل شود.
  • میانگین سرعت تراکنش در پلتفرم بیت کوین ده دقیقه است. البته ممکن است برخی از تراکنش‌ها در زمان کوتاه‌تری نیز انجام شوند. ده دقیقه میانگینی است که مطابق با آمار به دست آمده.

ویژگی‌های اتر

  • با استفاده از اتر می‌توان از قراردادهای هوشمند اتریوم استفاده کرد و با این کار معاملات با اطمینان بیشتری انجام خواهند شد. تفاوت کار بیت کوین و اتر در این بخش را با ذکر یک مثال توضیح خواهیم داد. تصور کنید شما قصد دارید محصولی را به صورت آنلاین خریداری کنید. با بلاک چین بیت کوین شما مانند سیستم‌های پرداخت آنلاین کار می‌کنید. یعنی ابتدا هزینه پرداخت می‌شود و به حساب فروشنده می‌رود و سپس کالا برای شما ارسال خواهد شد. در مقابل، با شبکه اتریوم یا استفاده از اتر، شما پول را پرداخت می‌کنید. اما این پول در شبکه باقی می‌ماند و تا زمانی که فروشنده نیز وظیفه تعیین شده‌اش در قرارداد هوشمند را انجام ندهد، اتر به حساب او واریز نخواهد شد.
  • محدودیت ارز دیجیتال اتر نسبت به بیت کوین بسیار کم‌تر است. البته تعداد اترهای استخراج شده در طولانی مدت بیشتر از صد میلیون تا نخواهد بود.
  • زمان انجام معاملات در سیستم اتریوم و با قراردادهای هوشمند بسیار کوتاه‌تر است. به همین دلیل می‌توان تراکنش‌های بیشتری انجام داد.

به طور کلی می‌توان گفت ارز دیجیتال اتر برای معاملات روزانه کاربردی‌تر است و بیت کوین بیشتر برای سرمایه گذاری پیشنهاد می‌شود.

منظور از استخراج اتریوم چیست؟

منظور از استخراج اتریوم چیست؟
منظور از استخراج اتریوم چیست؟

 

هم در بیت کوین و هم در اتر، ارزهای دیجیتال جدید با فرآیندی به نام استخراج یا mining ایجاد می‌شوند. نودهای موجود در شبکه بلاک چین تراکنش‌ها را بررسی و تایید می‌کنند و به عنوان پاداش، ارزهای جدید به آن‌ها داده می‌شود. به عنوان مثال یک ماینر سیستم اتریوم، به عنوان پاداش اتر دریافت خواهد کرد.

علت اینکه فرایند به دست آوردن ارز دیجیتال با نام استخراج شناخته می‌شود، شباهت آن به استخراج طلا و الماس از معدن است، ماینرهای ارز دیجیتال به جای کندن زمین و به دست آوردن طلا، تراکنش‌های انجام شده را تایید می‌کنند.

استخراج اتر با این روش PoW (proof-of-work) نامیده می‌شود، چرا که وقتی ماینر کاری انجام می‌دهد، باید آن را ثابت کند تا بتواند پاداشش را بگیرد. نقطه ضعف روش PoW این است که برق بسیار زیادی مصرف می‌کند، این موضوع هزینه زیادی به دنبال دارد و برای محیط زیست نیز مضر است و به همین دلیل توسعه دهندگان اتریوم، روش استخراج دیگری به نام PoS (proof-of-stake) را پیشنهاد دادند، آن‌ها معتقدند در این روش برق کم‌تری مصرف می‌شود و برای محیط زیست بهتر است. در روش جدید، کاربران به صورت تصادفی برای تایید تراکنش‌ها انتخاب می‌شوند. در این روش نودها به جای ارزهای جدید، دستمزد می‌گیرند. متد PoS همچنین برق کم‌تری مصرف می‌کند.

روش‌های ذخیره سازی اتر چیست؟

اتر هیچوقت از بلاک چین اتریوم خارج نمی‌شود، بنابراین نمی‌توان آن را به صورت فیزیکی ذخیره کرد. پس برای ذخیره این ارز دیجیتال به کیف پول‌های دیجیتال نیاز خواهید داشت. کلیدهای خصوصی و عمومی که برای دسترسی به دارایی‌های دیجیتال شما کاربرد دارند، در این کیف پول‌ها ذخیره و نگهداری می‌شوند. به یاد داشته باشید که گم کردن کیف پول یا کلیدهای خصوصی آن، به معنی از دست دادن تمام سرمایه دیجیتال شماست. به همین دلیل باید کیف پول مناسبی انتخاب کنید و مراقب آن باشید. در مقاله «بهترین کیف پول ارز دیجیتال» انواع مختلف کیف پول‌ها را معرفی کرده‌ایم و بهترین والت‌های اتریوم را نیز نام برده‌ایم.

چگونه اتریوم بخریم؟

چگونه اتریوم بخریم؟
چگونه اتریوم بخریم؟

 

خرید ارزهای دیجیتالی مانند اتر یا سایر ارزهای وابسته به شبکه اتریوم از سه راه مختلف امکانپذیر است:

  • استفاده از صرافی‌های ارز دیجیتال: شما در این صرافی‌ها می‌توانید پول نقد یا سایر ارزهای دیجیتال را به اتر تبدیل کنید، البته در صرافی‌ها اغلب کارمزد تراکنش‌ها و مبادلات مالی زیاد است. اما یکی از بهترین راه‌ها برای خرید اتر در ایران به شمار می‌رود.
  • سیستم‌ عامل‌های نظیر به نظیر مانند LocalEthereum بین خریداران و فروشندگان اتر ارتباط برقرار می‌کنند. شما به کمک این سیستم می‌توانید با فروشنده مذاکره کنید و بر سر قیمت به توافق برسید. این کار ریسک‌های بسیاری دارد. چرا که با شخصی که نمی‌شناسید معامله خواهید کرد و واسطه‌ای برای تضمین بین شما دو نفر وجود ندارد. حتی خبری از قراردادهای هوشمند اتریوم هم نیست، البته مزیت عدم وجود واسطه، این است که شما کارمزدی برای خرید و فروش اتر پرداخت نمی‌کنید. علاوه بر آن، در این سیستم عامل‌ها امکان خرید با پول نقد نیز وجود دارد.
  • راه دیگر برای خرید استفاده از پلتفرم سیمپلکس است. سیمپلکس یک شرکت مرتبط با فناوری‌های مالی است که امکان معاملات امن و آسان را برای کاربران فراهم می‌کند. شما به کمک سیمپلکس می‌توانید اتر را با پول نقد هم خریداری کنید.

جمع بندی

در این مقاله به صورت کامل با اتریوم و ارز دیجیتال مرتبط با آن آشنا شدید و همچنین تفاوت بین این دو را دانستید. ارزهای دیجیتال در ابتدای راه هستند و در آینده‌ای نزدیک زندگی بشر را به شدت تغییر می‌دهند. آن‌ها هم روی جنبه‌های مادی و هم جنبه‌های غیر مادی زندگی ما تأثیر دارند.

ارزهای دیجیتال در ابتدا تنها برای سرمایه گذاری مورد توجه قرار می‌گرفتند. اما امروزه کاربردهای بسیاری دارند و تراکنش‌های بین المللی را به شدت ساده کرده‌اند. شما به جای تبدیل ریال به ارزهای کشورهای مختلف، به راحتی می‌توانید اتریوم خریداری کنید و آن را در کشورهای گوناگون خرج کنید. کاربرد ارزهای دیجیتال به صورت روز افزون در حال افزایش است.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست