شبکه لایتنینگ راهکاری برای حل مشکل مقیاس پذیری بیت کوین

شبکه لایتنینگ راهکاری برای حل مشکل مقیاس پذیری بیت کوین

شبکه لایتنینگ ایجاد شده است تا بتواند برخی از مشکلات بلاکچین‌های بزرگی چون بیت کوین را حل کند. مشکل مقیاس پذیری بیت کوین یکی از اصلی‌ترین نقاط ضعف اولین ارز دیجیتال دنیاست و اگر این مشکل از بین نرود، ممکن است ارزها و بلاکچین‌های دیگر بتوانند با آن جایگزین شوند.

کارمزد بالا و افزایش زمان هنگام ترافیک زیاد شبکه بلاکچین باعث ایجاد مشکل مقیاس‌پذیری برای کاربران می‌شود و هرچه تعداد کاربران بلاکچین بیشتر شود، این مشکل محدودیت‌های جدی‌تری ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل است که بسیاری از کارشناسان می‌گویند تکنولوژی بلاکچین هنوز آماده پذیرش گسترده کاربران نیست. متخصصان حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین پیشنهادات مختلفی برای مشکل مقیاس‌پذیری ارائه داده‌اند که شبکه لایتنینگ یکی از کاربردی‌ترین آن‌هاست. در این مقاله توضیحات کاربردی درباره لایتنینگ ارائه خواهیم داد.

شبکه لایتنینگ چیست؟

لایتنینگ ایجاد شده است که بگوید قرار نیست همه تراکنش‌ها روی بلاکچین انجام شوند! همانطور که گفتیم مشکلات بلاکچین زمانی ایجاد می‌شوند که حجم تراکنش‌های شبکه افزایش پیدا می‌کند و بلاکچین نمی‌تواند پاسخگوی نیاز کاربران باشد.

در این شبکه کاربران می‌توانند به صورت نظیر به نظیر یک کانال ایجاد کنند. در این کانال دو طرف معامله حضور دارند و می‌توانند هربار به هر میزانی که می‌خواهند ارز دیجیتال مورد نظر را به حساب دیگری واریز کنند. این بدان معناست که حتی اگر قصد دارید بیشتر از یک بار با یک نفر تراکنش داشته باشید، می‌توانید کانال خود را نگه دارید. این کانال مثل یک تونل انتقال پول بین شما دو نفر عمل می‌کند و این تونل تا وقتی شما بخواهید می‌تواند وجود داشته باشد.

شبکه لایتنینگ چیست؟
شبکه لایتنینگ چیست؟

 

معامله‌گران شبکه لایتنینگ حتی می‌توانند واسطه معاملات دیگران هم بشوند. تصور کنید شما قصد دارید از دوست من چیزی بخرید، اما هیچ کانالی در شبکه لایتنینگ با دوست من ندارید؛ اما هم شما و هم دوست من یک کانال مشترک با من دارید. شما می‌توانید به صورت غیرمستقیم از طریق من برای دوستم ارز دیجیتال واریز کنید و نیازی نیست خودتان کانالی بسازید و کارمزد ایجاد کانال پرداخت کنید.

نام لایتنینگ (lightning) به معنی صاعقه است و شاید از آنجایی که با استفاده از این شبکه تراکنش‌ها مثل یک صاعقه، سریع انجام می‌شوند، اقتباس شده باشد.

لایتنینگ در بیت کوین

به طور خلاصه، شبکه لایتنینگ قرار است به کاربران شبکه بیت کوین کمک کند که این ارز دیجیتال را با استفاده از والت‌های دیجیتال و بدون نیاز به پرداخت هزینه انتقال دهند. در واقع این تکنولوژی قرار است بین دو طرف معامله کانالی ایجاد کند که بتوانند معامله مورد نظر خود را خارج از بلاکچین انجام دهند. در این صورت حجم پردازش‌هایی که باید روی شبکه بلاکچین انجام شود، کاهش پیدا می‌کند و مشکل مقیاس‌پذیری حل خواهد شد.

آیا بیت کوین رو به زوال است؟

بیت کوین در ابتدا به عنوان یک واحد مالی دیجیتال که به صورت همتا به همتا کار می‌کند، معرفی شد؛ یعنی قرار بود مردم بتوانند با استفاده از این ارز بدون نیاز به بانک یا موسسات مالی پول انتقال دهند. در سال‌های ابتدایی بیت کوین توانست به این هدف دست پیدا کند؛ اما با گذشت زمان و افزایش تعداد کاربران بلاکچین بیت کوین، مشکل مقیاس‌پذیری چالش‌های جدی ایجاد کرد. تا جایی که برخی از منتقدان می‌گویند رویایی تبدیل شدن به یک واحد مالی دیجیتال برای بیت کوین مرده است!

آیا بیت کوین رو به زوال است؟
آیا بیت کوین رو به زوال است؟

 

منتقدان بر این باورند که بیت کوین بسیار کند و پرهزینه است و نمی‌تواند به عنوان یک واحد مالی برای تجارت معمولی مردم مورد استفاده قرار بگیرد. زمانی که شبکه بیت کوین با حجم ترافیک زیادی روبرو می‌شود، در هر ثانیه تنها هفت تراکنش صورت می‌گیرد و کارمزدها نیز به شدت بالاتر می‌رود و همین موضوع مهر تاییدی به نظر منتقدان می‌زند. طرفداران بیت کوین بر این باورند که استفاده از شبکه لایتنینگ می‌تواند مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین را حل کند.

مزیت‌های فعالیت بیت کوین بر شبکه لایتنینگ

با استفاده شبکه لایتنینگ می‌توان معاملات بیت کوین را با سرعت بیشتر و هزینه کم‌تری انجام داد و در عین حال دسترس‌پذیری، امنیت و حریم خصوصی را به صورت کامل حفظ کرد. مزیت‌های استفاده از این تکنولوژی برای بیت کوین را در ادامه بیان کرده‌ایم.

  • مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین را حل می‌کند و احتمال آسیب پذیری این ارز دیجیتال در بازار کم‌تر می‌شود.
  • پوشش شبکه لایتنینگ گسترده است و می‌تواند با استفاده از قراردادهای هوشمند، تراکنش‌های بیت کوینی را در همان لحظه انجام دهد.

در حال حاضر آنچه درباره لایتنینگ در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌خوانیم، در دو قطب مخالف قرار دارد. گروهی بر این باورند که لایتنینگ فرشته نجات بیت کوین خواهد بود و می‌تواند همه مشکلات بلاکچین این ارز دیجیتال را حل کند. گروهی دیگر هم اعتقاد دارند این شبکه برای ارز دیجیتال بزرگی چون بیت کوین کاربردی نیست و شاید بتواند پاسخگوی نیاز آلت‌کوین‌های کوچک بازار باشد. واقعیت چیزی میان این دو دیدگاه است!

مشکلات کنونی شبکه لایتنینگ چیست؟

همانطور که گفته شد لایتنینگ هنوز به تکامل نرسیده است و چالش‌های گوناگونی دارد که باید حل شود.

مشکلات کنونی شبکه لایتنینگ چیست؟
مشکلات کنونی شبکه لایتنینگ چیست؟

 

در این میان سه مشکل اساسی شبکه لایتنینگ عبارت است از؛

1.       مشکل کارمزد شبکه کامل حل نمی‌شود

زمانی که از لایتنینگ صحبت می‌کنیم، می‌گوییم شبکه‌ای است که مشکل گرانی کارمزد بلاکچین‌های بزرگی چون بیت کوین را حل می‌کند. اما ازدحام تراکنش‌های بیت کوینی یکی از علت‌های اصلی افزایش کارمزد شبکه است و از آنجایی که شبکه لایتنینگ حجم تراکنش‌ها را کاهش نمی‌دهد، نمی‌تواند مشکل کارمزد را به صورت کامل حل کند. حتی بخشی از هزینه‌های این شبکه نیز از طریق کارمزد تراکنش‌ها تأمین می‌شود.

2.      آسیب‌پذیری نودها بخاطر آنلاین بودن دائمی

نودهایی که قصد دارند با استفاده از لایتنینگ تراکنش‌هایشان را انجام دهند، باید همیشه آنلاین باشند. در نتیجه اگر کامپیوتری که کاربر با استفاده از آن وارد حساب کاربری خود می‌شود، مشکلی داشته باشد یا هک شود، احتمال به سرقت رفتن دارایی‌های دیجیتال وجود دارد. البته توسعه دهندگان لایتنینگ برای حل این مشکل، امکان نگهداری دارایی‌ها به روش سرد را نیز فراهم کرده‌اند.

البته تراکنش‌های آفلاین هم مشکلات خود را دارند؛ مثلا ممکن است یکی از طرفین پرداخت لایتنینگ هنگام آفلاین بودن دیگری، ارزهای کانال را بردارد و آن را ببندد. البته کاربران می‌توانند تا مدت زمان مشخص شده، به بسته شدن یک طرفه کانال‌ها اعتراض کنند. اما زمانی که کاربر قربانی برای مدت زیادی آنلاین نشود، این امکان را نیز از دست می‌دهد.

3.     نوسان قیمت بیت کوین

لایتنینگ ایجاد شده است تا بیت کوین را به واحد مالی برای تراکنش‌های روزانه تبدیل کند. اما مقیاس‌پذیری تنها مشکل بیت کوین برای تبدیل شدن به واحد مالی بین المللی نیست. حضور تریدرها و سرمایه‌گذاران بیت کوین که علاوه بر استفاده روزانه از این ارز، برای سودآوری و تجارت نیز از آن استفاده می‌کنند، باعث نوسان قیمت بیت کوین می‌شود. ارزی که تا این حد نوسان داشته باشد، نمی‌تواند به عنوان یک واحد مالی مناسب انتخاب شود. نوسان‌های بیت کوین مشکلات بسیاری در تعیین هزینه‌ها با این واحد مالی ایجاد می‌کند.

آینده لایتنینگ

توسعه دهندگان شبکه لایتنینگ همچنان در حال بروزرسانی آن هستند و در تلاشند آن را برای کاربرد گسترده در آینده آماده کنند. هدف آن‌ها این است که لایتنینگ به شبکه‌ پرداخت گسترده بین مردم تبدیل شود و کاربران زیادی را جذب کند. این شبکه می‌تواند در تمام تراکنش‌های روزمره کاربردی باشد؛ انتقال وجه، خرید و فروش، پس‌انداز، پرداخت هزینه‌ها و… از جمله کاربردهای شبکه همتا به همتای لایتنینگ است.

آینده لایتنینگ
آینده لایتنینگ

 

هدف دیگر توسعه دهندگان شبکه این است که آن را در صرافی‌های ارز دیجیتال توسعه دهند. آن‌ها با برطرف کردن ایرادهای لایتنینگ در تلاشند که مقبولیت کافی از طرف کاربران مختلف بازار ارزهای دیجیتال را به دست آورند. یکی از اقدامات مورد نظر توسعه دهندگان این است که در آینده به لایتنینگ نقشی تحت عنوان «برج مراقبت» اضافه کنند. وظیفه برج مراقبت نظارت بر کانال‌های تراکنش و پیشگیری از کلاهبرداری‌هایی است که می‌تواند با استفاده از بستن یک سر کانال انجام شود. افزایش امنیت و حریم خصوصی می‌تواند توجه کاربران را جلب و آن‌ها را به استفاده از این شبکه ترغیب کند.

کلام آخر

شبکه لایتنینگ یک تکنولوژی نوپاست که در حال حاضر به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و آمادگی پذیرش گسترده کاربران را ندارد. یکی از مهم‌ترین مشکلات پیش روی این شبکه، عدم امنیت و باگ‌هایی است که راه را برای حمله هکرها باز می‌کنند. البته توسعه دهندگان لایتنینگ با بروزرسانی‌های مداوم، باگ‌ها را رفع می‌کنند و در نهایت این شبکه نیز به اندازه بلاکچین امن و غیرمتمرکز خواهد شد.

ایده‌های مختلفی برای حل مشکل مقیاس‌پذیری بلاکچین‌های بزرگ مطرح شده‌ است. برخی از آن‌ها در حد ایده باقی ماندند و برخی دیگر مانند شبکه لایتنینگ به پروژه تبدیل شدند و در حال آزمایش هستند. تا زمانی که این راهکارها به صورت عملی مورد استفاده قرار نگیرند، نمی‌توان قضاوت کرد که کدام یک کاربردی‌تر هستند و می‌توانند مشکلات مقیاس‌پذیری را حل کنند.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست