علت سقوط بیت کوین چه بود؟ داده‌های جدید نشان می‌دهد هودلرها بیت کوین‌هایشان را نفروخته‌اند

علت سقوط بیت کوین چه بود؟ داده‌های جدید نشان می‌دهد هودلرها بیت کوین‌هایشان را نفروخته‌اند

علت سقوط بیت کوین یکی از مهم‌ترین سوالات روزهای اخیر بازار ارزهای دیجیتال است. در این میان تصور می‌شود که مقصر این اتفاق یا هودلرهای بازار هستند که بیت کوین‌هایشان را فروخته‌اند یا معامله‌گرانی که با تکیه بر اهرم‌های معاملاتی کار می‌کنند. البته کارشناسان بر این باورند که بازار نزولی هفته اخیر مثل افت قیمت ماه مارس ۲۰۲۰ که به دلیل شیوع کرونا رخ داد، نیست.

یکی از تحلیلگران بازار بر این باور است که قیمت بیت کوین بخاطر فروش گسترده این ارز دیجیتال توسط تریدرهای متکی بر اهرم‌های معاملاتی و وام گیرندگان در روز سشنبه ظرف چند ساعت ۹۰۰۰ دلار سقوط کرد. ویلی وو در روز چهارشنبه سری توییت‌هایی را منتشر کرد و در آن‌ها به دنبال پیدا کردن علت سقوط بیت کوین بود. او نوشت:

مارجین‌های بیت کوین و سود باز (open interest) مقصران اصلی سقوط قیمت بیت کوین هستند.

علت سقوط بیت کوین؛ از شایعه تا واقعیت

سقوط اخیر بیت کوین مانند تمام اتفاقات بازار ارزهای دیجیتال موج‌های گسترده‌ای از شایعات را به راه انداخت. برخی از افراد آن را با مارس ۲۰۲۰ و سقوط گسترده بازار ارزهای دیجیتال مقایسه کردند و گفتند چنین روندی دوباره تکرار خواهد شد. اما این نظر افراد متخصص بازار نبود. وو گفت علیرغم مقایسه‌هایی که وجود دارد و تعداد آن‌ها بسیار زیاد است؛ باید بدانید که آنچه در روز سشنبه رخ داد، تفاوت‌های زیادی با سقوط مارس ۲۰۲۰ داشت.

علت سقوط بیت کوین؛ از شایعه تا واقعیت
علت سقوط بیت کوین؛ از شایعه تا واقعیت

 

به همین دلیل تحلیلگران داده‌های بازار را به دست آوردند تا بفهمند این سقوط قیمت از کجا شروع شد و علت واقعی آن چیست. وو به صورت خلاصه گفت در هفته گذشته اهرم‌های معاملاتی دستور فروش صادر کردند؛ اما سرمایه گذاران و تریدرها با قدرت بیشتری به خرید ادامه دادند. وو در توییت دیگری نوشت:

سقوط ناگهانی بیت کوین به دلیل کاهش قدرت اتفاق افتاده است. اما در مارس ۲۰۲۰ سقوط بازار ارزهای دیجیتال بخاطر واکنش بیش از حد مشتقات این بازار بود. در آن زمان بسیاری از تریدرها مشغول فروش بیت کوین بودند. اما کاهش قیمت کنونی بیت کوین یک واگرایی رازآلود است.

آیا مارجین‌ها علت سقوط بیت کوین بودند؟

یکی از مواردی که ویلی وو نسبت به آن‌ها مشکوک است، استقراض مارجین‌ها و سود بازی آن‌هاست. او تصور می‌کند این موضوع اثری دومینو وار داشته است. پوزیشن‌هایی که توسط مارجین‌ها ایجاد شدند، نتوانستند لیکویید آبشاری به دست آورند و بازخورد مثبتی از بازار بگیرند. همین موضوع باعث افت لحظه‌ای قیمت بیت کوین شده است.

نقش هودلرها در سقوط قیمت بیت کوین

در نگاه اول به نظر می‌رسد با رسیدن قیمت بیت کوین به ۵۰ هزار دلار، هودلرها وارد بازار شده‌اند و پوزیشن فروش بیت کوین را باز کرده‌اند و با فروش ارزهای خود باعث سقوط قیمت آن شده‌اند. اما باید به این نکته توجه کنیم که بیت کوین بعد از افت قیمت، بازگشت قدرتمندی داشت و بسیاری از سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال مشغول خرید بیت کوین هستند. بنابراین فروش بیت کوین توسط هودلرها منطقی به نظر نمی‌رسد و آن‌ها نقشی در این سقوط نداشته‌اند.

نقش هودلرها در سقوط قیمت بیت کوین
نقش هودلرها در سقوط قیمت بیت کوین

 

Whalemap یک منبع نظارت بر فعالیت‌های درون بلاکچینی است که اعلام کرده سرمایه‌گذاران بزرگی که به تازگی وارد بازار شده‌اند، اکثریت حجم فشار فروش بازار را ایجاد کرده‌اند. محققان نمودارهایی که نشان می‌دهد شرکت‌ها از کجا بیت کوین خریده‌اند را در توییتر منتشر کردند (تصویر بالا) و در کنار آن نوشتند:

در روز سشنبه بیت کوین با پایین‌ترین قیمت فروخته می‌شد. این حرکتی خشونت آمیز در بازار ارزهای دیجیتال بود و حجم زیادی از بیت کوین در بازارهای لحظه‌ای فروخته شد. اما چه کسی بیت کوین می‌فروخت؟ هیچ یک از آن‌ها هودلر نبودند. اکثریت فروشندگان را وال‌هایی تشکیل می‌دادند که به تازگی حجم زیادی بیت کوین خریداری کرده بودند.

چند علت احتمالی دیگر برای سقوط بیت کوین

در ۷ سپتامبر بیت کوین به عنوان یکی از ارزهای رسمی در کشور السالوادور شناخته شد. برخی از تحلیلگران و پیج‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال در آخر هفته گذشته، هشدار داده بودند که ممکن است قیمت بیت کوین بعد از تصویب قانون به رسمیت شناختن آن توسط السالوادور، کاهش پیدا کند. آن‌ها تصور می‌کردند این قانون در السالوادور تصویب می‌شود و بعد از آن هم دارندگان بیت کوین در این کشور، شروع به فروش دارایی‌هایشان می‌کنند! اما به دلایل مختلف این موضوع نمی‌تواند علت سقوط بیت کوین باشد.

ماینک نووگراتز، مدیرعامل هلدینگ دیجیتال گلکسی، در مصاحبه‌ای با نشریه بلومبرگ گفت سقوط بازار ارزهای دیجیتال طبیعی و یک روند اصلاحی است. در چند هفته گذشته شاهد رشد قدرتمند بازار بودیم و احتمالا خرید بیش از حد انجام شده است.

چند علت احتمالی دیگر برای سقوط بیت کوین
چند علت احتمالی دیگر برای سقوط بیت کوین

 

دیوید جرارد نویسنده و صاحب نظر در حوزه ارزهای دیجیتال گفت سقوط بیت کوین هیچ ارتباطی با السالوادور ندارد. او گفت اولین حدس من شیطنت‌هایی است که در بازار ارزهای دیجیتال انجام می‌شود؛ زیرا در بازه‌های زمانی مختلف شاهد این شیطنت‌ها از سوی گروهی از فعالان بازار هستیم.

جرارد ادامه داد این روندی که قیمت یک ارز دیجیتال ظرف چند ساعت به شدت سقوط می‌کند و دوباره روند نزولی به خود می‌گیرد، معمولا نشان دهنده این است که افرادی در حال سوزاندن مارجین‌های خود هستند! البته از آنجایی که در حال حاضر بیت کوین به وضوح معامله می‌شود، علت احتمالی دیگر می‌تواند این باشد که یک وال بزرگ یا چند وال دارایی‌هایشان را فروخته‌اند و بازار را تکان داده‌اند.

کلام آخر

علت سقوط بیت کوین هنوز به درستی مشخص نیست؛ اما وال‌های تازه کار و مارجین‌ها منطقی‌ترین دلایلی هستند که می‌توانیم برای این موضوع پیدا کنیم. چیزی که اکنون اهمیت دارد این است که بازار وارد روند نزولی شدیدی که در گذشته تجربه کرده‌ایم، نخواهد شد و این تنها یک سقوط موقت بوده است. احتمالا در آینده‌ای نزدیک دوباره گاوها وارد بازار می‌شوند و سیر صعودی آن از سر گرفته می‌شود. تصمیمگیری در شرایط بحرانی این‌چنینی درباره فروش یا نگهداری دارایی‌های دیجیتال کار ساده‌ای نیست و به تخصص و دانش در بازار نیاز دارد. رویداد سشنبه یکی از علت‌هایی بود که نشان داد افراد غیرحرفه‌ای نمی‌توانند تجارت موفقیت آمیزی در بازار ارزهای دیجیتال داشته باشند.

نویسنده: فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست